Brytyjska swoboda i funkcjonalność są bliskie twemu sercu? Polubiłeś angielski styl tak bardzo, że chcesz się nim zainspirować we własnym wnętrzu? Przed Tobą najlepsze sposoby na urządzenie korytarza w stylu angielskim.
Wystrój wnętrz w stylu angielskim. Najważniejsze cechy
Angielskie wnętrze niekoniecznie charakteryzuje się określonymi kolorami i stylami. Właściwie jest to bardziej eklektyczna mieszanka stylów, w której często łączą się różne wpływy z historii Anglii.
Mimo tego jeden czynnik w stylu angielskim jest zawsze na pierwszym planie: przytulność. Duże sofy, wiele mniejszych źródeł światła i duży kominek są zatem szczególnie ważne dla angielskiego stylu umeblowania. Wystarczy, że dobierzesz odpowiednią ilość poduszek, koców czy dywanów, aby Twoje pokoje były jeszcze bardziej komfortowe.
Styl angielski jest zatem bardzo podobny do klasycznego stylu wiejskiego. Jednak, aby uzyskać ten dodatkowy angielski akcent, poszukaj mieszanki różnych nadruków i wzorów w każdym pokoju. Pamiętaj także, aby wybrać paletę kolorów, która będzie przewijać się przez cały wnętrze. Pomimo mieszanki materiałów i wzorów Twój przedpokój w stylu angielskim zachowa harmonijny i spójny charakter.
Czym charakteryzuje się przedpokój angielski?
Nie wiesz jak urządzić przedpokój w brytyjskim stylu? Poniżej wyjaśniliśmy krok po kroku najważniejsze elementy stylu angielskiego.
Angielski styl umeblowania. Warto łączyć wzory
Styl angielski to przede wszystkim wyraziste, dekoracyjne tkaniny w kwiatowe wzory. Możesz wybrać je na zasłony lub poszewki na poduszki. Popularne są również tekstylia w dużą lub małą kratkę.
Kolorystyka angielskiego stylu wnętrz
Brytyjski styl umeblowania opiera się na przytulności – dlatego ciepłe kolory są tutaj na porządku dziennym. Urządzając przedpokój w stylu angielskim, warto postawić na pastelowe tony, takie jak czerwień, błękit, brąz czy zieleń, które następnie warto powtórzyć w innych pomieszczeniach.
Materiały dla brytyjskiego stylu
Brytyjczycy lubią wykorzystywać lokalne materiały, takie jak drewno, kamień i skóra – czy to do budowy ścian, podłóg, mebli czy akcesoriów dekoracyjnych. To pierwsze sprawdzi się zwłaszcza w postaci boazerii na ścianie, mebli drewnianych czy na podłodze jako drewniany parkiet.
Najpiękniejsze brytyjskie akcesoria dekoracyjne
W stylu brytyjskim szczególnie ważne są przytulne dodatki, takie jak koce, świece, wiele kolorowych książek czy rośliny w zabytkowych doniczkach. Dzięki temu każdy pokój jest od razu zachęcający i przytulny.
Chcesz urządzić korytarz w angielskim stylu? Kieruj się przede wszystkim tym, by był funkcjonalny i przytulny. Najlepszym sposobem, aby nadać swojemu domowi angielski charakter, jest czerpanie inspiracji z przytulnych pensjonatów lub okazałych rezydencji na brytyjskich wzgórzach.
Jak urządzić przedpokój w stylu angielskim?
Rodowity Anglik wyobraża sobie swój dom, jako miejsce pełne tradycji, poczucia komfortu i przyjaznej atmosfery. Wnętrze jest kolorowe, pełne wzorów, kolorów i materiałów, ale w efekcie dominuje wrażenie przyjemnej harmonii i poczucia bycia mile widzianym.
Stonowane kolory, boazeria i ozdobne dodatki
Ściany pomalowane w domu angielskim pomalowane są zarówno w stonowanych kolorach ziemi, jak i w jasnych pastelowych odcieniach. Można je pokryć tapetą lub wyłożyć drewnianą boazerią. Na ścianach zobaczysz oprawione w ramy lustra, które dodają przestrzeni głębi, obrazy z motywem natury, portrety rodzinne czy kinkiety.
Wzór w szkocką kratę
„Tartan” jest używany do dekoracji mebli, zasłon i poduszek. Wzór może być mały lub duży. Również pod względem kolorystycznym istnieje niezliczona ilość wariantów tego wzoru. Oprócz prostego, dwukolorowego materiału, może składać się z kilku połączonych ze sobą tonów i pasków.
Warto dodać, że mimo w wielu domach ściany pozostają niezauważone, tak na angielskiej wsi najczęściej nakleja się także tekstylną tapetę z kwiatowym wzorem. Oczywiście ten motyw nie jest warunkiem, ale jest używany najczęściej. Przynajmniej znacznie częściej niż klasyczne malowanie matowe jednokolorowe.
Dopuszczalne jest łączenie różnych wzorów w całym wnętrzu, zwłaszcza na tekstyliach. W przypadku wzorów kwiatowych możemy naprzemiennie umieszczać większe i mniejsze motywy. Efektowne będzie również połączenie kwiatowych wzorów z paskami lub zestawienie kwiatów z historycznymi ornamentami. Aby nie zbłądzić przy łączeniu, możemy użyć tego samego koloru w różnych odcieniach lub połączyć wzory z tym samym kolorem tła.
Meble w przedpokoju w stylu angielskim
Klasycznie wyglądające meble z litego drewna dębowego, wiśniowego czy orzechowego często zdobione są elementami toczonymi. Popularne dla przedpokoi w stylu angielskim są np. pikowane siedziska.
Na Twoich drewnianych meblach przez lata nagromadziły się lekkie ślady użytkowania? Nie ma powodu, aby je wymieniać. Wręcz przeciwnie. Zużycie i patyna nadają meblom indywidualny charakter w stylu retro. Pamiętaj, że ciemne krzesła i rustykalne meble można wzbogacić o szlachetne i przytulne obicia, koce i poduszki, takie jak aksamit, wełna czy bawełna.
W angielskim domu panuje ciągła gra kolorów i światła. Nawet jeśli w kolorystyce ścian i tapet często dominują bogate niuanse, właściwy dobór dekoracji powinien opierać się na przyjemnych i subtelnych tonacjach kolorystycznych. Przykładami tego mogą być ciepłe odcienie ziemi, biel lub kreda i pastelowe odcienie. Kolorowe motywy można zintegrować, aby uzyskać bardziej żywą mieszankę kolorów. Alternatywnie dostępne są również wzory o wyglądzie akwareli.
Dekoracje korytarza w stylu angielskim
Nie można zapomnieć o dekoracjach. Aranżacja przedpokoju w stylu angielskim bez nich nie byłby tak łatwa. Centralnym punktem przedpokoju są ekspozycje kolekcjonerskie i pamiątkowe, takie jak rzeźby czy fotografie, a także odziedziczone pojedyncze przedmioty. Antyczne przedmioty z Anglii również mogą wzmocnić styl.
Podobnie jak w przypadku mebli, wystrój angielskich domów koncentruje się na naturalnych i przytulnych materiałach. Wykorzystuje się do tego drewno, kamień naturalny, skórę, len i wełnę. Lampy, ramy do obrazów, a nawet rzeźby o srebrnym wyglądzie, porcelanie lub szkle można łatwo zintegrować z tym stylem.
Kolejnymi dodatkami są świeczniki, a zwłaszcza wazony ze świeżo ściętymi kwiatami. Motyw kwiatów znajdziemy na wszystkich tekstyliach – na tapicerce, poduszkach, narzutach, obrusach, zasłonach i tapetach. Tkaniny często uzupełniane są frędzlami. Wzorzysty dywan jest również niezbędnym dodatkiem do angielskiego domu.
Jak urządzić wąski przedpokój w stylu angielskim?
W twoim przedpokoju nie ma okien? Pomyśl o równomiernym oświetleniu z sufitu. Popularne są również wnęki i listwy oświetleniowe LED stosowane w sufitach podwieszanych. Zdecydowanie warto oświetlić toaletkę, lustro i wnętrze szafy.
Pamiętaj, aby jak najbardziej rozświetlić pomieszczenie. Mały przedpokój powinien mieć ściany pomalowane na jasny kolor, tak samo, jak dekoracyjna boazeria. Rozwiązania wielofunkcyjne takie jak szafy przesuwne czy fotele ze schowkiem wewnątrz będą dla Twojego wąskiego holu w stylu angielskim idealnym rozwiązaniem.
Jakie są różnice pomiędzy stylem angielskim a prowansalskim?
Styl prowansalski i angielski mają wiele podobieństw. To, co łączy oba style to z pewnością przytulność i poczucie komfortu. Jednak gdy poznasz kolory, tekstury i tkaniny, które je definiują, zauważysz znaczące różnice. Jeśli chodzi o meble, francuskie przedpokoje zazwyczaj prezentują elementy ze zwojami i listwami, podczas gdy angielskie wzornictwo charakteryzuje się prostymi, sztywnymi liniami i wyblakłymi powierzchniami.
W stylu prowansalskim z łatwością dostrzeżesz charakterystyczne żółcie i ciepłe czerwienie, które odzwierciedlają otaczający krajobraz. Ponadto, gdy francuskie dekoracje zwykle przedstawiają zwierzęta hodowlane i małe ptaki, angielskie dekoracje ścienne zazwyczaj zawierają sceny myśliwskie z psami i końmi. Tapety prezentują również odbitki botaniczne i przyrodnicze.