Chcesz zawsze czuć się jak na wakacjach? Szukasz stylu, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu? Niezależnie czy będzie to kuchnia, łazienka czy sypialnia hamptons świetnie odnajduje się w wielu wnętrzach. Ta malownicza i przytulna aranżacja zdobywa coraz większą popularność i to nie bez powodu. Postaw na szafki z bielonego drewna, naturalne materiały i dodające niesamowite uroku wiklinowe kosze. Sprawdź, jakie oświetlenie wybrać oraz które kolory najlepiej sprawdzą się w klimatycznym, nadmorskim wnętrzu.
Skąd pochodzi nazwa stylu hamptons?
Początków stylu należy szukać niedaleko Nowego Jorku. Jego nazwa pochodzi od popularnej grupy miasteczek Hampton. To właśnie tam pośród nadmorskich malowniczych kurortów tworzy się styl, który staje się inspiracją dla projektantów z całego świata. Niepowtarzalny design willi położonych wzdłuż wybrzeża Long Island, gdzie swój czas spędzają zamożni nowojorczycy oraz gwiazdy światowego formatu, to miejsce pełne stylu, luksusu i niepowtarzalnego klimatu. Klimatu, którego zapragnął cały świat.
Czym charakteryzuje się styl hampton?
Charakterystyczne elementy stylu hampton są niepowtarzalne i na próżno szukać ich w innych wnętrzach. Decydują o jego unikatowości i sprawiają, że to ulubione miejsce wypoczynku osobistości, dla których liczy się estetyka i styl. Poznaj najważniejsze cechy stylu hampton.
Jasne kolory
W stylu hamptons chodzi głównie o odzwierciedlenie nadmorskiego klimatu. Znajdziemy tu głównie jasne, rozbielone barwy. Nie zabraknie bieli, która nawiązuje do chmur czy beżu odnoszącego się do piaszczystych plaż. Oczywiście mile widziane są również błękity, które odzwierciedlają wodę.
Przestrzeń
Tutaj przestrzeń aż imponuje. Duże, przestronne pokoje pozwalają na zaczerpnięcie relaksu i swobodę, kiedy wykonujesz w domu codzienne obowiązki. Oczywiście Twój dom nie musi być duży, aby urządzić wnętrze w stylu hampton, natomiast znacznie łatwiej tworzy się ten klimat w pokaźnych apartamentach.
Eleganckie wykończenie mebli
Meble we wnętrzach hamptons to klasa sama w sobie. Wykonane z wysokiej jakości materiałów, klasyczne bielone drewno to cecha charakterystyczna luksusowych rezydencji. Poza tym ogromnie ważne jest tutaj wygodne spędzanie czasu. Nie ma tu miejsca na przekładanie wyglądu nad komfort.
Drewniane podłogi
Bez względu na to, czy mówimy o sypialni, czy mamy na myśli salon w stylu hamptons jego nieodłączonym elementem są drewniane podłogi. Jeśli się na nie zdecydujesz, to od samego wejścia czuć ten klimat i aż można wyobrazić sobie nadmorskie pejzaże rozciągające się za oknem Twojego domu.
Ogród w Twoim domu
Styl hamptons mocno łączy się z żywymi roślinami. Nie powinno zabraknąć ich w donicach, ale również w wazonach. Piękne bukiety z białymi kwiatami doskonale wpisują się w nadmorski klimat. Poza tym zaproś do wnętrza palmy, figowce oraz paprocie.
Paleta barw w stylu hamptons
Kolory w stylu hampton czerpią inspiracje z natury. Podstawowym kolorem na ścianach jest biel. Dzięki niej pomieszczenia sprawiają wrażenie przestronniejszych. Poza śnieżnobiałą możesz wykorzystać również kremową biel. Z nią najlepiej łączą się różne odcienie niebieskiego, beże oraz brąz naturalnego drewna.
Elegancki styl hampton opiera się głównie na jasnych barwach. Właśnie dlatego odcienie od jasnego niebieskiego po ciemny granat powinny być widoczne głównie w dodatkach. Zastawa stołowa, zasłony, koce czy poduszki będą idealnym dopełnieniem nadmorskiego klimatu.
Meble w marynistycznym stylu
Meble w stylu hampton powinny być proste i klasyczne. Każdy wypoczynek natomiast przede wszystkim niezwykle wygodny, a przy tym elegancki. W nadmorskim wnętrzu nie ma miejsca na wymyślne kształty i nowoczesne rozwiązania. Sofa oprócz tego, że powinna być duża to jeszcze obita materiałami najwyższej jakości. Wybierz bawełnę, len lub wełnę, a do tego pamiętaj o puszystych poduszkach, które nadadzą wnętrzu klimatu.
Na szafach oraz komodach dominuje drewno, często bielone. Poza dużymi skrzyniami, które mocno nawiązują do nadmorskich klimatów styl hamptons lubi meble z wikliny, które przypominają o wakacjach i beztroskim czasie. Pamiętaj, że możesz wykorzystać również antyki. Tych jednak powinny być w aranżacji niewiele.
Wzory i dodatki, czyli marynistyczne dekoracje
Czym byłyby wnętrza bez dodatków? Tak się składa, że styl hampton wprost je uwielbia, a najbardziej lubi te z nadmorskim klimatem. Dekoracje w odcieniach błękitu, wazony, kotwice, plecione kosze czy latarenki to idealny ozdoby, które mocno podkreślą cechy charakterystyczne stylu, a mieszkanie stanie się jeszcze bardziej przytulne. Dekoracje zrobione, np. z żeglarskiej liny czy pamiątki z wakacji w postaci muszelek to świetny wybór. Nie może tu zabraknąć również ozdób w marynarskie pasy oraz naturalnych materiałów, które pasują do każdego wnętrza.
Pamiętaj, że ściany są niezwykle ważnym elementem pod względem aranżacji. Obrazy natomiast są jej nieodłączonym fragmentem. Dobrym pomysłem są botaniczne ilustracje czy fotografie przedstawiające nadmorski klimat.
Kinkiety czy żyrandole? Oświetlenie w stylu hampton
Styl hampton nie lubi, kiedy ogranicza mu się dostęp do naturalnego światła. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby okna była naprawdę duże. W ten sposób mamy dostęp do światła słonecznego, które, jak żadne inne, najlepiej ociepla wnętrza.
Oczywiście poza naturalnym światłem potrzebny jest również dostęp do sztucznego. W stylu hamptons najlepiej sprawdzają się metalowe oraz kryształowe, zdobione żyrandole. Poza tym świetnie odnajdą się tu latarenki, które swoim kształtem nawiązują do morskiego nastroju. Te najlepiej, jeśli będą wykonane z połyskującego metalu lub szkła.
Na komodach oraz wszystkich niewielkich meblach pięknie prezentować się będą lampy z jasnym abażurem, wraz z ceramiczną podstawą. Taki wybór to opcja elegancka, która dobrze wkomponowuje się w styl hampton.
W przypadku ścian najlepszym rozwiązaniem są kinkiety, najlepiej eleganckie, z metalowymi elementami. Ważne, aby współgrały z resztą oświetlenia w domu. Dlatego dobrze, jeśli swoim kształtem i wyglądem będą przypominać żyrandole, które wybierzesz. Mogą podświetlać obrazy i tym samym pomóc w tworzeniu intymnego i przytulnego klimatu.