Nastrojowy pokój w stylu retro to marzenie coraz większego grona osób. Ta epoka wciąż pozostawia miejsce na współczesną interpretację tradycyjnych elementów, mebli czy dekoracji w wielu wnętrzach naszych domów. W jaki sposób stylistykę retro możesz przenieść też do swojego przedpokoju? Przedstawiamy jego najważniejsze cechy.
Przedpokój w stylu vintage
Styl retro jest mieszanką stylów wnętrzarskich kilku epok. Technicznie rzecz biorąc, odnosi się do wszystkiego, co istniało w latach 50.-70. Wszystko, co starsze, jest już przydzielone pod etykietą stylu vintage. Nie wyklucza to jednak faktu, że te dwa rodzaje stylów są często łączone i wzajemnie się uzupełniają.
Przedpokój retro jest bardzo kolorowy, nie boi się kombinacji i wzorów. Często używa się w nim materiałów takich jak plastik czy aksamit. Trzeba przyznać, że w przedpokoju retro zawsze zaskoczy Cię coś nowego.
Czym charakteryzuje się przedpokój w stylu vintage?
Wyraźne, smukłe kształty i jasne kolory, geometryczne wzory – to między innymi czyni esencję przedpokoju w stylu retro. Popularnym materiałem jest drewno, ale metalowe ramy, na przykład do foteli, nie należą do rzadkości. Jednak nie tylko meble przyczyniają się do poczucia retro: dopasowane tkaniny dodatkowo podkreślają wyposażenie w tym stylu.
Drewniane meble to podstawa stylu retro
Zaczynając urządzanie przedpokoju w stylu retro, warto zadbać o drewniane meble, które najbardziej nawiązują do estetyki lat 70. Typowe są purystyczne formy, które nadają elementom ponadczasową elegancję, która wciąż wskazuje na przeszłość. Smukłe, lekko rozstawione nogi często spotyka się na kredensach, stołach, krzesłach i fotelach.
Meble retro najlepiej łączą się z gładkimi tekstyliami. Masz dywan w tym stylu, który pasuje do stolika w kształcie nerki? Znalazłeś eleganckie i stylowe połączenie! Poszewki na poduszki wykonane z aksamitu również stworzą wspaniały klimat retro.
Nie więcej niż 3 rodzaje drewna
Ważne jest również, aby mieć oko na wybór gatunków drewna. W przedpokoju powinny znajdować się maksymalnie 3 rodzaje drewna i dobrze, jeśli główne meble są wykonane z tego samego drewna.
Przedpokój w stylu vintage. Zwróć uwagę na ciekawe dekoracje
Jeśli przeszukasz Internet i katalogi, szybko zauważysz, że meble nie są otoczone zbyt dużą ilością dekoracji. Ma to sens: ponieważ kolory w stylu retro są już same w sobie intensywne, nie ma sensu dodawać zbyt wielu zabawnych szczegółów. Oczywiście nie może zabraknąć dopasowanych stylistycznie dodatków w postaci kilka obrazów na ścianach, prostych wazonów na kwiaty lub kolorowego szkła. Umiar jest wskazany, dlatego, aby nie odwracać uwagi od tego, co definiuje styl retro.
Ściany w przedpokoju w stylu retro
Ściany w stylu retro powinny tworzyć neutralne tło dla ciekawych dekoracji, naturalnej zieleni roślinnej czy nietypowych, kunsztownie wykonanych mebli. Z tego powodu są one zwykle po prostu pomalowane na biało. Ciekawy kontrast można uzyskać, stosując na poszczególnych ścianach boazerię z naturalnego drewna w ciepłej tonacji (np. mahoń czy orzech amerykański). Zdarzają się również aranżacje retro, w których określoną ścianę, na przykład w sypialni czy jadalni, pokrywa tapeta w geometryczne lub kwiatowe wzory. To przywraca do życia lata 50., 60. i 70. XX wieku.
Jaka jest różnica między stylem retro a vintage?
Nie wiesz, gdzie dokładnie przebiega granica między stylem vintage a stylem retro? Główną różnicą między poszczególnymi stylami jest okres, z którego się wywodzą. Styl vintage oznacza wszystkie przedmioty, które są naprawdę stare. Na ogół wszystko starsze niż lata 80. Ślady użytkowania i łuszcząca się farba nadają meblom szczególnego uroku i opowiadają o historii.
Przedpokój retro nosi natomiast piętno współczesności. Istotny jest fakt, że jest to produkt dzisiejszych czasów. Większość współczesnych projektantów wkłada cząstkę siebie w stworzenie takiego produktu i krzyżuje to z wszechobecnym obecnie minimalizmem. W najlepszym wydaniu retro ma to, co najlepsze z przeszłości i teraźniejszości.
Retro to charakterystyczne akcesoria do domu, do których należą kolorowe tapety, wklejane wszędzie plakaty, a także budziki i blaszane doniczki. Oczywiście radia są również częścią gospodarstwa domowego w stylu retro. Materiały to plastik, winyl lub chrom. Kolory to pomarańczowy, niebieski czy czerwony.
Jak pomalować przedpokój w estetyce retro?
Jasna farba jest idealna do bardzo wąskich korytarzy lub w pomieszczeniach o małej powierzchni. Pozwoli powiększyć przestrzeń, aby zachować maksimum jasności i efekt głębi korytarza. Kolory takie jak beż, taupe, a nawet pastelowe kolory, takie jak niebieski czy różowy, są zatem idealne do małych przedpokoi.
Nowoczesny przedpokój w stylu retro powinien być raczej subtelny pod względem kolorystycznym, bez dzikich kombinacji wzorów. Stawia się raczej na jakość, połączenie struktur, ale w jednolitej kolorystyce. Jednak dla niektórych taki korytarz może wydawać się zbyt sterylny albo wręcz przeciwnie, retro może być zbyt kolorowe i psychodeliczne. Dlatego korzystne jest łączenie różnych stylów.
Meble w stylu retro. Przedpokój rodem z lat 70.
W połowie wieku popularne były ciemniejsze i cieplejsze odcienie drewna. Wszystkie meble retro mają jedną wspólną cechę: dynamicznie zakrzywione, organiczne kształty z zaokrąglonymi narożnikami. Nogi krzeseł i stołów są zwykle okrągłe, cienkie i zwężane.
Poza organicznymi kształtami, meble z wykorzystaniem naturalnych materiałów nawiązują do stylu życia lat 60. Wtedy mieszano skórę z lnem, drewno z kamieniem lub rattanem i wierzbą. Natomiast meble z tworzywa sztucznego były popularne w połowie wieku – plastikowy blat do stołu czy plastikowe krzesła nadadzą autentyczny wygląd retro. Styl retro można wspaniale łączyć z elementami innych stylów, czy to rustykalnym, industrialnym czy boho.
Jak oświetlić przedpokój w stylu vintage?
Nie wiesz jak odpowiednio oświetlić przedpokój? Decydując się na aranżację przedpokoju w stylu retro, wykorzystaj takie rozwiązania jak wnęki czy listwy oświetleniowe LED, często stosowane w sufitach podwieszanych. Równomierne podświetlenie sprawi, że wszystkie meble będą idealnie wyeksponowane, a podobnie jak dla przedpokoju vintage dla tego stylu jest to szczególnie ważne.
Warto wiedzieć, że światło w latach 70. często było niewystarczające. Można jednak czerpać od niego inspirację gdzie indziej. Typowe jest oświetlenie w kolorze żółtym, który jest cieplejszym i przyjemniejszym odcieniem dla oczu. Powszechnie stosowane były również żyrandole z elementami wiszącymi.
Przedpokój retro. Jakie dekoracje dodadzą korytarzowi charakteru?
Czym ożywić wnętrze? Najlepiej akcesoriami retro. Używaj starych płyt winylowych i wieszaj je na ścianie w regularnych odstępach czasu. To samo można zrobić nad stołem w holu, używając plakatów filmowych. Efektowne są również kolorowe doniczki pełne kwiatów lub kropek. Te rozweselą każdy parapet.
Popularne są również ceramiczne i porcelanowe figurki na półkach. Wszyscy pamiętają różową porcelanę umieszczoną za gablotą. Podejdź do tego trochę inaczej. Weź tylko dwa lub trzy wybrane kawałki i umieść je w widocznym miejscu. Możesz również użyć ich jako uchwytu na klucze lub biżuterię.
Styl retro ma przyszłość
Przy urządzaniu przedpokoju w stylu retro możliwości są prawie nieograniczone. Pamiętaj, że wszystko, co dziś ląduje na śmietniku, jutro może być poszukiwanym modelem retro. Wielu rzeczy nie trzeba kupować nowych, prawdziwe skarby można znaleźć na pchlich targach lub w ogłoszeniach. A wszystko, co nie jest zrobione specjalnie dla nas, jest dobre dla bilansu CO2 i chroni nasze środowisko. A więc ochrona środowiska jest bardzo prosta i jednocześnie piękna dla oka, prawda?