Malowanie to dla wielu czysta przyjemność i najlepszy etap remontu, który swoją drogą często oznacza koniec prac. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża, jak i wybraniu najlepszej farby, która dostosowana będzie nie tylko do ściany, ale również do warunków panujących w pomieszczeniu. Sprawdź, o czym warto pamiętać przed malowaniem oraz czy szpachlowanie płyt g-k to konieczność do uzyskania gładkiej powierzchni.
Szpachlowanie płyt kartonowo-gipsowych – czy to konieczność?
Szpachlowanie płyt g-k to jeden z etapów wykonywania systemów suchej zabudowy. Zastanawiasz się, czy ten etap wykończenia wnętrza to konieczność? Odpowiedź jest tylko jednak: tak. Niestety, ale bez tego kroku nie ma mowy o dobrym przygotowaniu ściany pod malowanie czy tapetowanie.
Jest jednak dobra wiadomość dla antyfanów szpachlowania. Wystarczy, że zaszpachlowane zostaną łączenia oraz miejsca umieszczenia wkrętów mocujących. Chodzi jedynie o usunięcie nierówności na krawędziach łączeń oraz spoinach. Podczas szpachlowania często wystarczy użyć masy, która zawiera gips.
Nie możemy jednak zapomnieć o specjalnej taśmie wzmacniającej. Ta jest niezwykle ważnym elementem całej konstrukcji, którą nakładamy na łączenia płyt. Wszystko po to, aby wyrównać powierzchnię i zapobiegać pękaniom masy gipsowej. Jednymi z najlepszych taśm są te wykonane z włókna szklanego lub taśmy papierowe.
Samo spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych nie jest trudne. Wystarczy przygotować gips zgodnie z instrukcją producenta. Następnie przy pomocy szpachli nałożyć gips i dociskać tak, aby wypełnić puste przestrzenie między płytami. Nadmiar gipsu bez problemu ściągniesz przy użyciu tej samej szpachli.
Kolejnym etapem jest położenie taśmy wzmacniającej. Tą kładziemy z dużą dozą cierpliwości i perfekcji. Zwróć uwagę, aby przylegała do płyt i dokładnie pokrywała spoiny. Taśmę trzeba bardzo dobrze docisnąć w taki sposób, aby wypłynęła spod niej masa gipsowa, której nadmiar należy zebrać szpachelką.
Po tych czynnościach nakładamy drugą warstwę masy i czekamy do całkowitego wyschnięcia gipsu. Pozostaje nam jedynie całość wyszlifować, aby osiągnąć estetyczną i gładką powierzchnię.
O czym warto pamiętać przed malowaniem płyt gk?
Zanim zaczniesz malowanie płyt gipsowych, musisz pamiętać o odpowiednim przygotowaniu i zabezpieczeniu pomieszczenia. Tak naprawdę wystarczy zrobić wszystko to, co podczas zwykłego malowania ścian. Zwróć uwagę i dobrze zabezpiecz podłogi oraz meble. Użyj do tego folii ochronnej, która nie pozwoli na plamy na Twoim ulubionym wyposażeniu.
Pamiętaj o odkręceniu obudów gniazdek elektrycznych, aby ich nie pobrudzić i dokładnie pomalować przestrzeń pod nimi. Poza tym nie zapomnij kupić taśmy papierowe, które świetnie sprawdzą się podczas oklejania ramy okien czy zabezpieczania klamek i włączników. Mogłoby się wydawać, że to mało istotny przedmiot.
Jeśli jednak nie okleisz niektórych miejsc, to musisz wtedy zaufać tylko i wyłącznie swojej precyzji. Trudno jest osiągnąć naprawdę estetyczny efekt bez odpowiedniego zabezpieczenia narażonych na krzywizny miejsc.
Nigdy nie spiesz się niepotrzebnie z malowaniem i nie rób tego zbyt szybko. Oceń najpierw stan płyt gipsowo-kartonowych i upewnij się, że nie ma w nich żadnych uszczerbków, wgnieceń ani uszkodzeń. Jeśli takie znajdziesz, to najpierw wyrównaj je przy pomocy specjalnej masy naprawczej i pozostaw do wyschnięcia.
Tak samo postępuj z łączeniem płyt oraz maskowaniem wkrętów. Jeśli malujesz płytę nie pierwszy raz, to przetrzyj ją wilgotną szmatką wraz z wodą i specjalnym detergentem.
Instrukcja malowania płyty kartonowo-gipsowej
Malowanie płyt kartonowo-gipsowych to proces niezwykle podobny jak w przypadku innych powierzchni. Dzięki niemu otrzymujesz idealnie gładką powierzchnię, którą wystarczy jedynie pokryć farbą. Przeczytaj krótki poradnik, jak powinno przebiegać malowanie płyty gipsowo-kartonowej.
Krok 1. Gruntowanie to podstawa dobrze pomalowanych płyt gipsowo-kartonowych
Montaż płyt g-k jest stosunkowo prosty. Trzeba jednak pamiętać, że mają jedną dość znaczącą wadę. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo duża chłonność. Właśnie dlatego należy rozwiązać ten problem gruntowaniem.
Jeśli chcesz wykonać gruntowanie, zacznij od wyboru preparatu. Najlepszy będzie do tego unigrunt. Po pokryciu masz pewność, że całość powierzchni płyt zmniejszy swoją chłonność i tym samym podniesie wydajność farby. Gruntowanie jest niezwykle istotne. Jeśli go nie wykonasz, to najlepszej jakości farba, nałożona nawet w trzech warstwach nie pokryje ani łączenia płyt, ani całej, gładkiej powierzchni.
Poza unigruntem możesz wykorzystać również farbę podkładową. To środek, którego warstwa powinna być odpowiednio gruba, aby osłabić chłonność płyt g-k. Poza tym bardzo ładnie wyrównuje powierzchnię ściany. Środek gruntujący będzie wręcz wymagany, jeśli chcesz przemalować płyty gk na inny kolor. Może to być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, jeśli kolor ściany jest intensywny, a chcesz zmienić go na delikatny i stonowany.
Krok 2. Malowanie płyty
Pozostawiony unigrunt do całkowitego wyschnięcia to konieczność. Dopiero po tym etapie możemy przystąpić do nakładania na ścianę farby. Oczywiście wybór koloru należy do Ciebie. Mimo wszystko warto dobrać ją do rodzaju podłoża. Gęsta i charakteryzująca się dobrym kryciem farba to strzał w dziesiątkę. Taki właśnie jest preparat lateksowy, który szczególnie lubi się z płytą kartonowo-gipsową.
Pamiętaj, że w pomieszczeniach, w których dużo się dzieje, nie liczy się tylko trwałość. Kuchnia oraz łazienka to wyjątkowe miejsca. Właśnie dlatego farby, w takich miejscach, powinny być odporne na wilgoć oraz zabrudzenia.
Malowanie ścian zrobionych z płyt gipsowo-kartonowych odbywa się na tych samych zasadach, co w przypadku innych ścian. Do nakładania farby wykorzystujemy najlepiej standardowy wałek. Po pierwszej warstwie powłoki poczekaj i upewnij się, że całkowicie wyschła, zanim przystąpisz do nakładania kolejnych warstw farby. Jeśli ocenisz, że płyty gipsowo-kartonowe są odpowiednio pokryte farbą, to możesz zakończyć remont.