Salon z aneksem kuchennym to rozwiązanie, na które decydują się zazwyczaj właściciele mieszkań w bloku. Jednak połączenie to coraz chętniej stosowane jest także podczas projektowania domków jednorodzinnych.
Otwarta przestrzeń w przypadku każdego wnętrza sprawia, że całość wydaje się dużo bardziej przestronna. Pomimo wielu zalet stworzenie projektu może jednak okazać się pewnego rodzaju wyzwaniem, szczególnie gdy przestrzeń, jaką dysponujemy, nie jest duża. Przede wszystkim powinniśmy skupić się na trzech aspektach: ergonomii, spójności i funkcjonalności.
O czym warto pamiętać, aranżując salon z aneksem kuchennym?
Aranżacja salonu z aneksem kuchennym składa się z dwóch bardzo ważnych elementów — dobrze zaprojektowanej strefy kuchennej z odpowiednią zabudową meblową oraz wygodnej i funkcjonalnej strefy wypoczynkowej.
Czasem połączenie przestrzeni o tak odmiennym przeznaczeniu może okazać się dość kłopotliwe, szczególnie gdy powierzchnia salonu i kuchni jest niewielka. Dlatego przed przystąpieniem do prac, warto zapoznać się z zasadami, które ułatwiają stworzenie projektu będącego nie tylko zgodną z trendami kompozycją, ale aranżacją, która będzie przede wszystkim wygodna dla domowników.
Czym kierować się urządzając salon z aneksem kuchennym?
Przede wszystkim funkcjonalnością! Ładne dodatki i zgodne z najnowszymi trendami meble to nie jest coś, na czym powinno nam przede wszystkim zależeć. Oczywiście cała aranżacja powinna dokładnie oddawać nasz styl i charakter, jednak przede wszystkim nie może ona przeszkadzać w wygodnym użytkowaniu pomieszczeń.
Pamiętajmy, że połączenie salonu z aneksem kuchennym wiąże się z pewnego rodzaju scaleniem dwóch stref o całkiem odmiennym przeznaczeniu — i to dwóch stref, w których spędzamy najwięcej czasu, przebywając w naszym domu lub mieszkaniu.
Spójnością aranżacji. Mniejsza przestrzeń wiąże się ze zwiększonym ryzykiem jej zagracenia. Podobnie więc, jak podchodzimy, do ograniczenia liczy przedmiotów i zbędnych bibelotów podczas tworzenia aranżacji, tak samo powinniśmy podejść do ilości wykorzystanych kolorów, faktur i wzorów.
Im będzie ich więcej, tym większe ryzyko, że przestrzeń wyda nam się chaotyczna. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na spójność kolorów, dodatków i wykorzystanych dekoracji (na przykład sztukaterii wewnętrznej).
Dopracowaniem szczegółów — szczególnie tych, na które w pierwszej kolejności nie zwrócimy uwagi. To właśnie one najczęściej decydują o tym, czy dana aranżacja prezentuje się spójnie i harmonijnie. W przeciwnym wypadku może ona wydać nam się nieuporządkowana i chaotyczna.
Dobrze dobranym oświetleniem. Nawet najładniejsza aranżacja, która nie będzie dobrze oświetlona, wyda nam się ponura i nudna. Dlatego warto zadbać o to, by na suficie znajdowała się odpowiednia ilość punktów świetlnych, co doda wnętrzu lekkości. Szczególnie jeśli nie ma w nim dobrego dostępu do światła słonecznego.
Niezbędnym minimum jest centralne oświetlenie w przestrzeni wypoczynkowej, oświetlenie nad stołem jadalnianym oraz wyspą kuchenną. Powinniśmy zadbać także o strefę kuchenną i o to, by blat roboczy był dobrze widoczny.
Pomocne mogą okazać się listwy halogenowe lub sufit halogenowy. W części salonowej jako dodatkowe oświetlenie mogą posłużyć nam również listwy sufitowe oświetleniowe, a także listwy ścienne LED.
Wybraną kolorystyką. Szczególnie jeśli do dyspozycji mamy stosunkowo niewielką przestrzeń. W takim przypadku dobrze sprawdzi się jasny salon z aneksem kuchennym utrzymany w neutralnych i naturalnych barwach.
Jeśli zależy Ci na wprowadzeniu bardziej wyrazistych kolorów, lepiej postawić na barwne dodatki, niż ściany pomalowane na jaskrawy kolor. Ciekawym akcentem są na przykład listwy poliuretanowo-duropolimerowe pomalowane na kontrastujący z pomieszczeniem kolor. Nie przytłoczoną one aranżacji, za to staną się oryginalnym i wyróżniającym przestrzeń akcentem.
Jak urządzić mały salon krok po kroku?
Urządzanie wnętrz dla niektórych z nas jest prawdziwą przyjemnością, z kolei dla innych niestety udręką. Dlatego z myślą o osobach, dla których zaaranżowanie ładnej i funkcjonalnej przestrzeni jest pewnym problemem, podpowiadamy, jak krok po kroku stworzyć plan salonu z aneksem kuchennym.
Zacznij od rozmieszczenia mebli i niezbędnych sprzętów
Jeszcze zanim zdecydujesz się na wybór mebli i dodatków poświęć chwilę czasu na stworzenie projektu. Dzięki niemu dowiesz się, czy wybrane przedmioty nie są za duże do wnętrza, będą pasowały do siebie pod względem stylu oraz czy zapewnią Ci one odpowiednią ilość miejsca do przechowywania.
Przede wszystkim upewnij się, czy wybrane przez Ciebie meble kuchenne zapewniają odpowiednią ilość blatu roboczego. Jest to najważniejszy aspekt w kuchni, o którym często przypominamy sobie, dopiero gdy wybrana zabudowa zostanie już zamontowana w naszej kuchni.
Pomocne może okazać się rozrysowanie całego pomieszczenia na kartce, na której zaznaczymy wybrane meble. Jednak w internecie dostępnych jest coraz więcej darmowych programów do tworzenia prostych aranżacji wnętrz. Możesz także skorzystać z pomocy projektanta lub pracownika w wybranym sklepie meblowym.
Na tym etapie pamiętaj również o wybranym oświetleniu! Jest to także odpowiedni moment na zaplanowanie, gdzie umieścisz suchą zabudowę na swoim suficie – to doskonały sposób na stworzenie nie tylko sufitu podwieszanego lub maskownicy nieestetycznych elementów, ale również na wprowadzenie do aranżacji dodatkowego źródła światła.
Wybierz kolorystykę i styl, w którym urządzisz wnętrze
Dopiero gdy zaplanujesz rozmieszczenie określonych mebli, oświetlenia oraz sprzętów wybierz styl elementów dekoracyjnych. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć możesz zapoznać się z gotowymi aranżacjami i wybrać rozwiązania, które Ci odpowiadają.
Pamiętaj, by aranżacja kuchni i salonu była spójna. Nie oznacza to, że całe pomieszczenie musi zostać udekorowane dokładnie w ten sam sposób. Często wystarczy zastosowanie podobnej kolorystyki oraz pewnych akcentów, dzięki którym całość będzie dobrze się razem prezentowała. W takim celu wspaniale sprawdzą się te same listwy przypodłogowe, listwy sufitowe oraz listwy ścienne, a także nowoczesne lamele.
Całość uzupełnij o dodatki
Dopiero ostatnim etapem jest uzupełnienie całej kompozycji o dodatki. Kolorowe tekstylia takie jak wygodne poduszki, koce, czy miękkie zasłony sprawią, że otrzymasz przytulny salon zachęcający do odpoczynku. Z kolei w kuchni ważne, by wszystkie niezbędne przedmioty znalazły się pod ręką (nie oznacza to, że powinny znajdować się one na blacie roboczym). Dopiero pozostałe wolne miejsce możemy przeznaczyć na umieszczenie w nim dekoracji. W przypadku małych przestrzeni dobrze sprawdzą się dekoracje na ścianie takie jak panele 3D pomalowane na dowolnie wybrany kolor.
W efekcie Twoja przestrzeń z pewnością będzie zaaranżowana stylowo, praktycznie i funkcjonalnie.
Nowoczesny salon z aneksem kuchennym — inspiracje na ciekawe wnętrza
W zależności od tego, jaki styl jest naszym ulubionym, możemy urządzić salon z aneksem kuchennym na wiele różnych, jednak nadal ciekawych sposobów. Poniżej podpowiadamy wyjątkowe inspiracje, które mogą zachęcić Cię do stworzenia oryginalnej przestrzeni w swoim domu lub mieszkaniu.
Kominek w salonie z aneksem kuchennym
Kominek może kojarzyć nam się z wnętrzami urządzonymi w stylu klasycznym, jednak coraz częściej spotkamy go również w nowoczesnych przestrzeniach. Proste i minimalistyczne kształty, jakie oferują producenci kominków, sprawdzą się nawet w bardzo ascetycznych projektach.
Ten wyjątkowy pomysł nie tylko sprawi, że salon będzie lepiej ogrzany — przestrzeń wyda nam się także bardziej przytulna. Kominek doskonale będzie prezentował się w kuchni całkowicie otwartej na salon.
Jeśli nie masz możliwości finansowych na umieszczenie kominka w swoim wnętrzu, możesz skorzystać z pomysłu, jakim jest dekoracyjna obudowa kominka. Taki element zazwyczaj jest wykonany z poliuretanu, więc cechuje się bardzo dobrą trwałością oraz idealną widocznością dekorów znajdujących się na jego powierzchni.
Nowoczesna aranżacja salonu z aneksem kuchennym
Nowoczesny projekt salonu z aneksem kuchennym powinien zakładać przede wszystkim minimalizm oraz maksymalną praktyczność. Omawiany styl charakteryzuje się także neutralną i dość jasną kolorystyką. Dobrze sprawdzi się połączenie klasycznej bieli z szarością i drewnem. Możemy również wprowadzić do wnętrza kolory beżowe oraz ziemiste.
Jedną z najważniejszych zasad nowoczesnego stylu, jest to, by otwarta przestrzeń była jak najbardziej ze sobą spójna. Dlatego ważne, by projekt domu zakładał pewną konsekwencję w urządzeniu pozostałych wnętrz.
Dobrym pomysłem jest zastosowanie tych samych kolorów oraz wzorów i materiałów zarówno w salonie, jak i kuchni. Podobnie powinniśmy podejść do wybranej zabudowy meblowej oraz sztukaterii. Dobrym pomysłem jest na przykład wybór gotowych zestawów takich jak zestaw karniszowo oświetleniowy z oświetleniem LED.
Aneks kuchenny w salonie o kształcie prostokąta
Mogłoby się wydawać, że pomieszczenie w kształcie prostokąta jest bardzo trudne w aranżacji, jednak nic bardziej mylnego. W takich pomieszczeniach polecanym rozwiązaniem jest kuchnia w kształcie litery L, która jest najbardziej funkcjonalna- zabudowę meblową umieszczamy na jednej krótszej oraz jednej dłuższej ścianie salonu.
W przypadku takiego rozmieszczeniu elementów o wiele łatwiej będzie nam zaaranżować salon. Pozostała przestrzeń to miejsce na umieszczenie telewizora, kina domowego, wygodnej kanapy oraz stołu jadalnianego razem z krzesłami — połączony z kuchnią salon musi również gwarantować nam wygodne miejsce do spożywania posiłków.
Jakich błędów w aranżacji kuchni z salonem unikać?
Podsumowując: by zaaranżować salon z aneksem kuchennym, który będzie nie tylko ładny, ale i funkcjonalny, powinniśmy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Przede wszystkim należy unikać:
bardzo ciężkich i topornych mebli, jeśli nasze pomieszczenie jest małe,
ciemnych kolorów, które optycznie pomniejszą przestrzeń, szczególnie, jeśli we wnętrzu mało jest naturalnego światła słonecznego,
zdobionych elementów — lepiej sprawdzi się nowoczesna sztukateria wewnętrzna,
zastosowania wielu różnych faktur, wzorów i kolorów,
zagracenia przestrzeni poprzez zastosowanie wielu elementów dekoracyjnych.
W efekcie uzyskamy aranżację, która będzie wyglądać bardzo lekko, stylowo i nowocześnie. Jednocześnie będzie ona bardzo wygodna w funkcjonowaniu.
Pamiętaj również o odpowiednim wykończeniu elementów, na które często nie zwracamy uwagi. Dobierz odpowiednią listwę przypodłogową, która zamaskuje szczelinę dylatacyjną oraz nieestetyczne przewody. Spraw, by połączenie ścian z sufitem było płynne i harmonijne dzięki listwie sufitowej. Dodaj do aranżacji dekoracyjne tkaniny w postaci zasłon i firan, dzięki karniszom szynowym i maskownicy karnisza. W efekcie uzyskasz przestrzeń, która jest idealnie wykończona pod każdym względem.