Wnętrza w stylu klasycznym

Styl klasyczny wnętrza wywodzi się z wzornictwa greckiego i rzymskiego. Aranżacja wnętrz opiera się na porządku, równowadze i doskonałej harmonii. Klasyczne wnętrza można też nazwać ponadczasowymi, a niekiedy i tradycyjnymi. Ich wygląd jest uporządkowany i zrównoważony, bogaty w dodatki, tekstury i wykończenia. Co ciekawe, styl klasyczny ma również nowoczesne zacięcie, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w każdej przestrzeni. Dowiedz się, co to znaczy klasyczne mieszkanie oraz czym się charakteryzuje.

Jakie są cechy charakterystyczne dla stylu klasycznego?

Klasyczne wnętrze kierują się prostymi zasadami. Zacznij od prostego przestawienia mebli – możesz być zaskoczony, jak prosty, ale efektowny jest ten sposób. Poznaj kluczowe elementy klasycznego wzornictwa i poznaj sprawdzone rozwiązania.

Znajdź punkt centralny w swoim wnętrzu

Kluczem do klasycznego wnętrza jest porządek, a rozmieszczenie i stylizacja mebli zwykle działa wokół kluczowego punktu. Ideą w klasycznie zaprojektowanych wnętrzach jest stworzenie poczucia idealnej symetrii. Wszystko, od oświetlenia przez stonowane kolory po sposób umieszczania obrazów w klasycznym pokoju, powinno być nieskazitelne i mieć dobry smak.

Aby dowiedzieć się, jak zaaranżować meble, pomyśl o symetrii. Spróbuj stworzyć lustrzane odbicia, takie jak identyczne sofy naprzeciw siebie, a pomiędzy nimi stolik kawowy, albo pomieszaj to z jedną długą sofą i dwoma pojedynczymi fotelami naprzeciw siebie, ponieważ to nadal tworzy symetrię. Poruszaj się po pokoju, zajmując się najpierw dużymi meblami, a następnie zastanów się, gdzie trafią Twoje dzieła sztuki i akcesoria — niech Twoje meble w klasycznych wnętrzach chodzą parami.

Jakie barwy i tkaniny powinny być wyznacznikiem stylu klasycznego?

W stylu klasycznym zazwyczaj preferowane są stonowane barwy, ale również można znaleźć tam głębokie błękity, brązy, żółcie, beże, zielenie i odcienie ziemi, takie jak terakota. Ponadto kolorem czarnym można obrysować ciekawe przedmioty w pomieszczeniu, takie jak rzymskie kolumny, popiersia i duże wazony.

Podobnie jak w przypadku większości innych materiałów używanych w klasycznej przestrzeni, tkaniny powinny być najwyższej jakości. Do stworzenia klasycznego motywu często używa się lnu, bawełny i innych trwałych tkanin. Projektanci, którzy chcą dodać odrobinę szyku do klasycznego pokoju, decydują się na użycie tafty i jedwabiu, lecz także bawełny i lnu. Aksamit jest również używany w obfitości, chociaż najlepiej nadaje się jako tkanina obiciowa.

Zachwyć się stylem klasycznym dzięki odpowiednim meblom

Wybór mebli do wnętrz klasycznych jest bardzo duży. Podstawowymi kryteriami są wysoka jakość wykonania i szlachetne materiały. Liczy się solidne wykonanie i oryginalność. Meble klasyczne są eleganckie z szykownymi sylwetkami w ciepłych odcieniach drewna, takich jak orzech czy dąb.

Większość z nich to reprodukcje lub stylizacje, ale klasyczne wnętrza lubią również autentyczne antyki. Urządzając wnętrze, pamiętaj, żeby unikać muzealnego wystroju. Zachowaj także klasyczne proporcje. Kluczem do sukcesu są klasyczne meble, takie jak sofy tapicerowane ze skórzanymi lub welurowymi pokrowcami, w prostej formie, ale w nowoczesnym wydaniu.

Chciałbyś podkreślić klasycznego ducha dekoracji? Warto stawiać na oryginalność w doborze mebli. Te w starym stylu, meble mają formowane, bogato zdobione wykończenia. Graj detalami, dyskretną patyną, srebrnym uchwytem, ​​drogocennym lusterkiem. Materiały, takie jak drewno, marmur, którym towarzyszą piękne przedmioty dekoracyjne — wazony, świeczniki, sztućce — rzeźbione w metalach szlachetnych, dmuchane w szkle. Klasyczny styl jest szykowny, ale wykonany bez zbędnych ozdobników.

Sztuka i dodatki w klasycznym stylu

W urządzaniu klasycznego wnętrza ważne jest, aby uzyskać spójny charakter poprzez odpowiednie rozmieszczenie akcesoriów. Wypróbuj jedną dużą grafikę wyśrodkowaną nad kredensem, a następnie umieść dwie eleganckie lampy stołowe po obu stronach. Możesz też użyć od czterech do sześciu mniejszych prac w prostej siatce, aby odtworzyć wymiary większego dzieła.

Do przestrzeni w stylu klasycznym najlepiej sprawdzają się również duże motywy w paski. Chociaż klasycznie zaprojektowana przestrzeń nie jest dla każdego, ten typ przestrzeni często zapiera dech w piersiach i jest efektowny, jeśli jest odpowiednio wykonany.

Wnętrza w stylu klasycznym ponadczasowy urok

Twierdzenie, że klasyczny styl od dawna opiera się wszelkim zmianom w modzie, jest bardzo prawdziwe. Niezależnie od tego, co dyktuje nam nowoczesny styl życia, klasyczne wnętrza nadal są poszukiwane. Można powiedzieć, że kierunek ten przyjął najlepsze zasady projektowania wnętrz i stał się prawdziwym punktem odniesienia w dziedzinie projektowania.

Nie bez powodu „klasyczny” przetłumaczony z łaciny oznacza „wzorowy” lub „idealny”. Historia tego nurtu rozpoczęła się w XVI wieku, ale jeśli przyjrzeć się bliżej, można znaleźć charakterystyczne cechy nawet w czasach starożytnych.

Jak urządzić mieszkanie w stylu klasycznym?

Klasyczny styl bardzo lubi różne przedmioty dekoracyjne. Oczywiście kładzenie ich na każdym wolnym centymetrze poziomej powierzchni nie jest tego warte, ale nieużywanie będzie również błędem. Jeśli boisz się posunąć za daleko, przyjmij zasadę, że mniej znaczy więcej. Na przykład średniej wielkości wazon zamiast trzech, ale małych. Oprócz pięknych szklanych wazonów możesz użyć przedmiotów, takich jak np. obiekty malarskie.

Obrazy w drewnianych ramach ze złoceniami to pewny znak klasycznego stylu. Pojedynczy obraz na ścianie otoczony pięknymi kinkietami w zupełności wystarczy do dekoracji małych pomieszczeń. Nawiasem mówiąc, można je przedstawić jako portrety pięknych dam z odpowiedniej epoki, a także pejzaże i martwe natury, sceny polowań lub świty królewskie.

Oprócz nich świecznik — prawdziwy lub dekoracyjny, lustra w luksusowych ramach, na komodzie w kuchni lub kominku oprócz świeczników można postawić zabytkowe zegary kryształowe, figurki i wazony. W żadnym wypadku nie wkładaj sztucznych kwiatów do wazonu, pamiętaj — tylko naturalne materiały.