Jakie style mieszkań są najlepsze?

Czy kiedykolwiek zadałeś sobie pytanie o rodzaje stylów aranżacji wnętrz? Być może chcesz zmienić swoje mieszkanie, ale nie możesz zdecydować, w którym kierunku pójść. Niektóre ze styli to tylko tymczasowa moda. Inne są ponadczasowymi klasykami, które wytrzymują próbę czasu.

Każdy styl składa się z charakterystycznych mebli, wystroju, oświetlenia i akcesoriów, które nadają mu unikalny wygląd. Przy tak wielu dostępnych opcjach podjęcie decyzji, w jaki sposób urządzić wnętrze jest trudne. Przekonaj się, co przedstawiają poszczególne style oraz czym się charakteryzują.

Style aranżacji wnętrz w stylu nowoczesnym

Nowoczesne wnętrza wprowadzają do domu wszystko, co proste i eleganckie. Charakterystyczne cechy nowoczesnego stylu to stonowane kolory, takie jak szary, czarny i biały z polerowanym wykończeniem na wysoki połysk, gładkimi powierzchniami ścian oraz materiałami takimi jak szkło i skóra.

Wybierając styl nowoczesny warto myśleć w kategoriach minimalizmu. Urządź pokój z jednym lub dwoma wyrazistymi elementami, takimi jak kolorowy abstrakcyjny obraz lub duża, unikalna rzeźba, które stworzą centralny punkt w pomieszczeniu. W każdym przypadku warto zachować umiar, ponieważ w stylu nowoczesnym jest bardzo niewiele ozdób, wzorów czy odważnych figur.

Całość dopełnią listwy przypodłogowe, które nadadzą pomieszczeniu odpowiedniego stylu i uroku. Warto je zastosować zwłaszcza w nowoczesnym przestrzeniach, gdzie styk ścian z podłogą jest doskonale widoczny. Jak wiadomo nie wszystko da się ukryć za meblami. Spraw, aby Twoje wnętrze wyglądało zawsze minimalistycznie i schludnie.

Styl art déco — wyraziste kolory i geometryczne kształty

Aranżacje wnętrz w stylu art déco to przede wszystkim zabawa czystymi liniami i geometrycznymi wzorami. Połącz eleganckie kształty, takie jak kwadraty i trójkąty, z głębokimi kolorami i nieoczywistymi detalami.

Warto pomyśleć również o brokatowych tkaninach na meble i dużym zegarze z prostą, czystą tarczą do dekoracji ścian. Meble w stylu art déco są duże, o opływowej sylwetce, ale pozbawione falbanek i skomplikowanych detali. Kredensy, szafy i duże krzesła są typowe dla tego okresu. Szkło z mosiądzem i skórą to dobry pomysł, aby uzyskać prawdziwy akcent w stylu art déco, a antyczne dzieła sztuki i rzeźby idealnie dopełnią całe wnętrze.

Styl skandynawski — stonowana kolorystyka i jasne kolory

Urządzając wnętrze w stylu skandynawskim warto skupić się na czystych, prostych liniach, minimalizmie i funkcjonalności bez poświęcania piękna. Ten styl po raz pierwszy zyskał na znaczeniu w latach 50., mniej więcej w tym samym czasie, gdy w Ameryce i Europie zapanował nowoczesny styl.

Skandynawskie wnętrza to odpowiednia ilość mebli i dekoracji – ni mniej, ni więcej. To samo dotyczy schematów kolorystycznych. Typowe skandynawskie kolory są uspokajające i neutralne, a palety trzymają się bieli, szarości, czerni i niebieskich akcentów. Styl odzwierciedla również zimowy krajobraz i niebo krajów nordyckich.

W krajach skandynawskich panują mrozy, dlatego tekstylia, takie jak koce z wełny czy moheru, są niezbędne. Ocieplające narzuty i dywaniki nie tylko dodają ciepła, ale także łagodzą czasami surowy wygląd minimalistycznego skandynawskiego wnętrza. Te puszyste dodatki są zarówno funkcjonalne, jak i stylowy element teksturowy. Przyjemną atmosferę zapewnią również listwy oświetleniowe, które dają ogromne możliwości w aranżacji wnętrz w oparciu o temperaturę i kolor barw.

Przestronne wnętrza i ponadczasowa elegancja w stylu klasycznym

We wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, na pierwszy plan wysuwają się rozwiązania architektoniczne, stanowiące tło dla mebli i dodatków. Dlatego swoją przygodę ze stylem klasycznym najlepiej zacząć od ścian. Zazwyczaj zdobione są one różnego rodzaju gzymsach, czy dekorami. Tego rodzaju dekoracje nadają wnętrzu klasycznego królewskiego i dostojnego charakteru. Warto zaznaczyć, że nie bez powodu styl klasyczny w głównej mierze opiera się na sztukaterii.

Mowa tu o delikatnych ramach na ściany, które nadają rytm przestrzeni i są niezwykle eleganckie oraz pilastrach, które również służą symetrii i harmonii. Dużo się dzieje również pod sufitem. Centralne miejsce w pomieszczeniu często zajmuje gipsowa rozeta wokół ozdobnego żyrandola, który może być duży i kryształowy, choć obecnie ich formy są nieco uproszczone.

Styl industrialny (loftowy) — surowe materiały i masywne meble

Styl loftowy w architekturze wnętrz nawiązuje do minimalistycznego wystroju, który czerpie inspirację z podniosłego wyglądu magazynów, fabryk i innych konstrukcji przemysłowych. Wystrój w stylu industrialnym wykorzystuje naturalne materiały, takie jak gołe cegły, metalowe lampy, drewno, a także materiałów odzyskanych i pochodzących z recyklingu. Meble w stylu loftowym są wytrzymałe i często pochodzą z odzyskanych podwórek.

Największą korzyścią w tworzeniu aranżacji wnętrz w stylu industrialnym jest możliwość dostosowania wyglądu za pomocą mebli i dekoracji, które są całkowicie unikalne. Planując wnętrza w tym stylu zdecyduj się na meble, które mają prosty design, solidną tapicerkę w naturalnych fakturach i kolorach.

Pamiętaj, że projektowanie loftu na otwartym planie pod wieloma względami przypomina projektowanie jednego ogromnego pokoju. Musisz zastanowić się, jak różne elementy przestrzeni na poddaszu współpracują ze sobą pod różnymi względami. Tworzenie linii kolorów, materiałów i tekstur to świetny sposób na tworzenie przestrzeni, które są oddzielne, ale czują się połączone. Tam, gdzie jeden z tych elementów, np. kolor, dominuje w jednej części loftu, można go subtelniej wkomponować w inną część przestrzeni. 

Eklektyczny styl — egzotyczne materiały wykończeniowe w aranżacji wnętrz

Eklektyczne wnętrza to przestrzenie, które wymykają się jednoznacznej definicji. Fundamentem jest brak jednoznacznych założeń, a estetykę całości często określa osobisty gust i oryginalna wizja projektanta wnętrz.

Pozornie niepasujące połączenia różnych stylów, zestawienia faktur i kontrastujących kolorów, tworzą spójny obraz mieszkania, którego nie znajdziesz w magazynie o wystroju wnętrz. Styl eklektyczny ma werwę, ponieważ polega na eksperymentowaniu i zabawie. Baw się dobrze, korzystając ze swobody, na jaką pozwala!

Należy zauważyć, że nie ma wielu sztywnych zasad, jeśli chodzi o styl eklektyczny, poza tym, że ogólny wygląd nie powinien pasować do żadnej innej pojedynczej kategorii. Warto wiedzieć, że istnieją pewne cechy, które regularnie pojawiają się w eklektycznym wystroju. Są to między innymi: mieszane wzory i tekstury, połączenie starego i nowego, włączenie wpływów globalnych czy ściany pełne galerii, bo styl eklektyczny jest zasadniczo kolażem wykonanym z mebli.

Styl rustykalny — naturalne materiały i ciepła atmosfera

Wnętrza w stylu rustykalnym charakteryzują się surowością i pozwalają błyszczeć naturalnemu pięknu. Celem jest stworzenie relaksującej atmosfery poprzez podkreślenie wykorzystania drewna, kamienia, liści i innych elementów organicznych. Zamiast martwić się o idealne linie, rustykalny styl pozwala wyróżnić się charakterowi każdego elementu. Od sęków w drewnie po rdzę na metalu, ten styl w wielkim stylu celebruje charakter.

Całym celem stylów rustykalnych wnętrz jest bycie jak najbardziej naturalnym. To nie jest styl na pełne przepychu błyszczące żyrandole, plastikowe meble, motywy zwierzęce czy zimne palety kolorów. Styl rustykalny skupia się na cieple i komforcie. Od żelaznych akcentów po drewniane podłogi, ten styl powinien przypominać blask ognia.

Aby mieć rustykalny dom, nie musisz mieszkać w chatce z bali — wystarczy położyć nacisk na naturalność i ekologię. Większość elementów rustykalnych jest wykonana z prawdziwego drewna, czasami tylko lekko obrobionego lub całkowicie naturalnego. Pomyśl o odzyskanym drewnie, surowcach i elementach pochodzących bezpośrednio z ziemi.

Bogato zdobione wnętrza w stylu glamour

Styl glamour to elegancka gra subtelności i przesady. Z ukłonem w stronę starego Hollywood, wystrój domu w stylu glam jest również zdecydowanie aktualny i zwodniczo powściągliwy. Neutralne kolory mogą być podstawą glamu, ale połyskujące akcenty są sercem tego stylu. Meble w stylu glamour często mają metalowe ramy, powierzchnie czy wykończenie.

Oprawy oświetleniowe, elementy do przechowywania i dekoracyjne akcenty są podkreślone metalicznym połyskiem, który działa równie dobrze zarówno w kolorze srebrnym, jak i złotym. Te metalowe elementy nadają całemu pomieszczeniu lśniący blask, który potęgują neutralne palety ścienne i podłogowe.

Lustra ścienne i podłogowe, kryształowe żyrandole, a także lustrzane meble są niezbędne ze względu na ich zdolność do załamywania światła. Odbijające światło powierzchnie mają tę dodatkową zaletę, że sprawiają, że pomieszczenie wygląda na większe, a tym samym wspanialsze, co jeszcze bardziej przyczynia się do niesamowitego efektu.

Style wnętrz vintage — (staro)modne pomieszczenia

Projektowanie i dekorowanie domu w stylu retro zazwyczaj oznacza uwzględnienie mebli, akcesoriów i palet kolorów z wcześniejszego okresu. Wzornictwo vintage również znacznie się różni w zależności od okresu, na którym się skupia. Styl aranżacji wnętrz w stylu vintage wywołuje poczucie nostalgii i romantycznego, staromodnego uroku kojarzonego z latami 40. i 50. XX wieku. Dodać uroku mogą również elementy wykończenia w stylu retro. Mowa tu, chociażby o dekoracyjnych listwach, które pozwalają w ładny i estetyczny sposób udekorować i wykończyć mieszkanie.

Styl vintage powinien zawierać dużą liczbę elementów dekoracyjnych. Na przykład, ramy luster, tkaniny z subtelnym wzorem, naczynia (które mogą być nawet stare), wazony, zegary, naczynia i inne rzeczy będą wyglądać wyjątkowo wspaniale. Najważniejsze – nie dopuszczać do zamieszania i zatorów. Niezbędne jest stworzenie olśniewającej kompilacji, która będzie pasować do nastroju epoki.

Cechy charakterystyczne to wykorzystanie materiałów, takich jak drewno, w tym malowane i postarzane oraz naturalnych tkaniny — len, wełna i bawełna. Stare lub sztucznie postarzane meble, zwykle wykonane z drewna i tkanin obiciowych, lub te z miłością przekazane przez dziadków, nadają temu stylowi staroświecki i elegancki wygląd.

Styl boho charakterystyczne dodatki

Styl boho zachwyca zabawnymi kolorami, teksturami i wzorami. W przeciwieństwie do minimalistycznego skandynawskiego lub nowoczesnego designu, design boho obejmuje maksymalizm i zachęca do indywidualnej ekspresji poprzez selekcjonowanie i nakładanie warstw wielokulturowych tekstyliów, dzieł sztuki i przedmiotów dekoracyjnych.

Ten wystrój wnętrz obejmuje pomysły na dekoracje z całego świata. Jego swobodne podejście do wszystkiego, co się dzieje, sprawiło, że stał się jednym z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich końca XX i początku XXI wieku.

Jeśli chcesz wyeksponować wnętrze w stylu boho dodatkowym źródłem światła w ciekawym kolorze, to gzymsy oświetleniowe sufitowe to idealna propozycja dla Ciebie. Ich nowoczesna forma doskonale sprawdzi się w przypadku współczesnych aranżacji.

Style wnętrz Hampton inspirowane wybrzeżem

Wystrój wnętrz Hampton jest przestronny i przewiewny. Wynika to z kolorystyki inspirowanej wybrzeżem. W związku z tym wnętrza te często charakteryzują się ciepłymi szarościami, jasnymi brązami, chłodnymi błękitami i bielami. Wystrój salonu, kuchni i sypialni w stylu Hampton również dodaje warstwy w tych samych kolorach, o różnej intensywności. W rezultacie pomieszczenia, które przeszły transformację Hampton, charakteryzują się subtelnym, eleganckim, naturalnym schematem.

Pomysły na dekoracje w stylu Hampton polegają na naśladowaniu wyrafinowanego, a jednocześnie plażowego stylu. Każde wnętrze może emanować tą samą luksusową, designerską perfekcją dzięki odpowiednim elementom.

Podobnie jak wnętrza nadmorskie i plażowe, meble i dekoracje stylu Hampton są wykonane z naturalnych materiałów. Podczas gdy inne nadmorskie style wybierają surowe i stylowe wnętrza, Hampton preferuje wypolerowane i wyrafinowane wykończenia. Te elementy podnoszą naturalne materiały do ​​ekskluzywnego poziomu. Powstały styl to współczesny szyk, idealny dla oszałamiającego nadmorskiego miasteczka.

Styl włoski niewielkie przestrzenie z sercem

Włochy od wieków uważane są za światowego lidera w modzie, architekturze i designie. Kiedy myślisz o ponadczasowej sztuce i oszałamiających projektantach, Twój umysł prawdopodobnie natychmiast przejdzie do włoskiego stylu. Nic dziwnego, że tak wielu z nas chce nasycić własne domy elegancją włoskiego wystroju wnętrz.

Jednak osiągnięcie włoskiego sznytu wnętrzarskiego nie zawsze jest tak proste, jak się wydaje. Wszystko sprowadza się do połączenia odpowiednich odcieni, tekstur i elementów – tworząc nowoczesne przestrzenie, które nawiązują do klasycznej elegancji.

Jeśli chodzi o sprytne wykorzystanie przestrzeni, Włosi są mistrzami i potrafią sprawić, że ciasne małe mieszkanie wydaje się tak przestronne. Dzięki sprytnemu rozmieszczeniu mebli, opraw oświetleniowych i elementów architektonicznych Włosi mogą stworzyć wrażenie dużej, jasnej, przewiewnej przestrzeni, która ma niewiele wspólnego z rzeczywistymi wymiarami pomieszczenia.