Urzekł Cię skandynawski design? A może podoba Ci się efekt naturalnego drewna? Przytulny klimat, jasne wnętrza, minimalizm i naturalne materiały – to wszystko i wiele więcej znajdziesz we wnętrzach skandynawskich. Sprawdź, co najlepiej sprawdzi się w Twoim domu i pokochaj styl skandynawski za jego naturalność. Dowiedz się, jakie cechy posiada, jak dobrać odpowiednie oświetlenie oraz które jasne kolory będą pasować najlepiej do wystroju Twojego mieszkania.
Czym charakteryzuje się styl skandynawski?
Mieszkanie w stylu skandynawskim wyróżnia przede wszystkim jasna kolorystyka. Najwięcej mebli i dodatków ma jasne, stonowane kolory, takie jak: beż, biel i jasne odcienie szarości. Często, jako wykończenie, używa się drewnianych elementów, które świetnie współgrają z jasną kolorystyką. Nierzadko motyw drewna wykorzystuje się również na podłodze lub jako materiał do wykonania mebli.
Jeśli już o drewnie mowa, to w stylu skandynawskim korzysta się głównie z naturalnych materiałów. Króluje drewno na wielu płaszczyznach, ale dobrym rozwiązaniem jest również kamień.
We wnętrzach skandynawskich wykorzystuje się tylko funkcjonalne meble, które pozwalają na praktyczne ich zastosowanie. W mieszkaniu panuje ład, harmonia i rządzi minimalizm.
W przypadku wyboru tkanin tutaj najważniejsze, aby były produkowane z naturalnych materiałów. Skandynawskie wnętrza kochają bawełnę, jutę, wełnę oraz len. Doskonale pasującym dodatkiem są koce o grubym splocie.
Dodatki w stylu skandynawskim mają za zadanie ocieplić nieco surowe wnętrze. Przede wszystkim stawia się tutaj na ich praktyczność, oczywiście w jasnych kolorach.
Kolory w stylu skandynawskim
Mieszkańcy Skandynawii kochają stonowane kolory i niezbyt chętnie urządzają swoje mieszkania w jaskrawych i ostrych barwach. W stylu skandynawskim przeważają odcienie bieli, beżu i szarości. Inne barwy, najczęściej pastelowe kolory, wykorzystywane są jedynie przy wyborze dodatków. Dekoracje najczęściej można spotkać w kolorze różu, czerni, zieleni, błękitu czy żółci.
Wraz z jasnymi kolorami do wnętrza wkrada się przestronność, przejrzystość i jasność. Jednak, aby nieco ocieplić skandynawskie wnętrza, często sięga się po drewniane elementy. Skandynawski styl bazuje głównie na kolorach, które występują w naturze. W ten sposób każdy element jest ze sobą powiązany i tworzy spójną całość.
Oświetlenie w skandynawskich wnętrzach
Niezwykle ważną rolę w skandynawskim stylu odgrywa oświetlenie. Duńczycy, Szwedzi i Norwegowie na przekór panującej za oknem aurze, chcieli stworzyć przytulne i jasne wnętrze. Oprócz trików optycznych w postaci białych ścian i dużych, odbijających światło luster, postanowili wypełnić swoje mieszkania światłem. W ten sposób w stylu skandynawskim królują lampiony, świece i lampy.
Jednak to nie wszystko. Główne oświetlenie często wspomagane jest przez lampy podłogowe czy lampy stołowe. Źródła światła w stylu skandynawskim cechują bardzo proste formy oraz naturalne materiały. Tak więc lampy i lampiony wykonane są najczęściej z drewna, metalu, wikliny lub szkła.
Odmiany stylu skandynawskiego
Styl gustawiański
Swoją nazwę styl gustawiański zawdzięcza Gustawowi III, który to podczas podróży do Wersalu tak bardzo zachwycił się pałacem Ludwika XVI, że postanowił udekorować swoją posiadłość neoklasycystycznymi meblami. W ten sposób dziś, choć w trochę zmienionej formie, możemy podziwiać i dekorować swoje wnętrza, jak niegdyś prawdziwi władcy.
Dziś styl gustawiański to klasyczne, ciężkie meble, które dzięki jasnym kolorom świetnie współgrają z jasnymi barwami ścian, dodatków czy parkietu. Efekt przecierania na meblach nadaje pomieszczeniu elegancji i powagi. Natomiast różnorodność faktur dodaje całości uroku.
Folkowa odmiana stylu skandynawskiego
Wystrój skandynawski w folkowej wersji to chyba najbarwniejsza odmiana tego stylu. Charakteryzuje się naturalnymi materiałami, prostotą i wieloma elementami, najczęściej dekoracyjnymi, wykonanymi własnoręcznie. Elementy DIY to mocne akcenty kolorystyczne. Barwne figurki, ozdoby z filcu, drewniane lampy i świeczniki to prawdziwy urok tego stylu.
Dzięki takiej różnorodności styl folkowy świetnie współgra z dodatkami z różnych części świata, a więc stylem etno. Jasne wnętrza to świetnie dopasowana podstawa pod ciekawe pamiątki z podróży. W ten sposób każdy element dekoracji może ukazać swoje piękno i nie zostać stłumionym przez elementy otoczenia.
Scandi chic
Jeden z nowszych odmian stylu skandynawskiego, gdzie królują elementy w kolorze złota, mosiądzu i miedzi. Można wybierać spośród wersji matowych, jak i błyszczących. W stylu scandi chic oprócz poważnych barw znajdziemy różwnież pudrowy róż, błękit oraz żółć. Scandi chic kocha naturalne skóry w puszystej i przyjemnej w dotyku formie.
Takie ozdoby na podłodze lub rzucone na fotel doskonale oddają surowy klimat Skandynawii, ale z drugiej strony ocieplają wnętrze i sprawiają, że jest znacznie przytulniejsze. Na ścianach można znaleźć elementy industrialne w postaci ceglanej ściany, natomiast na obiciach wypoczynków najczęściej pojawiają się naturalne tkaniny, które dobrze kontrastują z otoczeniem.
Styl new nordic
New nordic to zupełnie nowa odmiana skandynawskiego wnętrza. To właśnie tutaj wychodzi się daleko poza wyobrażenia zimnej Północy. Czas na przytulne wnętrze, w którym od samego wejścia czuć i widać ciepło domowego ogniska. Główne cechy new nordic to przede wszystkim prostota i minimalizm, które mocno przeplatają się z elegancją i niepowtarzalną, przytulną atmosferą.
Dominuje tutaj typowa dla stylu skandynawskiego biel i szarość, ale również paleta ciepłych barw, matowa czerń i delikatne pastelowe kolory. W dodatkach najczęściej pojawią się róże, zielenie i błękity.
Dark nordic
Jak sama nazwa wskazuje, w stylu dark nordic przeważają ciemne barwy. Najczęściej spotkać je można na jednej ze ścian salonu czy sypialni. Nadal w tej odmianie stylu widać użycie naturalnych materiałów, jednak tym razem w otoczeniu butelkowej zieleni, kobaltu, granatu czy antracytu. Poza ciemnymi barwami warto pamiętać o odpowiednim rozjaśnieniu całości. Styl skandynawski kocha świece, których nie powinno tutaj zabraknąć i które świetnie ocieplą całe wnętrze. Do tego biel i szarość będzie doskonale współgrać z odcieniami typowymi dla dark nordic.
Mieszkanie w stylu skandynawskim – na co zwrócić uwagę
Każde pomieszczenie w Twoim domu ma swoje przeznaczenie. Styl skandynawski świetnie sprawdzi się w każdym z nich. Możesz użyć skandynawskich aranżacji we wszystkich pokojach i pokochać je za ich minimalizm i funkcjonalność. Możesz też wybrać tylko jedno bądź kilka pomieszczeń i zaaranżować je w meble w tym stylu. Odkryj uroki prostych form i sprawdź, co powinno znaleźć się w mieszkaniu urządzonym po skandynawsku.
Sypialnia w stylu skandynawskim
Jednym z najważniejszych pomieszczeń w całym domu jest sypialnia. To właśnie tutaj odpoczywamy, relaksujemy się i regenerujemy siły. Zadbaj więc o to, aby była przestronna i wystarczająco jasna. Jeśli masz taką możliwość postaw na duże okno, przez które będzie wpadać światło i otulać całe wnętrze. Kolor ścian powinien być jasny i nieprzytłaczający, tak, aby łatwo można było się tu zrelaksować. Postaw na meble wykonane z jasnego drewna lub pociągnięte białym, matowym lakierem.
Najważniejszym meblem jest oczywiście łóżko. Jego forma powinna być lekka i minimalistyczna. Dobrym rozwiązaniem będzie wypoczynek na drewnianych nóżkach, który nada mu nieco charakteru. A co z dodatkami? Całą aranżację na pewno świetnie ożywią ozdoby w mocnych kolorach. Wyraziste dekoracje mają tu niezwykle duże znaczenie.
Salon w stylu skandynawskim
Pokój dzienny to miejsce, które tętni życiem za dnia. Warto więc przy urządzaniu mieszkania w skandynawskim stylu postawić głównie na funkcjonalność, aby korzystanie z pomieszczenia było jeszcze prostsze. Tutaj najlepiej sprawdzą się jasne, białe meble z dekoracyjnymi wstawkami z drewna.
W przypadku sofy oprócz wygody trzeba pamiętać o wyrazistym kolorze, który ożywi całe wnętrze. W końcu to właśnie kanapa powinna grać w salonie pierwsze skrzypce. Drewniane nóżki są tu wręcz obowiązkowe, a dodatki w geometryczne wzory dodadzą wnętrzu niepowtarzalności. Lampa podłogowa obok sofy stworzy przytulny klimat podczas wieczornego czytania, a wyraziste dodatki w naturalny sposób ożywią pomieszczenie. Koce i narzuty pełnią funkcję dekoracyjną, ale dzięki naturalnym materiałom doskonale wpisują się w skandynawskie wnętrza.
Kuchnia w stylu skandynawskim
Funkcjonalność rozwiązań i bazowanie na naturalnych materiałach to wszystko, czego potrzebujesz w swojej kuchni. Oczywiście białe meble będą wyglądać doskonale, ale jeśli tylko chcesz, możesz wybrać delikatne, pastelowe odcienie. To właśnie one najlepiej i najłatwiej łączą się z naturalnymi barwami. Kolejnym argumentem przemawiającym za jasnymi meblami jest na pewno fakt, że świetnie rozjaśniają małe pomieszczenia oraz te, do których wnętrza wpada niewiele światła dziennego. Blat czy stół w kuchni wykonany z marmuru onyksowego nada całości nieco elegancji i nowoczesności, która świetnie współgra ze stylem skandynawskim.
Nie samą bielą człowiek żyje. Ciemne drewno i monochromatyczny design wpisują się doskonale w styl skandynawski. Dzięki ciemnym kolorom wyznaczasz silny kontrast i łatwo możesz oddzielić kuchnię od jadalni, jeśli pomieszczenia nie są przedzielone ścianą. Dodatki powinny być przede wszystkim mocno skandynawskie. Drewniane deski, dywaniki z juty i lniane ściereczki będą pasować do kuchni, niezależnie od wybranego przez Ciebie koloru mebli.
Minimalistyczna łazienka
Skandynawskie łazienki to przede wszystkim proste formy i przejrzystość. Każdy fragment pomieszczenia powinien być wygodny i funkcjonalny. Jasne otoczenie sprzyja relaksowi podczas gorącej kąpieli, a drewniany stołek świetnie oddaje skandynawski charakter. Do tego wprost prosi się, aby wykorzystać go jako mebel do trzymania rzeczy.
Kolorowe dodatki w formie świeć, stworzą w Twojej łazience prawdziwe, domowe SPA. Wybieraj spośród fioletu, granatu i czerwieni, które urozmaicą wnętrze i stworzą niepowtarzalne pomieszczenie.