Lamele ścienne. Nowy sposób na aranżacje w klasycznych wnętrzach

Do niedawna okładziny drewniane we wnętrzach kojarzone były jedynie ze staromodną boazerią. Teraz przeżywają swój renesans w formie nowoczesnych lameli ściennych, które cieszą się coraz większą popularnością. W tym artykule podpowiemy, jakie lamele drewniane pionowe najczęściej goszczą w nowoczesnych aranżacjach wnętrz oraz doradzimy, jak możesz zamontować je w Twojej sypialni.

Czym są lamele dekoracyjne?

Drewniane lamele ścienne to nic innego jak drewniane okładziny ścienne, które najczęściej sprzedawane są w postaci listew ułożonych pionowo. Z ich pomocą można stworzyć modne dekoracje, zarówno na ścianach, jak i sufitach, a nawet stworzyć przegrody, takie jak np. ażurowa ścianka działowa. Niezależnie od tego, jaką boazerię zastosujesz, z pewnością dodadzą one wnętrzu wyjątkowego charakteru i nie umkną uwadze Twoich gości.

Dekoracyjne listwy pionowe — wybierz odpowiedni kolor do aranżacji wnętrz

Lamele dekoracyjne wykonuje się najczęściej z naturalnego drewna, wysokiej jakości laminatów klejonych lub płyt MDF. Dużą popularnością cieszą się lamele ścienne wykonane z okleiny dębowej w różnych kolorach. Najczęściej spotykane odcienie to dąb bielony, dąb ciemny lub dąb naturalny. Dobór odpowiedniej kolorystyki jest niezwykle ważny, ponieważ w dekoracji wnętrz panel ścienny spełnia głównie funkcje estetyczne.

Lamele drewniane. Jakie materiały będą pasować do Twojego wnętrza?

Listwy wykonane z naturalnego dębu pomogą stworzyć surowe i minimalistyczne wnętrze. Z drugiej strony panel jesionowy jest bardziej podatny na warunki atmosferyczne, a zwłaszcza na wilgoć. Nie bez powodu listwy z naturalnego jesionu można montować tylko w suchych pomieszczeniach. Te lamele na ścianie będą najlepszym wyborem do sypialni czy salonów w stylu loftowym i industrialnym.

Orzechowa listwa ścienna oraz jej ciepła barwa pozwolą stworzyć niepowtarzalną aranżację salonu lub jadalni. Bukowe lamele pasują do jasnych i ciemnych teł i dadzą dużą swobodę przy urządzaniu wnętrz w dowolnym stylu. Sosna z kolei ma niską wagę i dużą elastyczność, dzięki czemu idealnie nadaje się do montażu na suficie. Jej dodatkowym atutem jest również faktura, która idealnie wpisuje się w minimalistyczny i skandynawski styl aranżacji wnętrz. Ponadto nadaje się do wygłuszenia wnętrza, a wraz z cegłą i betonem tworzy intrygujące połączenie.

Lamele ścienne wykonane z bambusa

Ciekawą alternatywą do poprzednich materiałów są lamele wykonane z bambusa. Ze względu na dużą elastyczność i twardość stanowią doskonały materiał do produkcji listew ściennych. Występują w odcieniach od słomkowożółtego do ciemnobrązowego, a obecność charakterystycznych kropek i plamek nadaje im niepowtarzalnego charakteru. Bambusowy panel będzie idealnym rozwiązaniem do wnętrz inspirowanych azjatyckimi krajami.

Lamele dekoracyjne – ciekawe rozwiązania

Listwy ścienne to dekoracyjne drewniane okładziny, które z powodzeniem można zastosować w salonie, przedpokoju, sypialni, kuchni, ale także w biurze czy restauracji. Lamele oprócz zastosowania na ścianach dają również wiele innych zastosowań. Panel ścienny z drewna może być piękną ozdobą klatki schodowej, gdyż jest niezwykle ciekawą alternatywą dla tradycyjnej balustrady.

Warto zauważyć, że listwy ozdobne z łatwością można wykorzystać do budowy ścianek działowych w pomieszczeniu, które oddzielają strefy o różnej funkcjonalności. Można w tym celu wykorzystać klasyczne listwy pionowe wykonane z drewna, na których dodatkowo można zamontować półki.

Jakie zalety mają lamele ścienne?

Drewniana ściana z listew w salonie czy sypialni ma wiele zalet i zastosowań. Nie bez powodu jest to tak popularne rozwiązanie. Zastanawiasz się, jak wykorzystać tę dekorację w swoich wnętrzach? Oto przykładowe przeznaczenie drewnianych lameli ściennych:

  • dekoracyjne — mogą pokrywać całą ścianę lub tylko jej część.
  • wydzielenie obszaru — przegroda w postaci ścianki działowej z listew drewnianych to idealne rozwiązanie np. w salonie z aneksem kuchennym. W ten sposób oddzielisz kuchnię od strefy relaksu.
  • dźwiękoszczelność — ten problem dotyczy mieszkań w apartamentowcach, które zazwyczaj mają bardzo cienkie ściany.

Warto zauważyć, że ściana z drewnianych listew w salonie może zatrzymać ciepło wnętrza. To idealna opcja dla tych, którzy ciągle narzekają na zimno. Oprócz tego lamele dekoracyjne pasują do różnych stylów i doskonale uzupełniają następujące stylizacje:

  • klasyczny,
  • skandynawski,
  • boho,
  • japoński,
  • industrialny,
  • art deco.

Wszystko zależy od koloru listew drewnianych, które wybierzesz, a także elementów, z którymi je połączysz. Styl industrialny może na przykład łączyć cegłę lub surowy beton z pionową ścianą wykonaną z drewnianych listew.

Ścianki działowe w fakturze drewna bez dodatkowej dekoracji idealnie wpasują się natomiast w styl Japoński. Z kolei w stylu Art déco drewniane listwy świetnie zaprezentują się w połączeniu z lustrami, złotymi elementami i dużą ilością oświetlenia.

Lamele ścienne – jak przygotować się do montażu?

Montaż lameli na ścianie nie wymaga skorzystania z usług fachowców, ani nawet zakupu specjalistycznych narzędzi. Przed przystąpieniem do montażu należy zadbać o odpowiednie przygotowanie ścian, a także niezbędnych elementów.

Lamele drewniane można skutecznie przykleić do ściany tylko wtedy, gdy cała powierzchnia jest oczyszczona z brudu, kurzu i tłustych plam. Ponadto pozbawiona dziur i niepożądanych elementów. Warto umyć całą ścianę i poczekać, aż wyschnie.

Bardzo ważne jest także dokładne określenie miejsca instalacji. Pionowe listwy niezależnie od tego, czy montujemy na ścianie, suficie czy płycie MDF, muszą być ułożone równomiernie. Widoczne będą nawet niewielkie odchylenia od pionu lub poziomu, spowodowane rozmiarem listew i ich ułożeniem względem podłogi lub sufitu.

Przed przystąpieniem do montażu ściany z drewnianych listewek sprawdź, czy listwy są przycięte na wymaganą długość. Jeśli nie zostały zamówione pod konkretny wymiar, należy je dociąć piłą. Do montażu potrzebny jest mocny klej montażowy lub taśma, ewentualnie wiertarka oraz odpowiednie wkręty i kołki. Do równomiernego montażu elementów potrzebna jest listwa dystansowa o wybranej szerokości. Przydatna będzie również miarka i ołówek.

Lamele ścienne – montaż

W zależności od tego, jaką lamele kupiłeś, możesz ją zainstalować na 3 sposoby.

Montaż listew na pasku

Przykręć szynę montażową do ściany, a następnie za pomocą pomocniczej szyny dystansowej zaznacz miejsce montażu wszystkich pozostałych listew. Nałóż klej na wewnętrzną stronę lameli w miejscu frezowania i przymocuj ją do przygotowanej listwy. Jeśli masz listwę ozdobną, przyklej ją między listwami.

Montaż listew bezpośrednio na ścianie

W tym sposobie wklej listwę montażową w przygotowane wycięcie listwy. Nałóż klej lub użyj gotowej taśmy montażowej na listwy pionowe wykonane z drewna i przymocuj do ściany. Jeśli masz listwy do listew ściennych, przyklejasz je obok listwy. W ten sposób można zamontować kolejny panel mając pewność, że będzie on równoległy do ​​poprzedniej lameli. Jeśli nie chcesz jej używać lub nie masz listwy końcowej, dobrym pomysłem jest zastosowanie listwy dystansowej, która utrzyma następną listwę prosto.

Montaż listew na desce

Jeśli masz listwy przymocowane do płyty, zadanie jest łatwiejsze, jeśli nie, przykręć listwy do płyty laminowanej za pomocą listwy montażowej. Zaznacz miejsce montażu na płycie, aby wykonać niezbędne otwory na kołki. Przymocuj deskę z listew do ściany za pomocą śrub.

Drewno to materiał, który dodaje ciepła i przytulności każdemu wnętrzu. Drewniana okładzina w formie listew stworzy ciekawą dekorację, która wpasuje się w każde pomieszczenie, niezależnie od jego stylu i charakteru! Sposób montażu listew pionowych zależy od Ciebie!

Lamele w salonie. Porady i inspiracje

Ozdabianie fragmentu ściany drewnianymi listwami nada Twojemu wystrojowi dystyngowanej i niezaprzeczalnej wartości. Jest to oryginalny sposób na przeniesienie akcentującej ściany na inny poziom. Zamiast kontrastować z wyborem innego koloru, akcentująca ściana w drewnianych listwach pozwoli otworzyć potencjał Twojego wystroju na nowy świat.

To coś więcej niż tylko kontrast. To sposób na dodanie dodatkowych tekstur i wymiarów do Twojego wystroju. Z tego powodu ścianę w listwach drewnianych znajdziemy niemal w każdym pomieszczeniu domu. Przedpokój, salon, nad wezgłowiem łóżka, a nawet w łazience na ścianie za wanną: drewniane listwy dodają uroku niezaprzeczalne wszędzie tam, gdzie są zainstalowane!

Wypróbuj białe pionowe lamele ścienne w sypialni

Ściana z białej listwy to doskonałe uzupełnienie stosowane w jasnych aranżacjach wnętrz. Można je łączyć z białymi meblami i pastelowymi kolorami. Nie zaleca się stosowania białych listew na białych ścianach, ponieważ w ten sposób ogólny efekt jest mniej widoczny. W tym przypadku nie da się zaprzeczyć, że świetnie prezentują się na beżowych lub zgaszonych ścianach.

Białe listwy doskonale przedzielają również obszary wewnątrz pomieszczeń. Spełniają swoją funkcję, a jednocześnie są delikatne, dzięki czemu nie zaburzają przestrzeni. Taka drewniana ściana z listewek jest typowa dla wnętrz w stylu skandynawskim lub boho.

Postaw na czarną pionową ścianę z listew w salonie

Czarne pionowe listwy drewniane w salonie to dość nietypowe rozwiązanie, choć powoli stają się one powszechnym elementem wnętrz. Doskonale uzupełniają minimalistyczne aranżacje, na przykład na białej ścianie z odrobiną srebra. Stanowią również ciekawe tło dla telewizora.

Czarna ściana z pionowych drewnianych listew ma poważną wadę, którą łatwo zauważają wszyscy miłośnicy czystości — widać na niej najmniejszy pyłek. Dlatego zwolennicy sterylności najczęściej decydują się na ścianę z listew naturalnego drewna w salonie.

Odkryj lamele ścienne z drewnianych listew w połączeniu z betonem

Drewniane listwy i beton w salonie to idealne połączenie dla stylu industrialnego. Jeśli uzupełnisz go metalowymi elementami, uzyskasz wnętrze niemal magazynowe. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na kolor listew. Uważaj, aby nie wybierać elementów, które są zbyt jasne lub zbyt ciemne.

Możesz skorzystać z próbek — dzięki nim wybór doskonale prezentujących się listew drewnianych do Twojego wnętrza będzie znacznie prostszy. Ponadto możesz pomyśleć o uzupełnieniu lameli ściennych dodatkowym elementem w postaci sufitu podwieszanego. Jeśli chcesz nienachalnie oświetlić pomieszczenie, możesz wybrać spośród wnęk oświetleniowych, sufitów halogenowych czy półek LED.