Najczęstsze błędy podczas budowania ścian działowych

Budowa ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych jest stosunkowo łatwa i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Mimo tego zdarza się, że jej nieprawidłowe wykonanie powoduje utratę pożądanych właściwości lub nawet naruszenie całej konstrukcji. Poznaj najczęstsze błędy montażowe przy budowie ścianki działowej.

Czym jest ścianka działowa z płyt gipsowo kartonowych?

Ściana działowa to nic innego jak rodzaj ściany, który najczęściej używany jest do dzielenia pomieszczeń w budynku. Stawiana na różnych etapach budowy może podzielić mieszkanie na poszczególne pokoje, odizolować pomieszczenia o różnych temperaturach lub z różnym przeznaczeniem, czy oddzielić część mieszkalną od części gospodarczej.

Ścianki działowe, podobnie jak sufity podwieszane często są wykonane z płyt g-k, ze stelaża drewnianego i z profili stalowych. Pamiętaj, że materiał powinien być dostosowany do potrzeb i wymagań technicznych budynku. Ciekawym rozwiązaniem mogą być modułowe ścianki działowe, które nie tylko są proste w montażu, ale mogą stanowić ciekawą alternatywę dla płyt gipsowych. Te drugie natomiast charakteryzują się przede wszystkim szybkością budowy, jak i niską ceną.

Ściany działowe poznaj 4 najczęstsze błędy

Tworzenie ścian działowych w aranżacji wnętrz to wieloetapowy proces. Istnieje wiele możliwych błędów, jakie mogą pojawić się podczas przeprowadzania samodzielnego montażu. Oto kilka z nich:

Brak odpowiedniego projektu i zły dobór materiałów do ściany działowej

Warto pamiętać, że przed rozpoczęciem prac należy przygotować odpowiedni projekt, który uwzględnia wymagania budowlane oraz przepisy prawne. Ponadto ściana działowa powinna być odpowiednio dobrana do warunków, w jakich będzie eksploatowana, przeznaczenia pomieszczenia oraz do wymogów akustycznych, termicznych czy też pożarowych. W pierwszym taśma akustyczna zniweluje przenoszenie drgań. To pewnością pomoże w poprawie izolacyjności akustycznej.

Nieumiejętne połączenie profilu pionowego i poziomego

Chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać dziwne, profili poziomych i pionowych w siatce nie można połączyć. Oba profile są po prostu zagnieżdżone w sobie. Tylko w ten sposób cała ściana działowa z płyt gipsowo-kartonowych będzie miała miejsce na dylatację termiczną. W przeciwnym razie w ściance wystąpiłyby naprężenia i pęknięcia.

Podczas mocowania płyt g-k do konstrukcji za pomocą wkrętów samogwintujących lub samowiercących należy unikać umieszczania wkrętu w miejscu styku dwóch profili (najczęściej w rogach płyty). Wkręt zwykle wbija się w blachę pierwszego profilu, ale drugi już się wygina. To, oprócz problemów z rozszerzaniem się i pękaniem, zmniejsza wytrzymałość całej konstrukcji.

Kiepskie mocowanie ścianki działowej

Wiemy, że izolacyjność akustyczna, pożarowa czy termiczna ścianki działowej jest ważna, ale co dalej? Po pierwsze ścianka działowa powinna być odpowiednio zamocowana do konstrukcji nośnej budynku. Ponadto warto sprawdzić, czy w ścianach działowych zabezpieczenie połączeń między ścianami działowymi a innymi elementami budynku nie doprowadzi do przecieków wody.

Pamiętaj, że nieprawidłowe wykonanie muru tynkowego lub malowanie mogą prowadzić do pękania i odspajania się tynku. Montaż wykonuj z ogromną precyzją, zwłaszcza jeśli mówimy o miejscach, w których mają być zamontowane drzwi. Do tego typu prac warto zaopatrzyć się najpierw w masy szpachlowe, taśmy spoinowe, wkręty rozporowe lub plastikowe kołki, dzięki którym zainstalujesz profile poziome.

Po drugie ścianki działowe powinny być odpowiednio wykończona i pomalowane, a ewentualne niedoskonałości powinny być jak najszybciej zniwelowane. Niepoprawne i niedokładne ułożenie warstwy izolacyjnej może prowadzić do mostków termicznych.

Zwróć uwagę na izolacyjność akustyczną ścianki działowej

Jako wadę płyt gipsowo-kartonowych często wymienia się niską izolacyjność akustyczną. Można jednak ograniczyć przenikanie dźwięku przez ścianki działową za pomocą odpowiedniego projektu. Jeśli chcesz mieć ściankę, która będzie lepiej izolowała, spróbuj użyć dwóch warstw płyt gipsowo-kartonowych.