Styl boho we wnętrzach Twojego domu

Styl boho na dobre wkradł się do naszych domów i szaf. Prześwitujące tkaniny przyozdobione frędzlami to świetny sposób na zaakcentowanie w swoim mieszkaniu poniekąd stworzonego przez dzieci kwiaty stylu. Pełne wzorów i frędzli, luźne i ponadczasowe akcenty nadają niepowtarzalnego i przytulnego klimatu.

Jeśli moda w stylu boho Cię inspiruje, lubisz koronki i cenisz sobie wygodę, to sprawdź, czy poza wyborem nowego ubrania boho nie zdecydujesz się, aby klimatycznie urządzić mieszkanie. Odkryj, czym się charakteryzuje styl boho, jaką kolorystykę preferuje oraz dlaczego wzorzyste tkaniny to dobry wybór.

Boho jako styl artystycznej bohemy. Historia

Termin boho wywodzi się od “la boheme”, a więc od cyganerii. Słowo to odnosi się do XIX-wiecznego środowiska artystycznego, składające się z pisarzy, malarzy, aktorów i muzyków. Wyróżniało ich awangardowe i swobodne podejście do życia i sztuki. Ich twórczości nie można było zamknąć w żadne przyjęte normy społeczne. Byli to ludzie żyjący w duchu wolności, luzu i nieopisanej zabawy. Wolny czas spędzali na podróżowaniu, przyjęciach oraz wernisażach.

Z czasem styl artystycznej bohemy zaczął wykraczać poza jedynie aspekty twórcze malarzy czy muzyków. Zaczął pojawiać się w modzie oraz w aranżacji wnętrz. W przeciągu lat bardzo mocno się zmieniał, czerpał inspiracje z innych stylów, które dominowały w danym okresie. Do dziś ma on wiele odsłon, a swoim stylem często nawiązuje do motywów etnicznych.

Naturalne kolory w stylu boho

Styl boho inspiracje czerpie głównie z natury. Właśnie dlatego we wnętrzach boho króluje przede wszystkim kolorystyka nawiązująca do świata przyrody. Naturalność wnętrza jest tu stawiana na pierwszym miejscu. Nic dziwnego, skoro w dzisiejszym świecie pełnym intensywnego życia szukamy choć odrobiony spokoju, aby odpocząć i się wyciszyć.

Tak jak stylizacje boho w modzie, tak i aranżacje we wnętrzach lubią ciemne zielenie, które nawiązują swoją kolorystyką do roślinności. Poza tym w przeważającej większości możemy znaleźć tu beże, które oddają barwy ziemi oraz granaty, turkusy i błękity, które nawiązują do wody, nieba oraz kwiatów lawendy. Wszystkie spokojne barwy, takie jak: stonowane odcienie żółci, brązy i pomarańcze mogą zagościć w Twoim domu boho.

Niezależnie od barw, jakie wybierzesz, pamiętaj, że powinny one towarzyszyć Ci nie tylko na ścianach i podłodze. Ważną rolę będą odgrywać również w kolorystyce mebli i dodatków.

Naturalne materiały w stylu boho

Wystrój wnętrz w stylu boho charakteryzuje się przede wszystkim niezwykłą lekkością i naturalnością. Nie ma tutaj miejsca na ciężkie, przytłaczające i ponure elementy wystroju. Właśnie dlatego najczęściej wybieranymi materiałami jest glina, szkło, wiklina, rattan oraz bambus. Skoro wnętrze ma nawiązywać do natury, to nie może tu zabraknąć również drewna oraz ceramicznych ozdób. Poza tym prawdziwą boho aranżację otrzymamy, jeśli wybierzemy pióra, rzemyki oraz plecionki bogate we frędzle. Naturalne materiały jak wełna oraz bawełna doskonale sprawdzą się podczas tworzenia oryginalnych wiązań znanych jako makramy.

Dodatki we wnętrzach boho

Jeśli lubisz dodatki, ozdoby i bibeloty to lepiej trafić nie mogłeś. Styl boho kocha wszechobecne drobiazgi, które niekoniecznie muszą być użytkowe. Ich zadaniem jest przede wszystkim podkreślenie swobody i artystycznego charakteru wnętrza.

We wnętrzach w stylu boho mile widziane są wielobarwne tekstylia widoczne na poduszkach oraz pledach. Ciekawe kilimy, narzuty z wyszywanymi wzorami oraz zdobione dywany to akcenty, których warto użyć w mieszkaniu. Najlepiej wybierać ludowe oraz etniczne wzory.

W stylu boho stawia się na swobodę oraz różnorodność. Można również pozwolić sobie na osobiste akcenty. Właśnie dlatego do jego wnętrza pasują pamiątki z egzotycznych wypraw. Poza tym półmiski, wazy, świeczniki oraz zdobione ręcznie figurki idealnie odnajdą się w barwnym i nieprzewidywalnym wystroju.

Na ścianach świetnie prezentować się będą plakaty filmowe lub festiwalowe, a całość dopełnią reprodukcje dzieł sztuki. Styl boho współgra z naturą, a więc wprost prosi się o kwiaty. Nie powinno zabraknąć dużych, masywnych donic, w których najlepiej prezentować się będą figowce oraz palmy.

Jakie meble do stylu boho?

W każdym wnętrzu nieocenioną rolę odgrywają meble. Ich kolor, faktura, wzór i wielkość mają ogromne znaczenie dla postrzegania całego wnętrza. Są równie ważne, jak dodatki czy kolory ścian i podłóg. W tak niecodziennym wnętrzu warto postawić na meble wykonane z bambusa, drewna lub rattanu.

Podczas gdy może wydawać się, że targ staroci to dobre miejsce na szukanie tak unikatowych szaf i komód, to jednak coraz więcej firm produkujących meble sięga po materiały i wzory inspirowane naturą. Jeśli drewniane meble, to na pewno dobrze, gdyby były czymś przyozdobione. Mosiężne lub miedziane akcenty cieszą się sporą popularnością.

W szafie, która Ci się podoba, zauważyłeś pęknięcia i widoczne słoje? To nawet lepiej. Natura jest tutaj na pierwszym miejscu. Im jej więcej, tym lepiej.

Wystrój boho uwielbia różnorodność i właśnie dlatego pozornie niepasujące do siebie style tutaj będą strzałem w dziesiątkę. Poza drewnem i bambusem warto sięgnąć również po szkło i metal. Te materiały świetnie prezentują się w formie gablotek i witryn. Wiklinowe sofy czy miękkie i puszyste fotele na drewnianych nóżkach urzekną każdego swoim urokiem.

Jak zaakcentować styl boho we wnętrzach?

Uwielbiasz swobodę w wyborze faktur, dodatków i mebli? Nieprzeciętne wzory, ponadczasowy styl wnętrza i naturalne kolory przyciągają uwagę, a ich moda nigdy nie przemija. Mimo wszystko warto zwrócić uwagę, co najlepiej pasuje do wnętrza boho. Paski, frędzle a może etniczne wzory? Zobacz jakie łóżko sprawdzi się w sypialni oraz po co sięgnąć, aby kuchnia stała się przytulnym miejscem, które pachnie świeżym ciastem.

Sypialnia w stylu boho

Jak w każdej sypialni tak i tutaj bardzo ważne, o ile nie najważniejsze, jest łóżko. To ono ma być w centrum pomieszczenia i to na nim mamy spać i przede wszystkim wysypiać się. Łóżko powinno być wykonane z drewna lub palet. Ta druga opcja na pewno będzie bardziej eko. Jeśli dorzucimy do tego dużo ozdobnych i puszystych poduszek, to otrzymamy przytulny kąt do wypoczynku i relaksu. Nie może zabraknąć również wielobarwnych i wzorzystych narzut.

Dywan boho to taki, którego faktura jest nieoczywista, a plecione wzory zakończone są frędzlami. Ułożony blisko łóżka świetnie dopełni całość i sprawi, że ta część sypialni stanie się jeszcze przytulniejsza i klimatyczna. Szafki stojące obok wypoczynku niekoniecznie muszą z nim współgrać. Mogą to być metalowe kosze, na których położysz najważniejsze drobiazgi przez snem lub stylowe, drewniane szafki nocne, które dodatkowo zaakcentują obecność natury w pomieszczeniu.

Komoda lub szafa najlepiej jeśli będzie prosta, bez zbędnych udziwnień. Wystarczy przyozdobić ją kolorowymi gałkami, które świetnie wkomponują się w swobodę stylu boho. Jeśli znajdziesz w sypialni miejsce na fotel, to wybierz miękkie uszaki, koniecznie w intensywnych, mocnych barwach. Możesz zdecydować się również na rattanowe fotele na cienkich nóżkach. Styl boho nie ma nic przeciwko, jeśli wybierzesz podwieszany fotel. Przyozdobienie go licznymi poduszkami i kocem to 100% stylu boho.

Styl boho w Twojej kuchni

W stylu boho stawia się przede wszystkim na wspólne spędzaniu czasu. Relaks i odpoczynek od codziennych trosk jest niezwykle ważny. Dlatego w kuchni nie powinno zabraknąć miejsca do wspólnego picia kawy czy delektowania się ulubionym ciastem.

W kuchni boho warto zacząć od wyboru jej kolory. Stonowane barwy ziemi to najlepsza opcja zarówno dla Twoich zmysłów, jak i później, podczas wyboru całej reszty, gdzie nic nie będzie Cię ograniczać.

Najlepszą opcją będą meble w kolorze naturalnego drewna lub bieli. Oczywiście o prostej i minimalistycznej formie. Kącik jadalniany powinien być wyposażony w drewniany stół. Od Ciebie zależy czy wybierzesz okrągły, czy wręcz przeciwnie i postawisz na prostą formę. Mocna czy lekka zabudowa? Wybór należy do Ciebie.

Styl boho pozwala na dużą swobodę. Teraz, aby wygodnie usiąść i napić się kawy brakuje już jedynie krzeseł. Te powinny być wykonane z rattanu, bambusa lub wikliny. Piękne poduszki w etniczne wzorki sprawdzą się na nich doskonale. Jeśli chcesz przemycić do wnętrza trochę błysku to postaw na stalowe lub mosiężne uchwyty meblowe. Naturalne metale doskonale współgrają z otoczeniem.

Czas dobrać oświetlenie. Oczywiście i tutaj nie może zabraknąć nawiązania do natury. Wiklinowe lampy to totalny must have. Jeśli jednak wolisz coś bardziej klasycznego, to bez obaw możesz zdecydować się na oświetlenie na stalowej bazie, w jasnym i ciepłym kolorze.

Pora na to, co lubimy najbardziej, czyli dodatki, które tak naprawdę decydują o tym, jak wygląda całe pomieszczenie. W stylu boho nie ma miejsca na minimalizm. Wazony we wzory, gliniane misy i kamienne półmiski, ozdobne wiklinowe kosze, oryginalne obrazy i plakaty oraz ażurowe serwety. Poza tym w kuchni w stylu boho sprawdzą się również perskie dywany, które same w sobie są niesamowitą dekoracją. Do tego w kuchni nie powinno zabraknąć roślin. W końcu boho kocha życie i lubi mieć je w swoich wnętrzach.