Lubisz szukać wnętrzarskie perełki i je odnawiać? A może eleganckie meble z minionej epoki to styl, w którym czujesz się najlepiej? Bez względu na powód, aby wprowadzić styl vintage do swojego domu, musisz pamiętać, że to wnętrze bogate w geometryczne wzory, tapicerowane fotele i kontrastowe zestawienia. Przekonaj się, że klasyka nigdy nie wychodzi z mody, a do współczesnych mieszkań pasują przedmioty z wielu epok.
Skąd pochodzi słowo vintage?
Słowo “vintage” zostało zapożyczone z języka francuskiego. W swojej pierwotnej formie odnosiło się do wina najlepszego gatunku, które wytworzone zostało z winogron zebranych w jednym sezonie. Jak jednak można powiązać je z wnętrzem naszego domu? Skojarzenia są bardzo podobne bowiem “vintage” kojarzy się z czymś wysokiej klasy, szlachetnym, stylowym oraz wytworzonym z materiałów najwyższej jakości.
Czym charakteryzuje się wnętrze vintage?
Wnętrza w stylu vintage bogate są przede wszystkim w stare meble. Nie brakuje tu dekoracji i dodatków, które pamiętają czasy minimum 20-25 lat wstecz. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o zapomniane meble. Styl vintage zaczął kształtować się w kręgach modowych. Dlatego możemy do niego zaliczyć również ubrania i modowe akcesoria.
Jeśli Twoim marzeniem jest stworzenie przyjemnego wnętrza w stylu vintage, to warto zacząć poszukiwać odpowiedniego umeblowania i dodatków, zanim rozpoczniesz remont. Pamiętaj, że nie musisz kupować antyków, które sporo kosztują. Wystarczy sprawdzić, co oferują na pchlich targach, w antykwariatach, komisach meblowych czy na aukcjach internetowych. Ważne, aby meble i dodatki opowiadały sobą historię i charakteryzowały się oryginalnym wzornictwem i stylem.
Styl vintage a styl retro – różnice
Często można spotkać się z używaniem zamiennie tych dwór określeń. Niestety jest to błąd. Style te są bardzo do siebie podobne, jednak jest pewna zasadnicza różnica między nimi.
Kiedy mówimy o stylu vintage, mamy na myśli wszystkie meble, akcesoria i dodatki, które są autentyczne i pochodzą z dawnych lat. Inaczej sprawa ma się, gdy używamy terminu retro. Tutaj styl odnosi się do mebli celowo postarzanych, wytworzonych obecnie i jedynie stylizowanych na stare.
Wzorzyste tapety, czyli kolory we wnętrzach vintage
Stworzenie pomieszczenia w klimacie vintage należy zacząć od wyboru odpowiednich kolorów. Oczywiście te mocno będą zależeć od wybranej przez nas epoki, jaką chcemy, aby zagościła w naszym wnętrzu. W Polsce najczęściej spotkać można lata 50. i 60., kiedy to dużą rolę odgrywały wzory geometryczne w barwach żółci, zieleni, pomarańczy, a nawet czerwieni.
Właśnie dlatego najlepiej pokryć ściany spokojnymi kolorami, które nieco uspokoją całą resztę wnętrza. Szarości, biele i beże będą stanowić dobrą bazę dla każdego wnętrza. Jeśli nie jasne kolory, to tutaj dobrze sprawdzi się również tapeta w retro wzory lub ceglana ściana.
To, co znajdzie się na podłodze, jest równie istotne, jak kolory i faktury ścian. Styl vintage bardzo lubi drewniane parkiety. Zwłaszcza jeśli ułożone są w jodełkę. Klasyczne i ponadczasowe drewniane deski będą idealnie akcentować zderzenie różnych epok.
Oryginalne meble vintage
Cały styl vintage jest mocno oryginalny. Kojarzony z minionymi epokami może wydawać się dość staroświecki. Nic bardziej mylnego. Choć przenosi nas do dawnych czasów, to na pewno nie jest nudny i nieoryginalny. Przy dobrej aranżacji wnętrza może za to być funkcjonalny i przytulny.
Co zatem wybrać do współczesnego wnętrza, aby urządzić mieszkanie w stylu vintage? Przede wszystkim stare meble. Kluczowe jest tu oczywiście słowo stare. Na pchlim targu, czyli targach staroci można znaleźć prawdziwe skarby. Atrakcyjne ceny kuszą, a niektóre z mebli wystarczy jedynie lekko odnowić, aby nadawały się do codziennego użytku.
Jakie więc umeblowanie wybrać? Warto postawić na fotele z drewnianą konstrukcją. Jeśli zdecydujemy się je obić, np. na butelkową zieleń to otrzymamy modny i ponadczasowy wypoczynek. Podobnie mają się krzesła kupione z drugiej ręki. Wyraziste wzory na obiciu całkowicie odmienią ich wygląd.
Oczywiście mieszkanie vintage byłoby niczym bez stołu na wysoki połysk. Stoliki kawowe z nóżkami podkutymi blachą czy bufety ze skośnymi nóżkami to elementy wyposażenia, które muszą zagościć w Twoim domu. Nie każdy chce mieć fabrycznie nowe meble i właśnie dlatego do wnętrz w stylu vintage coraz częściej wracają sekretarzyki, które swym urokiem i niepowtarzalnym designem nadadzą pomieszczeniu prawdziwej klasy.
Kolejnym klasycznym już meblem jest sofa w kształcie nerki. To kultowy kształt z lat 50. i 60., kiedy to rządziły miękkie i lekkie linie oraz formy naśladujące faunę i florę. Warto zastanowić się również nad fotelem na toczonych nóżkach.
Dodatki, czyli przedmioty codziennego użytku
Styl vintage kocha dodatki, a do tego niezwykle łatwo wprowadzić je do starego wnętrza. W mieszkaniach vintage nie brakuje kolorów, faktur i wzorów. Ozdoby ożywiają przestrzeń i nadają jej wyrazistego charakteru. Forma ozdób jest często dziwna i niecodzienna, przy tym może być ekstrawagancka czy zabawna. Zestawienie ze sobą dodatków w luźnej kompozycji sprawia, że z niezwiązanych ze sobą starych przedmiotów powstaje zestaw bibelotów opowiadających swoją własną historię.
Do swojego wnętrza w stylu vintage warto zaprosić porcelanowe figurki, które poprzez swoje barwy mocno wpłyną na postrzeganie całości mieszkania. Do tego świetnym dodatkiem będą stare zegary oraz kryształowe misy i wazony. Doskonale sprawdzą się również kwietniki oraz radio. Nie można pominąć motywów zwierzęcych, które swoją oryginalnością na pewno zwrócą na siebie uwagę.
Wiele dodatków to cenne eksponaty. Gramofon, najlepiej na wysokich nóżkach i płyty winylowe tworzą retro klimat. Poza niepowtarzalnym wyglądem otrzymujemy niepowtarzalny dźwięk, którego nie sposób pomylić z żadnym innym urządzeniem.
Aby styl vintage we wnętrzach mógł naprawdę wybrzmieć, dodatki muszą być nietuzinkowe. Stare, drewniane skrzynie, designerskie konewki, grafiki w duchu vintage czy stare młynki do kawy to właśnie powinno znaleźć się w Twoim domu.
Wybierz tkaniny współgrające ze stylem vintage
Poza meblami czy dekoracjami niezwykle istotne w stylu vintage są tkaniny. To właśnie w takich wnętrzach mamy przenieść się do dawnych czasów. W mieszkaniu vintage bardzo istotne są matowe faktury flauszu oraz lnu. Do tego dobrą opcją są również ciężkie aksamity, które delikatnie połyskują. Poza tym zawsze dobrym wyborem będzie bawełna i poliester. Te tkaniny najlepiej sprawdzą się na zasłonkach, firankach, meblach tapicerowanych oraz na poduszkach.
Oczywiście styl vintage uwielbia kontrastowe zestawienia. Natomiast i tutaj trzeba znaleźć jakiś wspólny mianownik. Motyw przewodni jest niezwykle istotny, aby nasze mieszkanie nie sprawiało wrażenia prostackiego wnętrza.
Styl vintage lubi posługiwać się geometrycznym wzorem i wszelkimi niecodziennymi printami. Jeśli już postawimy na tkaniny z nadrukami, warto pamiętać, aby ilustracje współgrały ze stylem vintage. Najlepiej skupić się na latach 20. albo kolorowych latach 50. w Ameryce.