Styl kolonialny we wnętrzach

Styl kolonialny kładzie nacisk na prosty, tradycyjny design oparty na praktycznych i estetycznych aspektach ery kolonialnej. Przestronny dom w tym stylu jest doskonałym miejscem do przyjmowania gości lub komfortowego wypoczynku. Sprawdź jakie cechy charakteryzują kolonialne wnętrze i co warto wiedzieć przed rozpoczęciem aranżacji wnętrz w tym stylu.

Kiedy powstał styl kolonialny?

Styl kolonialny powstał w XIX wieku, głównie na terenie brytyjskich posiadłości w Afryce i Azji. W Ameryce nawiązuje do epoki przed narodzinami Stanów Zjednoczonych, kiedy emigranci z Europy zaczęli osiedlać się na kontynencie północnoamerykańskim, a co za tym idzie, nie chcieli zrezygnować z komfortu swoich europejskich posiadłości. Ponieważ okres ten był długi, w rzeczywistości obejmuje kilka różnych stylów. Są też różne akcenty regionalne, odzwierciedlające lokalny klimat i wpływy rodzimych krajów osadników.

Czym charakteryzuje się kolonialny styl?

Styl kolonialny to połączenie luksusowych i egzotycznych materiałów, tworzących harmonijną i komfortową całość. Równowaga i symetria to cechy charakterystyczne zarówno wnętrza, jak i zewnętrznej części większości domów w tym stylu.

Kolonialny klimat to zasługa kwadratowej lub prostokątnej fasady, centralnego wnętrza i okien symetrycznie umieszczonych po obu stronach wejścia. Domy te zazwyczaj są wykonane z egzotycznych gatunków drewna, kamienia lub cegły i na ogół mają drzwi i okna o tej samej wielkości. Ponadto dach jest zwykle dwuspadowy, a lukarny bardzo powszechne.

Oprócz tego domy w stylu kolonialnym mają zwykle kilka pięter. Zwykle umieszcza się sypialnie na górze, a parter składa z wielu pomieszczeń mieszkalnych i miejsc do gromadzenia się rodziny.

Kolory w stylu kolonialnym

Styl kolonialny to przede wszystkim stonowane kolory. Brzoskwiniowe odcienie, róże, delikatne błękity, zielenie, żółcie i brązy stworzą wrażenie subtelnej elegancji kojarzonej z okazałymi kolonialnymi domami.

Zaczynając aranżację wnętrza, warto sięgnąć do historii kolonialnego projektowania domów, ponieważ pomoże Ci to w idealnym doborze kolorów. Przykładowo wczesne domy kolonialne miały różne odcienie brązu, ponieważ były to kolory najłatwiejsze do uzyskania w tamtym czasie. Malowanie całego domu na zewnątrz stało się powszechne dopiero około 1725 roku.

Mniej więcej w tym czasie kolorowe farby stały się bardziej dostępne. Podczas gdy niektóre domy szczyciły się jaskrawymi kolorami, takimi jak czerwienie, pomarańcze i szalenie popularny błękit pruski, późniejsze domy z tego okresu charakteryzowały się kamiennymi szarościami, błękitami czy bielą.

Wnętrza kolonialne to ciężkie meble i egzotyczne drewno

Wczesne domy w stylu kolonialnym charakteryzowały się rustykalnym, swobodnym stylem z tradycyjnie wykonanymi drewnianymi meblami. W tamtym czasie drewno było niedrogim i praktycznym materiałem do produkcji mebli z epoki kolonialnej.

Ciężkie meble wykonane najczęściej z drewna sosnowego i brzozowego były powszechne w meblach takich jak szafki, kufry, stoły czy taborety. Tymczasem drewno wyższej jakości, orzech, dąb, klon i wiśnia, było wybierane do ozdobnych przedmiotów i stanowiło połączenie klasyki z klasyczną elegancją.

Warto zapamiętać, że ponadgabarytowe zdobione meble czy naturalne materiały jak skóra sprawią, że dom stanie się bardziej przytulny i przyciągający.

Wyjątkowe tekstylia w kolonialnych wnętrzach

Początkowo wszystkie domy w stylu kolonialnym miały okiennice wykonane z litego drewna. Chroniły przed palącym słońcem, silnymi wiatrami i burzami, gdyż klimat w tych krajach pozostawiał wiele do życzenia. Nocą w oknach zwykle zawieszano firanki z drogich tkanin: aksamitu, jedwabiu lub cienkiego płótna.

Znając powszechne rozwiązania stosowane w domach i oknach, możemy stwierdzić, że poza walorem estetycznym — żaluzje nie są potrzebne. Zamiast tego używa się bambusowych rolet, które wyglądają podobnie i pasują do ciemnego drewna.

Intrygujące dodatki w stylu kolonialnym

Wnętrza kolonialne możesz wyróżnić na wiele sposobów. Przykładowo poprzez dodanie intrygujących przedmiotów kupionych podczas dalekich podróży. Mimo że wystrój kolonialny zachowuje poczucie prostoty i praktyczności, osobiste przedmioty i meble orientalne sprawią, że przestrzeń będzie wyjątkowa i niebanalna.

Dodaj portrety czy dzieła sztuki na ściany. Tego typu ozdoby są niezbędne w domu w stylu kolonialnym. Ponadto inspirowane naturą prace na tle jasnych ścian to dodatkowy powiew świeżości w Twoim domu.

Ponadto akcesoria, takie jak antyczne elementy czy miedziane przedmioty, doskonale pasują do kolonialnego klimatu. Zapewniają wspaniałe możliwości zaprezentowania osobistego stylu i zainteresowań.

Zwróć uwagę na lustra i odpowiednie oświetlenie

Lustra to kolejna popularna dekoracja ścienna w domach kolonialnych. Uzupełnij ozdobne lustra eleganckimi kinkietami nawiązującymi do czasów, gdy te oprawy były niezbędne do oświetlania.

Jeśli chodzi o oświetlenie, najlepiej wybrać elementy, takie jak żeliwne lampy, żyrandole i świeczniki, które pasują do stylu kolonialnego. Te klasyczne formy oświetlenia najlepiej odzwierciedlają źródła światła z XVII i XVIII wieku. Jeśli chcesz zerwać z przyzwyczajeniami, możesz również zastosować lampy, które swoim kształtem przypominają tykwy. Nie są aż tak codzienne w powszechnych projektach domu.

Kolonialny styl jest niekompletny bez drewna

Naturalne tkaniny i uzupełniające się wzory mogą pomóc podnieść styl kolonialnego domu. Domy kolonialne najlepiej wyglądają z naturalnymi materiałami, takimi jak bawełna, wełna, len, drewno i skóra. Oprócz tego rattan, wiklina, trzcina i sizal były równie popularne w tej epoce. Tak samo, jak włókna naturalne, takie jak juta i wełna.

Drewno to kolejny doskonały naturalny materiał do włączenia do domu w stylu kolonialnym. Idealny projekt eksponowałby drewniane podłogi domu, akcentując je plecionymi dywanikami. Wybór wystroju powinien obejmować drewnianą stolarkę podkreślającą kunszt i prostotę, a także solidne elementy skórzane.

Wzory mogą pomóc poprawić klasyczny charakter domu. Wybierz tradycyjne przewijane wzory, francuski toile lub obrazy kwiatowe, aby zwiększyć zainteresowanie przestrzenią mieszkalną. Możesz również zdecydować się na bardziej uproszczone projekty, takie jak paski, czy sploty w kratę.

Ściany i sufit w stylu kolonialnym

Jeśli nie chcesz bawić się w tapetowanie, możesz pomalować ściany w jasnym odcieniu. Tak jak wcześniej, najlepiej sprawdzą się beże lub kremy. Optycznie powiększą pomieszczenie. Chciałbyś mieć tapety w swoim domu? Wybierz je. Świetnie będą wyglądać monochromatyczne lub z małym bambusowym wzorem.

Chcesz czegoś bardziej żywego? W takim razie poszukaj tapety z egzotycznym wzorem. Pomyśl, jak ciekawie mogłaby wyglądać ściana z orientalnym nadrukiem na tle masywnych mebli i lekkich dodatków. Warunkiem jest użycie naturalnych kolorów takich jak kolory ziemi. Tylko wtedy masz szansę stworzyć harmonijną całość. W przeciwnym razie ściany będą wyglądać dziwnie w porównaniu z ogólną koncepcją.

Możesz pozostawić sufity równe i jasne albo ozdobić je tkaniną lub skórą. To nada wnętrzu więcej wdzięku i przytulnego klimatu. Pokochasz tę klasyczną elegancję. Podłoga natomiast powinna być ciemniejsza od ścian i sufitu, ale też najlepiej monofoniczna. Ten wzór powierzchni stanowi idealne tło dla mebli i dekoracji.

Styl kolonialny to połączenie powściągliwości i egzotyki

Kolonialny wystrój wnętrz to harmonijne połączenie dwóch kategorii: cech miejskich i dzikiej przyrody. Nic dziwnego, skoro narodził się dokładnie tam, gdzie skóry zwierząt, palmy były elementem codzienności. Możesz je teraz zaobserwować we wzorach, z których najczęściej korzystają projektanci przy aranżacji wnętrz w stylu kolonialnym.

Martwisz się, że Twój gust ulegnie zmianie na przestrzeni lat? Wystarczy, że zachowasz szczegóły kolonialnego stylu architektonicznego, ale udekorujesz go jak chcesz. Tym sposobem Twój dom utrzyma ciekawy wygląd przez długi okres.

Co ciekawe nawet najmniejszy akcent kolorystyczny może przynieść całkowite odświeżenie domu. Jeśli nie masz środków na pomalowanie całości, pomaluj drzwi wejściowe. Nieoczekiwane kolory, takie jak czerwień, turkus czy fiolet, tchną nowe życie w wygląd zewnętrzny Twojego domu w stylu kolonialnym.