Styl rustykalny w Twoim domu

Szukasz stylu, który jest ciepły, niezwykle rodzinny, prosty, a w jego wnętrzu króluje drewno? W pomieszczeniach rustykalnych otoczą Cię lniane zasłony, ciosane belki stropowe, lustra w drewnianych ramach oraz proste dodatki. Z drewnianymi meblami i kominkiem poczujesz się niezwykle sielsko. Piękne wnętrza to synonim stylu rustykalnego. Sprawdź, skąd pochodzi, czym się wyróżnia oraz co powinno znaleźć się na jego ścianach.

Skąd pochodzi styl rustykalny? Krótka historia

Początki stylu rustykalnego sięgają przełomu XIX i XX wieku. Wtedy to w Stanach Zjednoczonych Thomas Lee wykonał krzesło z jednej deski. Z potrzeby tworzenia prostych form narodził się styl, który do dziś ma swoim fanów i znajduje zastosowanie w wielu wnętrzach.

Jego nazwa pochodzi z angielskiego słowa “rustic”, a więc swojski, wiejski. Styl rustykalny jest świetną opcją dla osób ceniących sobie spokój i żyjących w zgodzie z ideą slow life. Kojarzy się przede wszystkim z sielskim klimatem oraz uroczym i przytulnym wiejskim domem, w którym znajdziemy drewniane meble oraz naturalne tkaniny.

Cechy charakterystyczne stylu rustykalnego

Rustykalne wnętrza to przede wszystkim harmonia z naturą, którą najłatwiej osiągnąć wykorzystując naturalne materiały. Najwięcej tutaj drewna, oczywiście z zachowaniem jego surowości. Widoczne słoje i sęki doskonale oddają sielski klimat. I nie chodzi tu jedynie o drewniane meble. Słupy i belki stropowe są również mile widziane.

Kolejną cechą charakterystyczną są naturalne materiały. Nie ma tutaj miejsca na sztuczne, szorstkie i nieprzyjemne w dotyku koce czy narzuty. Wybór tkaniny powinien być oczywisty: bawełna, len lub wełna.

Wystrój rustykalny nie może odbyć się bez cegły. Najlepiej, jeśli będzie ona w jasnym odcieniu. Poza cegłą świetną opcją jest również biały kamień, który swoim wyglądem nada pomieszczeniu nieco surowości. Nadal jednak doskonale wpisuje się w klimat rustykalnych aranżacji wnętrz.

Czymże byłby dom bez dodatków? I tutaj ich nie brakuje. Przytulny klimat stworzą bez wątpienia plecione makramy, rośliny doniczkowe oraz ludowe wzory. Pięknym dopełnieniem będą wiklinowe kosze, które oprócz funkcji ozdobnej pełnią również rolę schowka.

Meble w stylu rustykalnym

W rustykalnych aranżacjach wnętrz nie może zabraknąć drewnianych mebli. Oczywiście mowa tu o naturalnym drewnie, które dodatkowo ładnie rozjaśni nam pomieszczenie. Wiejski klimat na pewno oddadzą szafki i krzesła z widocznymi słojami i nieco wysłużone, a przynajmniej sprawiające takie wrażenie. Można zaopatrzyć się w takie meble z drugiej ręki, jednak wiele firm specjalnie postarza umeblowanie, więc jest z czego wybierać.

Wnętrza rustykalne to przede wszystkim drewno i to w każdej postaci. Dlatego świetną opcją są drewniane skrzynie. Poza funkcją dekoracyjną, której nie można im odmówić, odgrywają ważną rolę w przechowywaniu. Do tego mogą być naszym miejscem do spędzania czasu, jeśli zaopatrzymy je w wygodne poduszki.

Kolejnym meblem, bez którego rustykalny wystrój wnętrz się nie uda, są komody oraz kredensy. Oczywiście i tutaj najważniejsza jest naturalność. Kolory ziemi odgrywają tu ważną rolę i należy się ich trzymać. Biele, brązy i odcienie beżu są zawsze mile widziane.

Dekoracje w rustykalnym wydaniu

W każdej aranżacji niezwykle ważne są dodatki. Te w rustykalnej formie powinny przede wszystkim przypominać, jak ważny jest bliski kontakt z naturą, przestrzeń i prostota. W klimatach wiejskich główną rolę odgrywa sztuka ludowa. Powinna być ona widoczna na pierwszy rzut oka i przejawiać się w formie pamiątek i rękodzieł.

Kolejnym ważnym elementem wystroju wnętrza w stylu rustykalnym są ręcznie wykonane koronkowe serwety oraz firany. Ich niepowtarzalny styl nie pozwoli, aby ktokolwiek przeszedł obojętnie obok takiego wystroju. Jeśli dekoracje, to na pewno lniane obrusy. Nadadzą pomieszczeniu mocno sielskiego klimatu, a przy tym są łatwe w czyszczeniu.

Kosze z wikliny często kojarzone są z wiejskim stylem. Dlatego właśnie warto się w nie zaopatrzyć. Duże lustro w drewnianej ramie sprawdzi się na sporym metrażu, jak i w niewielkich pomieszczeniach. Dodatkiem, który poza wyglądem cechuje się funkcjonalnością, na pewno jest kominek. Ważne, aby był w obudowie z cegły lub kamienia. Skoro zeszliśmy już na naturalne materiały, to kamień w naturalnych odcieniach, ułożony na jednej ze ścian, wygląda niepowtarzalnie i mocno rustykalnie.

Styl wiejski to również świeże kwiaty. To najbardziej naturalne dodatki, które ocieplą mieszkanie i pozwolą Ci się zrelaksować. Możesz skupić się wyłącznie na roślinach doniczkowych. Jeśli jednak położenie Twojego domu pozwala Ci na zerwanie świeżych, polnych kwiatów, to śmiało. Poustawiane w delikatnych wazonach, w całym domu, to powrót do natury, który tutaj jest niezwykle istotny.

Pamiętaj, że zbyt duża ilość dodatkowych przedmiotów może sprawić, że ozdoby przestaną zdobić, a sprawią, że przestrzeń będzie zagracona i przytłaczająca. Każda dekoracja jest piękna, jeśli jej ilość i częstotliwość jest przemyślana. Do tego utrzymanie czystości w domu pełnym dodatkowych może być trudne i czasochłonne.

Aranżacja wnętrz w stylu rustykalnym

W stylu wiejskim chodzi głównie o to, aby czuć się w nim dobrze. Pomieszczenia powinny być naturalne, przyjemne dla oka oraz przytulne. Każdy szczegół powinien być wykonany z naturalnych materiałów, które tworzą doskonałą przestrzeń życiową dla osób mocno ceniących kontakt z naturą. Ciepła paleta barw i niepowtarzalne dodatki czynią ze stylu rustykalnego idealne miejsce do spokojnego życia, w harmonii z naturą.

Kuchnia, jako centrum rodzinnych spotkań

Wnętrze kuchni w stylu rustykalnym powinno być ciepłe, pachnieć najlepszymi domowymi wypiekami i świeżymi ziołami. Aby mogła przywoływać najlepsze wspomnienia z wakacji, kiedy to u babci na wsi czuć było ten niepowtarzalny zapach potraw, musimy w centrum kuchni postawić drewniany stół. W końcu ma być to miejsce rodzinnych spotkań, które nie mają szans zaistnieć bez odpowiedniego umeblowania.

Konieczna będzie duża płyta do gotowania oraz ceramiczny zlew z widocznym frontem. Do tego oczywiście drewniane meble, które swoim odcieniem będą nawiązywać do natury. Skoro we wnętrzach ma być sielsko to blat kuchenny, jak i podłoga, powinny być kamienne lub drewniane.

Jeśli masz możliwość, zastanów się nad drewnianymi belkami stropowymi. Taki akcent mocno wpłynie na całościowe wrażenia i odbiór wystroju Twojej kuchni. Skoro już mowa o wystroju, to warto wybrać wiklinowe kosze, jako miejsce do przechowywania warzyw i owoców. Do tego lniane zasłony oraz obrusy w jasnych, stonowanych kolorach. Nad stołem swoje miejsce powinna mieć oryginalna lampa, która rzuci nieco ciepłego światła na pomieszczenie.

Odpocznij w rustykalnym salonie

Styl rustykalny to jeden z tych stylów, który prawdopodobnie nigdy się nie znudzi. Dlatego jeśli zdecydujesz się na aranżację tylko jednego pomieszczenia w swoim domu właśnie w wiejskich klimatach, to wybór jest prosty – salon.

W tym miejscu podobnie, jak w kuchni, spędzamy bardzo dużo czasu. Odpoczywamy, regenerujemy siły, relaksujemy się przy dobrej muzyce lub filmie. Jest to oczywiście znacznie łatwiejsze w przytulnym wnętrzu. A które jak nie rustykalne, najbardziej nam to umożliwia?

Klimat wnętrz najczęściej budują barwy, materiały oraz zapachy. Dlatego warto wybrać drewnianą podłogę, w naturalnym, jasnym odcieniu. Do tego stropowe belki oraz jasne, przytulne kolory ścian. Pamiętajmy, że jeśli stawiamy na drewno, to z całą swoją niedoskonałością. Wszystkie sęki, pęknięcia czy słoje tylko podkreślają jego naturalność, co jest oczywiście ogromnym atutem.

Meble powinny być funkcjonalne i najlepiej specjalnie postarzone przetarciami. Wszystkie ich elementy, jak okucia czy uchwyty, będą pięknie prezentować się w wersji z kutego lub odlewanego metalu. Kanapa powinna być duża i najlepiej osadzona na drewnianych nóżkach. Dekoracje to przede wszystkim zasłony z białej koronki, żywe kwiaty oraz makramy na ścianie.

Śpi dobrze w sypialni ze swojskim klimatem

Sypialnia w stylu rustykalnym powinna odznaczać się przede wszystkim stonowaną paletą barw. To miejsce powinno być przytulne i kameralne. Najlepiej zdecydować się na odcienie bieli, szarości czy beżu. Nie może oczywiście zabraknąć drewna. Drewniana skrzynia, znajdująca się od razu przed łóżkiem, to doskonała dekoracja i miejsce do przechowywania.

Skoro mowa o łóżku. Ono powinno być masywne, duże, z drewnianą ramą. W tym pomieszczeniu powinno królować drewno. Natomiast niepotrzebnych ozdób, które tylko przyćmiewają uroki prawdziwej natury, powinniśmy się wyzbyć. Dekoracyjne elementy są tutaj mało istotne. Tym bardziej, jeśli mają być elementem mebli. Widoczne sęki, słoje i pęknięcia same zadbają o wystrój.

Każda komoda, szafka czy półka, którą wybierzesz, powinna przede wszystkim przykuwać spojrzenie swoją prostotą i estetyką. Powinna również, swoim wyglądem, nawiązywać do mebli, które pamiętamy z dawnych lat. Jeśli wiekowe umeblowanie to Twój styl, warto zaprosić je do swojego wnętrza. Postaw na stół wykonany ze starej maszyny do szycia lub zdecyduj się na taboret z drewnianymi nóżkami.

W sypialni pamiętajmy o dekoracjach, które powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Wykorzystaj pieńki drzew, jako stołki lub zrób sam drabinkę z gałęzi, która będzie cieszyć oczy swoją prostotą i niepowtarzalnym wyglądem. Świetnym dodatkiem będą również kosze z wikliny, lampy naftowe, ludowe pudełka czy dekoracyjne przybory krawieckie.