Wnętrza w stylu eklektycznym

Prawdopodobnie słyszałeś o stylu glamour, stylu retro czy stylu klasycznym w aranżacji wnętrz. Co, jeśli chciałbyś uzyskać estetykę, która łączy elementy wszystkich wyżej wymienionych? Wnętrza eklektyczne pozwolą Ci się skoncentrować na oszczędnym, ale celowym użyciu wyrazistych kolorów, faktur i unikalnych znalezisk z różnych epok.

W przeciwieństwie do pozostałych kierunków artystycznych w dekoracji wnętrz, które trzymają się ściśle określonych zasad, styl eklektyczny cechuje się większą swobodą i różnorodnością. Łącząc stare i nowe elementy z różnych okresów, we wnętrzu eklektycznym z pewnością będziesz mógł poczuć się wyjątkowo. Sprawdź, skąd pochodzi, czym się wyróżnia oraz co powinno znaleźć się na ścianach stylu eklektycznego.

Krótka historia — styl eklektyczny

Styl eklektyczny pojawił się w XIX wieku i pierwotnie oznaczał mieszankę baroku, klasycyzmu i renesansu. Artyści awangardowi szukali nietuzinkowych pomysłów i eksperymentowali z kolorem, kształtem, materiałem, sposobem wyrażania myśli i uczuć. Zamiast trzymać się jednego ruchu architektonicznego, takiego jak neoklasycyzm, neogotycki czy bizantyjski, architekci wybrali elementy z różnych stylów, aby stworzyć zupełnie nowy wygląd. W XIX wieku tempo budowy wzrosło, wraz z nim przeznaczenie użytkowe nowych budynków. W końcu ta filozofia projektowania została przeniesiona do świata wystroju wnętrz.

Czym charakteryzuje się eklektyzm?

Eklektyczny projekt domu obejmuje szeroką, ale dobrze wyselekcjonowaną, mieszankę elementów estetycznych i praktycznych. Motyw przewodni eklektycznego designu to połączenie nadruków, wzorów i faktur. Taki wystrój łączy odmienne formy, kompozycje i elementy projektu tworząc spójną całość. Przykładowo meble vintage można zestawić z minimalistycznymi dekoracjami, a nowoczesną łazienkę z akcentami francuskiego renesansu.

Styl eklektyczny jest również skrupulatnie wyselekcjonowany. Mimo że na pierwszy rzut oka wydaje się prosty, dekoratorzy muszą starannie wybrać różne detale, aby wszystko do siebie pasowało. Z tego powodu często występuje jednocząca cecha lub motyw, taki jak kolor, tekstura czy wyraźny punkt centralny.

Niektóre z podstawowych elementów stylu eklektycznego to mieszanie motywów, kolorów, materiałów i tekstur z hołdem dla przedmiotów retro i wzorów inspirowanych światem. Ten styl jest zdecydowanie maksymalistyczny niż minimalistyczny. Chociaż nie ma jednego sposobu na osiągnięcie eklektyzmu — jest to styl, który wydaje się niezwykle organiczny i z każdym dniem dojrzewa jeszcze mocniej. Przyjrzymy się bliżej niektórym najważniejszym cechom eklektycznych wnętrz.

Wnętrze eklektyczne. Jaki kolor dobrać?

Próbując udoskonalić wystrój w stylu eklektycznym, najlepiej zachować prostotę i przejrzystość ścian. Wyszukane tapety mogą utrudniać wprowadzenie innych wzorzystych elementów, natomiast ściany pomalowane na neutralny kolor stworzą solidną podstawę do wprowadzenia eklektycznego wystroju.

Musisz pamiętać, że dodawanie żywych akcesoriów do zwykłego tła jest znacznie łatwiejsze niż dodawanie prostych akcesoriów do dekorowanego tła. Ponadto pomalowane ściany wymagają mniej pracy niż nakładanie żywych oklein ściennych. Nie oznacza to jednak, że masz tylko jedną opcję (białą), ciemne i jasne kolory działają równie dobrze. Ciemniejsze dodają ciepła i głębi, podczas gdy jasne sprawią, że każda przestrzeń będzie wyglądać na większą i jaśniejszą.

Jeśli obawiasz się, że Twoje wnętrze będzie zbyt chaotyczne, wybierz ściany w stonowanych barwach, aby zrównoważyć wszelkie szaleństwa z meblami. Możesz też wybrać wzorzystą tapetę i nadać meblom neutralny charakter!

Styl eklektyczny daje wiele możliwości dekorowania przestrzeni

Od lampy podłogowej z planu filmowego w rogu salonu po ocalony kufer jako stolik kawowy — jeśli chodzi o eklektyczny wystrój, oczekuj nieoczekiwanego. Mogą to być nawet drobne elementy, takie jak nowatorska kołatka do drzwi.

Pamiętaj, że urządzanie wnętrz w eklektycznym stylu zajmuje trochę czasu. Tego rodzaju meble czy dekoracje zwykle niosą za sobą historię, dlatego warto być cierpliwym i mieć oczy i umysł otwarty na unikalne znaleziska.

Eklektyczne wnętrza to asymetria i wpływy światowe

Eklektyczny design jest często inspirowany światowymi wpływami. Style projektowania różnią się w zależności od kraju, podobnie jak kultury. Łączenie elementów jednej kultury, z szacunkiem i bez zawłaszczania, z inną, to świetna formuła na jedyną w swoim rodzaju przestrzeń.

Dobry projekt wnętrza powinien mieć również pewną równowagę, dotyczy to również stylu eklektycznego, ale równowaga nie zawsze oznacza symetrię. Zamiast tego skup się na asymetrii. Kiedy patrzysz na eklektyczny pokój, musisz wyczuć, że każdy przedmiot ma swoją własną historię, która coś dla ciebie znaczy, nie chcesz dodawać pasujących mebli. Pamiętaj, że eklektyzm trzyma się z daleka od sztampowych stylów wystroju. Dlatego może być kochany lub całkowicie nielubiany przez ludzi.

Nie myl bałaganu ze stylem eklektycznym

Eklektyczny nie znaczy bałaganiarski i wypełniony po brzegi rzeczami. Mniej znaczy więcej, nawet jeśli chodzi o sztukę eklektyzmu! Lepiej mieć mniej kluczowych elementów, które naprawdę kochasz, niż półki pełne ozdób i podłogę zalaną sentymentami. Utrzymuj porządek i porządek oraz eksponuj swoje najcenniejsze rzeczy.

Jeśli nie masz pewności, czy w pokoju jest ich za dużo, cofnij się i spójrz na swoją przestrzeń z innej perspektywy lub zrób zdjęcie, aby przyjrzeć się jej dokładniej w późniejszym czasie.

Galerie ścienne to podstawa eklektycznego wnętrza

Nie ma lepiej zaprojektowanej przestrzeni na galerię ścienną niż salon w stylu eklektycznym. Tworząc galerię ścienną, będziesz musiał bawić się kolorem, wymiarami i stylem, aby stworzyć idealną, niestandardową przestrzeń. Galeria świetnie wygląda również na gładkich ścianach, ponieważ tutaj można wprowadzić wiele ciekawych grafik czy kolorowych plakatów.

Galeria ścienna umożliwia również tworzenie charakterystycznych punktów centralnych. Pozyskiwanie ramek ze sklepów z używanymi rzeczami to świetny pomysł na stworzenie spójnego eklektycznego wystroju przy ograniczonym budżecie.

Eklektyczne wnętrza kochają kontrasty i wzory

Kontrast leży u podstaw innowacyjnych wnętrz w stylu eklektycznym. Dlatego użycie różnych tekstur w dekoracji może okazać się ciekawym rozwiązaniem. Marmur, gładka skóra, wzorzyste płytki drewno lub stal na tle puszystych narzut to dekoracje, które stworzą ciekawą narrację estetyczną w Twoim domu. Oprócz tego geometryczne kształty, fleur-de-lis, a nawet kropki mogą razem stworzyć intrygujący obraz.

Mieszkanie w stylu eklektycznym — użyteczność to podstawa

Decydując się na wystrój, który włączysz do swojego eklektycznego projektu, nie zapominaj, że pokój ma być przeznaczony do zamieszkania. Niech użyteczność wpłynie na Twoje dekoracje. Weź pod uwagę kosze, półki na książki, tace z napojami i stoliki do kart. Elementy te nadają pokojom przytulną, domową atmosferę.

Natura stylu eklektycznego jest zróżnicowana, ale każde pomieszczenie w Twoim domu powinno nadal uzupełniać pozostałe. Twoja przestrzeń będzie wyglądać chaotycznie, jeśli styl zmieni się gwałtownie z jednego pokoju do drugiego. Jeśli zdecydujesz, że Twój dom jest gotowy na eklektyczną modernizację, podejmij zobowiązanie, które znajdzie odzwierciedlenie w każdym pokoju w całym domu.

Eklektyzm a dekoracje

Żadna aranżacja wnętrza nie jest kompletna bez zestawu akcesoriów, które dodatkowo dodają charakteru i poczucia przynależności. Przedmioty takie jak dzieła sztuki, lampy, elementy dekoracyjne i poduszki mogą dodatkowo zaakcentować eklektyczny wygląd.

Każdy mebel i dekoracja może mieć swoją historię, ale wyraziste przedmioty są tym, co doda Twojemu pokojowi idealnego wykończenia. Pomyśl o rzeźbach, wazonach, żyrandolach, lampach stołowych czy lampach podłogowych. Aby uzyskać idealny eklektyczny wystrój, wybierz jeden przedmiot i nadaj mu specjalne miejsce w pokoju, w którym może stać samodzielnie. Możesz też stworzyć kolekcję ulubionych przedmiotów i z dumą wystawiać je tam, gdzie możesz je podziwiać każdego dnia.

Mieszkanie w stylu eklektycznym — na co zwrócić uwagę?

Uwolnij się od utartych schematów związanych z tradycyjnym wystrojem wnętrz. Puść wodze fantazji, eksperymentuj i sprawdź, co powinno znaleźć się w Twoim mieszkaniu w stylu eklektycznym.

Postaw na łazienkę w aranżacji wnętrz eklektycznego stylu

Eklektyczny design jest odważny i wymagający, ale przede wszystkim zabawny! Co może być bardziej pociągającego niż posiadanie pełnej swobody artystycznej? Nie musisz podążać za trendami ani zasadami i możesz być całkowicie oryginalny – personalizując swoją przestrzeń nieskończonymi możliwościami.

Eksperymentuj, aby zobaczyć, jak tradycyjne projekty współgrają z nowoczesnymi funkcjami. Przykładowo płytki łazienkowe to świetna okazja, by przeżyć przygodę i spróbować czegoś, czego normalnie nie zrobiłbyś w pozostałej części domu. Od oprawionych zdjęć i gumowych kaczuszek po okładki płyt do montażu na ścianie — masz nieskończony potencjał akcesoriów. Pamiętaj, tylko aby dołączyć kilka uzupełniających się elementów, aby połączyć to wszystko razem.

Oprócz tego pomyśl, jak możesz wykorzystać mocne, żywe kolory w całej łazience. Zrównoważ odważne kolory na tle neutralnych odcieni monochromatycznych, aby przywrócić pewien poziom kontroli.

Sypialnia w eklektycznym klimacie

Odważne tapety i eklektyczny wystrój pasują do siebie jak kino i popcorn. Niezależnie od tego, czy jest to tapicerowany zagłówek, pluszowa aksamitna ławka do sypialni, dywan z grubym włosiem, czy wzorzyste zasłony, które dodają dramaturgii — jest tak wiele różnych sposobów wykorzystania wzorów i tkanin w sypialni w stylu eklektycznym.
W sypialni idealnie sprawdzi się również ściana z galerią. Jest doskonała okazja do stworzenia kolażu za pomocą ulubionych obrazów, plakatów czy zdjęć kupionych lub stworzonych w czasie podróży, czy ważnych dla Ciebie momentów.

Jedną z kluczowych różnic między sypialnią eklektyczną a sypialnią o maksymalistycznym wystroju jest włączenie neutralnych kolorów. Pamiętaj, że styl eklektyczny wykorzystuje nasycone kolory połączone z tymi neutralnymi.

Stwórz salon w eklektycznym stylu

Styl eklektyczny obejmuje różne kolory, tekstury i wzory, ale nie pozwól, aby te elementy rozproszyły się w chaosie. Pamiętaj, że na koniec dnia będziesz potrzebował wygodnego i funkcjonalnego salonu.

Ważne jest, aby stworzyć centralny punkt lub zwrócić większą uwagę na istniejące elementy akcentujące, przebudowując kominek, dodając akcentującą ścianę, tworząc galerię dla swoich kolekcji. Oprócz tego zamiast szaleć z farbą ścienną zastanów się nad czymś bardziej zrelaksowanym. Niech twoja podstawowa paleta kolorów będzie spokojna, tak abyś mógł stworzyć harmonijną przestrzeń po dodaniu dekoracji.

Wszystko, czego potrzebujesz, to neutralny kolor z jednym akcentem kolorystycznym. Twoja paleta kolorów będzie się rozszerzać organicznie, gdy dodasz różne elementy do swojego salonu. Jeśli nie masz pomysłu na kolory bazowe, poszukaj inspiracji w innych eklektycznych salonach.

Eklektyczne mieszkanie i nietuzinkowa kuchnia

Istnieją pewne zasady dotyczące kolorystyki eklektycznego wystroju kuchni. To kolor jest elementem łączącym całe wnętrze. Możesz użyć zarówno pastelowych, jak i jasnych kolorów. Dekorując kuchnię, projektanci zalecają stosowanie nie więcej niż 4-5 kolorów. Do malowania ścian i sufitów idealnie nadają się neutralne odcienie – biel, beż, szarość, a akcenty kolorystyczne dodaje się za pomocą obrazów, dywanów, zasłon i oświetlenia.

Wiele osób uważa, że ​​styl eklektyczny nie może być stylem niezależnym, wyrazistym, ponieważ jest mieszanką wykończeń, dodatków i kolorystyki charakterystycznych dla innych stylów. Jednak kuchnie w stylu eklektycznym dają możliwość eksperymentowania z kolorami, kształtami, fakturami czy materiałami. Jest to najbardziej swobodny ze wszystkich znanych stylów. W jednym pomieszczeniu możesz zobaczyć elementy zarówno stylu klasycznego, nowoczesnego, vintage, jak i etnicznego, klasycznego czy rustykalnego.