Kaboszon wzorowany jest na oszlifowanym kamieniu szlachetnym o takiej samej nazwie. Może mieć kształt półkulisty, kulisty czy elipsoidalny, a jego zastosowanie sięga ornamentyki renesansowej i barokowej.
Kaboszon i pochodzenie słowa. Skąd ono się wzięło?
Kaboszon to kamień szlachetny, który został ukształtowany i wypolerowany. Otrzymana forma jest zwykle wypukłym (zaokrąglonym) awersem z płaskim rewersem. Warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje kaboszonów do wyrobu elementów biżuterii. Możemy wymienić kaboszony szklane czy kaboszony wykonane z kamieni naturalnych. Mimo że kamienie naturalne są dość ciężkie, to nadają się idealnie na naszyjniki.
Ten element był domyślną metodą przygotowywania kamieni szlachetnych, zanim rozwinęło się ich cięcie. Szlif kaboszonowy, czyli szlif gładki jest zwykle stosowany w przypadku nieprzezroczystych klejnotów. Podczas gdy szlifowanie jest zwykle stosowane w przypadku kamieni przezroczystych. Twardość jest również brana pod uwagę, ponieważ bardziej miękkie kamienie szlachetne o twardości niższej niż 7 w skali twardości Mohsa, łatwiej można zarysować.