Piękno wzornictwa przemysłowego polega na przyjmowaniu niedoskonałości i zużycia widocznego w materiałach i wykończeniu. Jest to idealna mieszanka minimalizmu z rustykalnym i współczesnym stylem.
Powszechne błędne wyobrażenie o wzornictwie przemysłowym dyktuje, że wnętrza industrialne bywają surowe i intensywne. Jednak przy odpowiednim oświetleniu i umeblowaniu styl ten wygląda przytulnie i intymnie, podobnie jak jego skandynawski odpowiednik. Dowiedz się, jakie charakterystyczne cechy ma wystrój industrialny oraz od czego zależy uzyskanie intrygującego charakteru mieszkania w stylu loft.
Czym charakteryzuje się styl industrialny?
W ciągu ostatnich kilku lat styl industrialny stał się bardzo popularny i łatwo zrozumieć dlaczego. Aranżacja wnętrz posiadająca loftowy klimat opiera się na połączeniu najlepszych aspektów uroku dawnego świata z nowoczesną elegancją. W zasadzie to doskonały kompromis.
Kojarzony z dużymi magazynami i materiałami takimi jak metal, cegła, beton i drewno, projekt industrialnych wnętrz łączy w sobie zgrabny modernizm i rustykalny urok z organicznym, żywym klimatem. Wyobraź sobie industrialne wnętrze, a szybko zdasz sobie sprawę, że chodzi o łączenie wytrzymałych, teksturowanych powierzchni i przedmiotów w neutralnych odcieniach, które nawiązują do otaczających materiałów. Od posadzek betonowych, przez ściany i sufity, blaty kuchenne i akcesoria powstałe z postarzanego drewna. Ten styl nie boi się pęknięć, plam czy innych śladów zużycia — wszystkie dodają autentyczności i wzmacniają charakter industrialny.
W tym stylu wszystko zaczyna się od określonych powierzchni, ponieważ każde z nich jest pełne charakteru, historii, narracji i praktyczności. Chociaż loftowe wnętrze może wydawać się surowe i nieskomplikowane, musisz przestrzegać ustalonych zasad, aby wyglądało imponująco. Z tego powodu przyjrzymy się bliżej niektórym najważniejszym cechom industrialnych wnętrz.
Kolory w stylu industrialnym
Jedną z pierwszych rzeczy, które zauważysz w industrialnych wnętrzach, jest to, że nie ma w nich zbyt wielu odważnych kolorów. W większości wszystko opiera się na połączeniu neutralnych odcieni, w celu stworzenia schludnego i surowego wyglądu.
Zamiast wybierać kontrastowe kolory, jak czerń i biel możesz zastosować różne brązy, odcienie szarości czy beże. Jeśli masz szczęście mieszkać w domu z odsłoniętymi ceglanymi ścianami lub kanałami, powinny one bezwzględnie zająć centralne miejsce.
Oświetlenie we wnętrzach industrialnych
Wzornictwo przemysłowe ma kilka unikalnych cech, które są wyraźnie nieobecna w innych stylach projektowania. Mowa tu przede wszystkim o ogromnych oknach, łukach i masywnych drzwiach wejściowych. Te znaki rozpoznawcze oznaczają również, że w ciągu dnia wnętrze jest doskonale oświetlone.
Wieczorem natomiast może przydać się oświetlenie punktowe, aby podkreślić industrialne dodatki, specjalnie niewykończone ściany, wysokie sufity czy duże metalowe regały. Ciekawą praktyką dekoracyjną jest również pozostawienie okablowania z opraw oświetleniowych wyeksponowanych na ścianach i sufitach.
Wystrój industrialny — zachowaj otwarte przestrzenie
Marzysz o miejskim industrialnym stylu, ale nie wiesz jak odtworzyć poczucie otwartości? Przede wszystkim zachowaj możliwie jak najszersze ścieżki poruszania się po pomieszczeniu i staraj się ograniczać przedmioty, które mają powielanie pod względem użytkowym i estetycznym.
Pozostaw odsłonięte ściany i utrzymuj układ tak otwarty, jak to możliwe. Oprócz tego trzymaj się funkcjonalnych materiałów, takich jak metal, drewno, cegły, beton architektoniczny czy płytki z epoki przemysłowej.
Wybierając poszczególne elementy w loftowym stylu, warto zachować umiar. Zwłaszcza jeśli mowa o małym mieszkaniu, w którym zachowanie minimalizmu ma ogromne znaczenie.
Odtwórz industrialny klimat dzięki połączeniu drewna i metalu
W przestrzeniach przemysłowych chodzi o mieszanie starego i nowego. Jednym z najłatwiejszych sposobów na podkreślenie tego kontrastu jest zestawienie różnych rodzajów drewna i metalu.
Zamiast szukać całkowicie gotowych nowych przedmiotów, skup się na znalezieniu mebli, które wyglądają, jakby miały historię. Industrialny styl można uzyskać na różne sposoby. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przeszukać wyprzedaże garażowe i pchle targi w poszukiwaniu ukrytych skarbów. Jeśli chodzi o metal, wybór należy do Ciebie. Wybrane wykończenie będzie odgrywać kluczową rolę w ogólnej estetyce.
Jeśli chcesz, aby mebel miał bardziej antyczny charakter, wybierz wykończenie szczotkowane lub olejowane. Jeśli jednak chcesz, aby przestrzeń wyglądała modnie, polerowany chrom może okazać się dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj też, że metal to nie tylko oprawy oświetleniowe. W takim przypadku może być używany do wszystkiego, od półek na książki po kuchenne stołki barowe.
Postaw na unikatowe meble industrialne
Kluczem do utrwalenia Twojego projektu jest znalezienie sposobu, aby wyglądał jak ten na wzór starych fabryk z przełomu wieków XIX i XX. Odtworzenie takiej struktury oznacza również odzwierciedlenie elementów i cech architektonicznych. Najłatwiejszym podejściem jest stworzenie fałszywych detali, które dorównują oryginałowi. Imitacje belek i kolumn, atrapy loftów i sfabrykowane niedoskonałości to tylko kilka sposobów na wprowadzenie do wnętrz industrialnego magnetyzmu. Ponieważ niewielu z nas jest w stanie mieszkać w jednym z industrialnych budynków, sami musimy zadbać o odpowiednie akcenty.
Stalowe oprawy oświetleniowe z żarówkami Edisona, części maszyn fabrycznych, postarzana galanteria skórzana i zabytkowe fotografie. Warto przeprowadzić wyszukiwanie w Internecie lub na Pintereście aby znaleźć inspiracje w stylu industrialnym, które pasują do Twoich osobistych preferencji. Warto również pamiętać, aby włączyć te akcenty na różne sposoby w całym pomieszczeniu, np. do swoich tekstyliów, dekoracji ściennych, oświetlenia czy artykułów dekoracyjnych.
Mieszkanie w stylu industrialnym — odsłoń szkielet i skup się na podłogach
Podłoga jest elementem architektonicznym, któremu poświęca się zdecydowanie zbyt mało uwagi. Jak wspomnieliśmy wcześniej, beton wylewany na dole to tradycyjna oprawa wzornictwa przemysłowego. Bardzo przyjazny dla kieszeni i praktyczny wybór, który automatycznie przyciąga wzrok.
Wszystkie wady betonu, takie jak jego chropowatość, plamy i wgniecenia, dodatkowo pobudzają wrażliwość wzornictwa przemysłowego. Odsłonięty beton i cegła to filary aranżacji wnętrz inspirowanych industrialem. Ten trend polega na łączeniu surowych, prążkowanych wykończeń z eleganckim wyglądem. W stylu industrialnym wcale pęknięcia, plamy i zwietrzenia są problemem, wręcz przeciwnie tylko zwiększają ich atrakcyjność. Pamiętaj, że wybrany materiał musi być naturalnie wytrzymały i sprężysty. Przynajmniej musi być dobrą kopią swojego naturalnego odpowiednika.
Wnętrza industrialne — uzależnij się od metalu
Wzornictwo przemysłowe jest niepełne bez metalu. Nawet wśród metalu czerń jest koniecznością. Na szczęście na tym wybór się nie kończy. Od mosiądzu i miedzi po chrom i żelazo – lista jest nieskończona. Od lśniącego złota po zardzewiałe kute żelazo, tekstury są istotnym czynnikiem w tym stylu.
Polerowany metal sprawi, że Twój projekt będzie wyglądał elegancko i nowocześnie, a szczotkowany, matowy lub bity metal doda przestrzeni stylu vintage. Włączenie metali, które z czasem patynują, jest również doskonałą strategią.
Dodaj wykończenia dzięki pomysłom na dekoracje
Żadna aranżacja wnętrza nie jest kompletna bez zestawu akcesoriów, które dodatkowo dodają charakteru i poczucia przynależności. Przedmioty takie jak dzieła sztuki, lampy, elementy dekoracyjne i poduszki mogą dodatkowo zaakcentować industrialny wygląd. Odgrywają również kluczową rolę w uzupełnianiu palety kolorów i pomagają nadać osobisty charakter.
Najlepszą częścią wystroju przemysłowego jest wybieranie wielu przedmiotów na pchlich targach i wyprzedaży vintage. Możesz nawet odnowić stare rury i armaturę w nowe, zabawne przedmioty, takie jak wieszak na płaszcze lub wieszak na garnki i patelnie.
Mieszkanie w stylu industrialnym — na co zwrócić uwagę?
Funkcjonalny charakter, otwarte przestrzenie, struktury zredukowane do niezbędnych elementów oraz surowa estetyka sprawiają, że styl ten jest niezwykle unikatowy i przyciągający uwagę. Bez falbanek, bez ozdobników — postaw na surowe materiały, stonowane kolory i sprawdź, co powinno znaleźć się w Twoim mieszkaniu w stylu industrialnym.
Rola łazienki w aranżacji wnętrz industrialnego stylu
Przestrzenie industrialne charakteryzują się dużymi przeszkleniami, które wypełniają przestrzeń naturalnym światłem. Niestety w pomieszczeniach takich jak łazienka nie zawsze jest możliwe posiadanie bardzo dużych okien. Jednym z rozwiązań może być wpuszczenie światła od góry, przez świetliki lub okna dachowe. Na szczęście dodają one dodatkowego uroku i wypełniają przestrzeń aurą intymności.
Trzeba również pamiętać że łazienki w stylu industrialnym mają być przede wszystkim funkcjonalne. Odsłonięte rury mogą okazać się doskonałym dodatkiem, ponieważ nadadzą całej przestrzeni autentycznego wyglądu magazynu przemysłowego lub fabryki z dawnych czasów. Oprócz tego wykorzystanie starej drewnianej szafki na akta w szafkę do przechowywania, która pozwoli uporządkować pościel, kosmetyki czy przybory toaletowe może być równie dobrym pomysłem na zaaranżowanie łazienki.
Sypialnia w loftowym klimacie
Zazwyczaj wystrój industrialny uważany jest za męski, ale można też nadać mu kobiecy charakter, wykorzystując odpowiednie dodatki i kolory. W momencie doboru elementów dekoracyjnych, takich jak oprawy oświetleniowe, zadbaj o to, aby pasowały do industrialnego motywu pomieszczenia. Żyrandole i lampy wiszące w odcieniach czarnego lub białego metalu świetnie prezentują się w sypialniach w stylu industrialnym. Pamiętaj, aby używać łagodnego oświetlenia, aby stworzyć ciemniejszy nastrój i kojący blask.
Oprócz tego ogranicz użycie akcesoriów do minimum, gdy tworzysz sypialnię w stylu loftowym. Dekorując to pomieszczenie, zadbaj o porządek i czystość powierzchni, a także szukaj mebli i dodatków, które nawiązują do prowincjonalnych czasów ze współczesnym i prostym designem. Możesz użyć również abstrakcyjnych obrazów ściennych, uratowanych przedmiotów i metalowych konstrukcji, aby nadać swoim wnętrzom użytkowy i przestrzenny charakter.
Salon w stylu industrialnym
Pokój dzienny to jedno z najbardziej lubianych miejsc w Twoim domu, ponieważ to w nim spędzasz większość czasu z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego tak ważne jest, aby stworzyć stylową przestrzeń, która wygląda jednocześnie szykownie i intrygująco.
Przy projektowaniu industrialnego salonu najważniejsze, o co trzeba zadbać, to staranne rozplanowanie poszczególnych elementów. Chociaż nie ma ustalonych zasad, których musisz przestrzegać, wiedza o tym, jakich elementów możesz użyć, ułatwia pracę. Nikt przecież nie chce mieć w swoim salonie przytłaczającej ilości elementów przemysłowych.
Do mebli używaj naturalnych tekstur, takich jak drewno i skóra. Wytrzymały dywan i prosty kwadratowy stolik kawowy nadadzą industrialnego charakteru. Możesz również dodać elementy, takie jak reflektor lub lampy wiszące, aby zadbać o odpowiedni nastrój. Industrialny wystrój zachęca również do odsłoniętych przestrzeni, które zwykle zakrywamy, w tym kanałów, rur i innych.
Industrialne mieszkanie i nietuzinkowa kuchnia
Kuchnia industrialna to kuchnia, która wygląda bardzo profesjonalnie i jest dość stylowa pod względem wyglądu, faktury, obecnych przedmiotów i użyteczności rzeczy znajdujących się w przestrzeni. Wszystkie powierzchnie kuchni przemysłowej są w większości bardzo gładkie i łatwe do czyszczenia. Odpowiednim wyborem są powierzchnie o błyszczącym i gładkim wykończeniu, które nadają miejski, nowoczesny wygląd.
W dodatku wszystkie urządzenia są dość geometryczne i błyszczące. Szczególnie zlewozmywaki są wystarczająco duże, aby pomieścić duże ilości przyborów kuchennych. W kuchniach przemysłowych zwykle znajdują się wbudowane lodówki i zmywarki. Wszystkie urządzenia, takie jak gałki, baterie są zwykle wykonane ze stali nierdzewnej i są spójne z istniejącym wystrojem.