Wnętrza zaaranżowane w stylu loftowym

Styl loftowy to minimalistyczny, surowy klimat i nieziemskie oświetlenie, które nadaje całości charakteru. Dużo w nim kreatywności, innowacyjności i otwartych przestrzeni. I choć może wydawać się zbyt zimny, aby mieszkać w nim i czuć się komfortowo, to przy odpowiednio dobranych dodatkach staje się świetnym miejscem do spędzania czasu, gotowania czy spotkań towarzyskich. Dowiedz się, jakie cechy ma styl loftowy, co najlepiej pasuje do sypialni oraz dlaczego oświetlenie odgrywa tu tak dużą rolę.

Czym charakteryzuje się styl loftowy?

Styl loftowy czerpie niezwykle wiele z budynków przemysłowych, magazynów i fabryk. Jego historia zaczyna się w latach 60. XX wieku, kiedy to opuszczone magazyny i hale stały się domem dla nowojorskich artystów.

Cechą charakterystyczną stylu loftowego jest duża, otwarta przestrzeń. We wnętrzu mieszkania nie może zabraknąć wysokich i szerokich okien, przez które wpada do pomieszczenia dużo światła. Skoro duża przestrzeń to i wysokie sufity oraz ścianki działowe ograniczone do minimum. W lofcie króluje surowy klimat, betonowe i ceglane ściany, brak zasłon w oknach i ograniczenie mebli.

Dziś w stylu loft aranżować można nie tylko wnętrza dawnych fabryk lub starych kamienic. Mieszkanie w bloku bądź dom również można dostosować do tego trendu i zainspirować się lekko industrialną formą wystroju wnętrza.

Kolory w stylu loftowym

W mieszkaniu urządzonym w stylu loft króluje chłodna paleta barw. Biel, betonowa szarość, czerń, naturalny kolor drewna, srebrny czy brązowy – to kolory, które dominują i świetnie współgrają ze sobą. Surowe wnętrze należy jednak nieco ożywić, aby nie przypominała stylu industrialnego. Świetnym rozwiązaniem będą odcienie turkusu oraz zieleni. Oczywiście ilości dekoracji i dodatków w tych barwach powinny być ograniczone, aby nie przysłoniły swoją wyrazistością reszty otoczenia. Dobrą opcją, która świetnie ociepli wnętrze, będzie również ceglana ściana.

Meble w stylu loft

Meble w stylu loftowym powinny przede wszystkim stanowić dekorację pomieszczenia. Tak ważne jest więc, aby zabudowa, którą wykorzystasz, nie tylko świetnie nadawała się do przechowywania, ale również opowiadała jakąś historię.

Tutaj najlepiej sprawdzą się meble nieco wyeksploatowane. Takie znalezione na targu rzeczy używanych, wykonane samodzielnie, zapożyczone z mieszkania dziadków lub po prostu specjalnie postarzane. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić nowe meble. Należy jednak pamiętać, aby przypominały swoją konstrukcją te, znajdujące się, np. w warsztatach lub po prostu stanowiły przykład prostego, minimalistycznego wzornictwa.

Warto pamiętać, że mieszkanie urządzone w stylu loft wyróżnia się przede wszystkim otwartą przestrzenią. Właśnie dlatego wybór mebli powinien opierać się zwłaszcza o ich wielozadaniowość i funkcjonalność. Nie ma tu mowy o przytłoczeniu pomieszczeń dużą liczbą mebli. Jeśli staniesz przed wyborem kanapy do salonu, pamiętaj, aby poza miejscem do wypoczynku przed telewizorem, spełniała również funkcję przechowywania i była miejscem do spania, np. dla gości.

Loftowe wnętrze a dodatki

Aranżacji wnętrz w stylu loftowym powinny towarzyszyć przemyślane dodatki. Świetną opcją, która nada pomieszczeniu charakteru, będzie cegła. Oczywiście nie warto z nią przesadzać i skupić się na przyozdobieniu nią wyłącznie jednego fragmentu ściany za telewizorem czy nad blatem w kuchni. Naturalne materiały są mile widziane, jeśli jednak nie ta prawdziwa, to świetnie sprawdzi się jej imitacja. Taką cegłę można pomalować na biało, czarno lub czerwono.

Kolejnym dodatkiem, który doskonale wkomponuje się w surowy styl loftowy są bez wątpienia przesuwane drzwi. Ważne, aby były z drewna lub metalu, a system, na którym są zamontowane obowiązkowo w ciemnych barwach. Oprócz tego, że doskonale pasują do stylu loft, to jeszcze zajmują niewiele miejsca, kiedy są otwarte.

W przypadku tych mniejszych dodatków i dekoracji to mieszkanie w stylu loft kocha wszystkie ozdoby i akcenty stylizowane na styl industrialny. Wykorzystanie surowych, naturalnych materiałów jest tu niezwykle istotne. Ciekawym rozwiązaniem są wiszące półki wykonane z drewna lub metalowe krzesła i lampy. Fajnym akcentem będą również zegary i lustra w metalowych ramach.

Pamiętaj o geometrycznych wzorach, które świetnie wzmacniają efekt surowości. Jeśli tylko masz taką opcję, wyeksponuj masywne belki i filary. Zaopatrz się również w ciekawe grafiki, które ożywią nieco wystrój. Dobrym pomysłem, który będzie nie tylko ozdobą, są ażurowe kosze oraz metalowe tablice i wieszaki na ubrania.

Pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego właśnie warto wymienić uchwyty, które nie pasują do stylu loft. Klasyczne, zwykłe i proste gałki w drzwiach czy meblach nijak mają się do surowego klimatu. Postaw na modele w czerni, mosiądzu, bieli, bądź w chromie.

Styl loft a oświetlenie

Jeśli chcesz urządzić mieszkanie w stylu loft, to elementem odkrywającym istotną rolę będzie na pewno światło i oświetlenie. Przez duże okna do mieszkania wpada naprawdę sporo naturalnego światła. Jednak jego dzienna dawka nie wystarczy.

Styl loftu aż prosi się o tzw. żarówki Edisona. Wręcz obowiązkowe są tutaj długie i wiszące lampy, które mają prostą konstrukcję. Najlepiej sprawdzą się produkty wykonane ze stali lub metalu. Fajnym i ciekawym rozwiązaniem są również lampy wiszące na szynie, kinkiety oraz lampki stołowe, które w odpowiednich miejscach nadadzą całości niesamowitego nastroju i charakteru.

Jakie drzwi do stylu loftowego wybrać?

Jeśli szukasz odpowiednich drzwi do loftu, to pamiętaj, że im więcej otwartej przestrzeni tym lepiej. Nie da się jednak zorganizować całego mieszkania bez ścianek działowych. W takim przypadku warto wybrać te drzwi, które pasują kolorystyką do reszty wnętrza.

Świetnie prezentować się będą masywne drewniane drzwi z czarną ościeżnicą. Do tego metalowe, czarne klamki i otrzymujemy prawdziwie loftową aranżację. Drzwi to również rodzaj ozdoby, który odpowiednio dobrany będzie cieszył oczy zarówno domowników, jak i gości.

Kolejną doskonałą opcja są w całości szklane drzwi. W ten sposób odzielisz jedno pomieszczenie od drugiego, ale tym samym spowodujesz, że mieszkanie będzie sprawiało wrażenie większego. Te drzwi mogą być jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe lub przesuwne. Oczywiście najlepiej będą prezentować się z czarną, metalową ramą. Choć i biel w tym przypadku będzie się dobrze prezentować.

Ostatnią propozycją są przesuwne drzwi. Bardzo duże lub grube na metalowym, czarnym systemie aż proszą się o zamontowanie ich w mieszkaniu w loftowym stylu. Tak naprawdę będą pasować dosłownie wszędzie. Surowa faktura z widocznymi słojami to właśnie to czego oczekuje wnętrze Twojego mieszkania.

Wnętrza w stylu loftowym

We wnętrzach w stylu loft skupiamy się, aby całość współgrała ze sobą, a duża, otwarta przestrzeń może nam nieco utrudnić wydzielenie każdego z pomieszczeń. Niemniej jednak nie jest to niemożliwe. Mieszkanie w stylu loft jest surowym wnętrzem, ale nie oznacza to, że nie jest przytulne. Sprawdź, co możesz umieścić w swojej kuchni, sypialni oraz salonie, aby wyglądała przestronnie i minimalistycznie.

Sypialnia – Twoje miejsce wypoczynku

Najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko. I to ono powinno grać tutaj pierwsze skrzypce. Najlepiej, jeśli jego rama będzie prosta i metalowa. Natomiast poduszki, pościel i koce powinny tu mocno kontrastować i być przede wszystkim miękkie, przytulne i puchate. Jeśli już mowa o łóżku, to warto wspomnieć też o ścianie za wypoczynkiem. Ta powinna być surowa i chłodna. Tynk strukturalny imitujący beton pozwoli zachować mocno chłodny styl.

Kolejnym bardzo ważnym elementem wyposażenia sypialni jest szafa. Tutaj możemy postawić na garderobę zamykaną z dużym lustrem. Jeśli jednak nie przeszkadza nam widoczność ubrań, to fajnym rozwiązaniem będzie stalowy wieszak na odzież.

W przypadku detali i szczegółów warto postawić na obrazy w stylu industrialnym. Mogą to być czarno-białe dzieła lub takie, które przedstawiają, np. fabryki czy magazyny. Żeby jednak nie było tutaj tak zimno i pofabrycznie można sypialnię udekorować roślinnością. Zieleń i naturalne łodygi doskonale ocieplają wnętrza i nadają im przytulnego klimatu. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę, gdyż w sypialni przede wszystkim mamy czuć się komfortowo, odpoczywać i relaksować się. Przy żywych roślinach jest to znacznie prostsze.

Twoja sypialnia nie jest oddzielnym pomieszczeniem? W takim razie parawany industrialne na pewno przypadną Ci do gustu. Dzięki nim odgrodzisz się od reszty domowników i otrzymasz podobny efekt jak w przypadku ścianki działowej. Możesz wybrać parawan imitujący cegłę lub beton.

Salon – centrum rodzinnych spotkań

Otwarte przestrzenie, które towarzyszą loftowym wnętrzom to doskonałe miejsce do popisu przy urządzaniu salonu. Nie powinno zabraknąć w nim ciemnej, drewnianej podłogi oraz ceglanej lub betonowej ściany. Metalowe kwietniki i regały wprost ze starego magazynu – to właśnie są lofty. Na metalowych regałach postawionych przy betonowej ścianie najlepiej będą wyglądać książki, ułożone chaotycznie bez większego sensu. Nie zastanawiaj się, po prostu je tam połóż, a dekoracja zrobi się sama.

Na tym etapie może wydawać się, że mało tu przytulnie. I właśnie teraz należy zastanowić się nad wyborem kanapy. Ta powinna być duża i miękka i stanowić centrum rodzinnych spotkań. Jej kolor jest równie istotny. Najlepiej sprawdzi się szarość, butelkowa zieleń czy głęboki granat. Przy kanapie nie może zabraknąć stolika kawowego. Tutaj aż prosi się o drewniany lub kamienny blat na metalowych nóżkach.

Dodatki są tutaj równie ważne co inne elementy wyposażenia. Doskonałym wyborem są miękkie poduszki w geometryczne wzory. Do tego roślinki w betonowych lub drewnianych donicach.

Pamiętaj, aby podczas wyboru mebli sugerować się tylko jednym rodzaje drewna. W ten sposób zostanie zachowana harmonia i minimalizm. Wnętrza loftowe nie akceptują firan i zasłon, nawet w salonie. Tutaj najważniejsze są duże okna.

Czas na oświetlenie i przepiękne, loftowe lampy typu pająk. W przestronnych wnętrzach zwisające z sufitu kable wyglądają fenomenalnie. Jeśli jednak w Twoim pomieszczeniu nie ma na nie miejsca, zastanów się nad prostymi kinkietami czy drewnianymi, wiszącymi lampami.

Loftowa kuchnia

Każde pomieszczenie ma taki element wystroju, który jest w nim najważniejszy. W kuchni będzie to oczywiście zabudowa kuchenna, która powinna być jednolita, prosta i najlepiej z drewnianym wykończeniem. Takie meble będą doskonale współgrać z kuchenką i okapem ze stali nierdzewnej. Pamiętaj, aby meble nie miały zbędnych ozdób czy wzorów. Liczy się prostota i minimalizm. Dobrym rozwiązaniem jest lodówka w zabudowie. Jeśli jednak preferujesz wolnostojącą, to koniecznie w kolorze metalicznej szarości. W końcu surowy klimat musi dać o sobie znać.

Choć w innych pomieszczeniach niezwykle ważne są dodatki, to tutaj powinniśmy ich unikać. Nie potrzebujemy w kuchni zbędnych ozdób, które w żaden sposób nie przyczyniają się do jej funkcjonalności. Jeśli Twoja kuchnia jest połączona z jadalnią, co często ma miejsce w loftowym stylu, to wystarczy jeśli na środku stołu postawisz drucianą lub drewnianą misę. Nie ma tutaj miejsca na obrusy i ozdobne wazony.

Oświetlenie musi być naprawdę jasne, aby przygotowywanie porannych posiłków mogło odbywać się bez żadnych problemów. Postaw na proste lampy bez zdobień. Zwróć szczególną uwagę na materiał z jakich zostały wykonane. Pamiętaj, że surowce naturalne w loftowym stylu zawsze są w cenie. Nie obawiaj się również zwisających kabli i odsłoniętych żarówek.

Łazienka

Łazienka w loftowej odsłonie to bez dwóch zdań doskonałość w każdym calu. Duże betonowe płyty, ciężkie kafle i cegła tworzą miejsce, którego nie da się podrobić. Niezależnie czy wybierzesz wolnostojącą wannę czy prysznic najważniejsze jest, aby armatura odpowiadała stylowi. Wybierz krany, które imitują stare i zapomniane rozwiązania, a reszta tak naprawdę zrobi się sama. W przypadku źrodła światła dobrym rozwiązaniem są modne metalowe kinkiety. Jeśli w Twojej łazience znajdują się rury, nie próbuj ich zamaskować. Wykorzystaj je jako dekorację i pomaluj na czarno, srebrno czy złoto.