Sztukateria gipsowa

Sztukateria gipsowa to elementy dekoracyjne, które dawniej zarezerwowane były jedynie do ozdoby budynków zamieszkanych przez najzamożniejszych mieszkańców. Obecnie, jest to powszechnie dostępna część współczesnych elewacji, która jednak nadal kojarzy nam się z niekwestionowaną elegancją i luksusem.

Dekory elewacyjne w ostatnich latach przeżywają prawdziwy renesans, ciesząc się niesłabnącym zainteresowaniem i chętnym wykorzystywaniem na elewacjach budynków. Elementy ozdobne znane były już w czasach starożytnych, jednak największa popularność tego rozwiązania przypadła na czas baroku, który znany nam jest z przepychu, bogatych zdobień i wzorów.

Co wyróżnia sztukaterię gipsową?

Sztukateria zewnętrzna to elementy ozdobne, których zadaniem jest podnoszenie walorów estetycznych danego obiektu. Doskonale sprawdzi się ona wszędzie tam, gdzie chcesz, by aranżacja prezentowała się ponadczasowo i niepowtarzalnie.

Element dekoracyjny taki jak listwy elewacyjne umieszczone na fasadzie muszą być przygotowane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne oraz na niewielkie uszkodzenia mechaniczne.

Z tego powodu dekory wykonane z gipsu są często i chętnie stosowane do ozdabiania elewacji. Na ich powierzchni stworzysz nawet skomplikowane kompozycje i wzory, które wspaniale podkreślą wygląd każdego budynku.

Rozwiązanie to ma jednak również swoje wady. Sztukateria gipsowa jest ciężka i trudna w montażu. Ponieważ cechuje ją duża sztywność, jest ona także podatna na złamanie podczas mocowania na fasadzie.

Jej powierzchnią wyróżnia dobra odporność na zarysowania, niestety jednocześnie dużo mniejsza trwałość na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Jej wykonanie wiąże się ze sporymi kosztami, a sam montaż wymaga często skorzystania z usług grupy specjalistów.

Alternatywa dla sztukaterii gipsowej

Doskonałą alternatywą dla sztukaterii gipsowej są nowoczesne dekory wykonane ze styropianu EPS 200 i pokryte warstwą masy sztukatorskiej. Omawiany styropian to najtwardszy tego rodzaju materiał na rynku.

Dodatek żywicy i kruszywa kwarcowego w powłoce zabezpieczającej powoduje, że tak wykonana sztukateria elewacyjna jest niezwykle trwała i odporna na wiele czynników.

Niestraszne są jej trudne warunki atmosferyczne, czy częste zmiany temperatury, a także grzyby, pleśń i szkodniki. Jednak to, co przede wszystkim ją wyróżnia to lekkość i niezwykle łatwy montaż.

Powierzchnia sztukaterii Decor System cechuje się pewnego rodzaju elastycznością, która ułatwia dostosowanie dekoru nawet do nierównych powierzchni ścian.

Jej wykorzystanie sprawdzi się zarówno w przypadku bardzo nowoczesnych budynków, jak i tych, które pragniemy poddać renowacji. Asortyment sklepu internetowego Decor System obejmuje także dekory wykonane na indywidualne zamówienie.

Jeśli więc pragniesz odwzorować oryginalne elementy dekoracyjne znajdujące się na elewacji kamienicy, posiadłości, czy dworku warto zapoznać się z ofertą.

Omawiane dekory sztukateryjne montowane są na elewacji za pomocą odpowiedniego spoiwa, dzięki czemu, nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia w pracach remontowo-budowlanych poradzisz sobie samodzielnie. Różnorodność form pozwoli Ci z łatwością wybrać elementy pasujące do budynku.

Co ważne sztukateria elewacyjne może być także malowana na dowolny kolor pasujący do kompozycji danego obiektu.

Polecana sztukateria zewnętrzna

Sztukateria zewnętrzna Decor System to szeroka oferta elementów dekoracyjnych, jakie możesz zastosować na elewacji. Stwórz swoją wymarzoną elewację, wykorzystując takie produkty jak:

Całość doskonale uzupełni deska kompozytowa imitująca naturalnego drewno oraz dekory wykonane na indywidualne zamówienie według Twojego projektu.

Prezentowane elementy mogą być również stosowane do ozdoby każdego wnętrza. Montaż sztukaterii jest na tyle łatwy, że poradzi sobie z nim nawet amator, natomiast doskonała jakość produktów sprawia, że przez lata będą się one prezentować estetycznie, ciekawie i elegancko.

W ofercie znajdziesz zarówno bardziej zdobione dekory, które wspaniale sprawdzą się stylu retro i klasycznym, jak i te o minimalistycznych i prostych formach stosowane w nowoczesnych wnętrzach.

Listwy gipsowe, jak i pozostałe elementy sztukaterii gipsowej nie są polecane do stosowania wewnątrz pomieszczeń przede wszystkim ze względu na swój skomplikowany montaż.

Renowacja sztukaterii gipsowej

Renowacja uszkodzonej lub zniszczonej sztukaterii gipsowej jest możliwa, jednak często wiąże się ona z koniecznością korzystania z usług profesjonalistów. Łatwiejszym rozwiązaniem jest stworzenie nowego dekoru na wzór zniszczonego elementu.

W przypadku sztukaterii styropianowej, której powierzchnia uległa uszkodzeniu, prace naprawcze są dużo łatwiejsze i z powodzeniem wykonasz je samodzielnie. Wystarczy dostępna w ofercie sklepu internetowego masa sztukatorska oraz odpowiednie spoiwo.