Tapetowanie ścian — krok po kroku

Tapetowanie ścian to niezwykle popularny sposób na wykończenie danego pomieszczenia, dzięki któremu nadamy wnętrzu charakter oraz ciekawie wyróżnimy daną aranżację. Dawniej za pomocą tapety ozdabiało się wszystkie ściany w pomieszczeniu. Obecnie coraz częściej jest ona stosowana jedynie na jednej ze ścian, jako główny element dekoracyjny danej przestrzeni.

By tapeta prezentowała się estetycznie i poprawiała wizualny odbiór wnętrza, musimy prawidłowo ją położyć. Podczas samodzielnego tapetowania ścian powinniśmy zadbać o to, by na jej powierzchni nie pojawiły się nieestetyczne wybrzuszenia, plamy od kleju, czy nieprzylegające rogi.

Należy również upewnić się, że wybrana przez nas tapeta jest odpowiednia do rodzaju remontowanego pomieszczenia. Poniżej podpowiemy Ci jak kłaść tapetę i na co zwrócić uwagę, by Twoje wnętrze wyglądało stylowo i estetycznie.

Jak wybrać tapetę? Tapety flizelinowe, papierowe i winylowe.

Tapetowanie ścian

Przed przystąpieniem do prac należy zastanowić się, jaka tapeta będzie najlepsza do pomieszczenia, które chcemy za jej pomocą wykończyć. Nie tylko ułatwi to późniejszy jej montaż, ale dodatkowo pozwoli uzyskać efekt, który w pełni nas usatysfakcjonuje.

W przypadku wnętrz wilgotnych, którymi są łazienki, toalety, a czasami również kuchnie, najbardziej polecane są tapety winylowe. Ich powierzchnia nie wsiąka wody, dzięki czemu może być także bezpiecznie czyszczona. Z powodzeniem możesz umieścić je również w przedpokoju oraz pokoju dziecięcym — są to bowiem miejsca nie tylko często obijane, ale także narażone na zabrudzenia.

Alternatywą dla tapet winylowych są tapety z włókna szklanego, które wyróżnia bardzo dobra odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Do stosowania  w takich wnętrzach jak salon, sypialnia, czy jadalnia najpopularniejsze są klasyczne tapety papierowe, a także tapety flizelinowe.

Przed zakupem tapety należy zastanowić się nad wzorem, który chcemy, by dekorował nasze wnętrze. Obecnie sklepy z materiałami budowlanymi oferują niezliczoną ilość wzorów i kolorów tapet. W efekcie niezależnie od tego, jaki dokładnie mamy pomysł na aranżację, z łatwością wybierzemy coś, co będzie się z nim idealnie komponować.

Wybór odpowiedniego kleju do tapet

Odpowiedni klej jest niezbędny, by trwale przymocować tapetę do ściany. Wybór dobrze dopasowanego spoiwa nie tylko ułatwi nam sam proces montażu, ale również pozwoli uniknąć odklejania produktu w rogach.

Najczęściej polecanym przez producentów produktem jest uniwersalny klej do tapet. Mimo tego, że sama nazwa wskazuje na to, że możemy wykorzystać go, do każdego rodzaj dekoru, najlepiej sprawdzi się on w przypadku lekkich tapet papierowych.

Jeśli więc chcemy zastosować tapetę winylową lub tę z włókna szklanego, powinniśmy zdecydować się na klej przeznaczony bezpośrednio do wybranego typu produktu.

W zależności od preferencji możemy wybrać klasyczne kleje w proszku lub już gotowe produkty w formie płynnej. W przypadku pierwszego omawianego rodzaju mieszankę przed tapetowaniem należy rozrobić w odpowiedniej proporcji z wodą. Będzie to zależne od elastyczności oraz grubości tapety.

Tapetowanie ścian a potrzebne narzędzia

Przed przystąpieniem do prac należy zaopatrzyć się w potrzebne narzędzia takie jak:

  • wybrana tapeta

  • klej dopasowany do wybranej tapety,

  • stół, na którym wygodnie będzie nam rozwinąć rolkę tapety. Powinien on być na tyle duży, by umożliwił nam swobodne zmierzenie, przycięcie i posmarowanie jej klejem.

  • poziomica,

  • miarka,

  • ołówek,

  • wiadro plastikowe,

  • mieszadło do rozrobienia kleju,

  • szeroki pędzel do nakładania kleju na tapetę,

  • gumowe wałki lub rolki,

  • szczota,

  • szpachla potrzebna podczas dociskania tapety do ściany

  • metalowa szyna,

  • nożyk i/lub nożyczki,

  • drabina tzw. malarska.

Przygotowanie ściany do tapetowania

Tapeta na ścianie

Przygotowanie ściany do tapetowania jest niezwykle ważne. Źle przygotowane podłoże może uniemożliwić nam prawidłowy montaż, co wiąże się z nieestetycznym efektem, jaki uzyskamy po przyklejeniu tapety.

Przede wszystkim ściana powinna zostać bardzo dokładnie oczyszczona. Polega to nie tylko na usunięciu starej tapety, ale również wszelkich gwoździ oraz luźnych tynków. Wszelkie dziury należy zaszpachlować, a nierówności w miarę możliwości wyrównać.

Zanim przejdziemy do nakładania tapety, upewnijmy się więc, że podłoże jest gładkie, czyste i suche. Nie może więc ono pylić się ani kurzyć. Jest to szczególnie ważne w przypadku gdy ściany są świeżo otynkowane.

Jeśli chcemy przykleić tapetę do wcześniej malowanych tynków, należy sprawdzić poprzez przyklejenie i odklejenie taśmy malarskiej, czy od powierzchni nie odpada cienka warstwa farby. Wszelkie pęknięcia oraz łuszczące się miejsca należy zlikwidować i wyrównać, a następnie przemyć taką ścianę wodą z mydłem malarskim.

Jeśli na naszych ścianach znajdowała się wcześniej tapeta, należy bardzo dokładnie usunąć starą tapetę oraz pozostały po niej klej. Takie podłoże dobrze jest przed przystąpieniem do klejenia zagruntować specjalnym preparatem do gruntowania ścian.

Jest to także odpowiedni moment na demontaż karniszy, listew przypodłogowych, włączników świateł, kinkietów oraz półek.

Na tym etapie może również okazać się pomocne wyznaczenie sobie pionowej linii bazowej, od której rozpoczniemy tapetowanie. Do jej wykonania należy użyć poziomicy.

Jak przycinać tapetę?

Tapetę należy przycinać na konkretną długość za pomocą noża tapicerskiego lub noża do tapet umieszczając rolkę na stole, lub innej równej powierzchni. Czynność polecamy wykonywać wzdłuż metalowej listwy, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że cięcie jest równe i proste.

Zazwyczaj tapetę przycina się o długość pomieszczenia powiększoną o zapas od 5 do 10 cm (jeśli więc pomieszczenie ma 270 cm wysokości, należy wykonać cięcie na ok. 280 cm). Oczywiście sposób ten sprawdzi się jedynie w przypadku jednokolorowych tapet lub tych z jednakowym wzorem.

Jeśli zdecydowaliśmy się na tapetę ze wzorami, konieczne jest dopasowanie wzoru do siebie (tapety tekstylne). Najczęściej wiąże się to z zachowaniem dużo większego zapasu. Informacje dotyczące dopasowania wzoru oraz przesunięć znajdziesz na etykiecie dołączonej do roli tapety. Pamiętaj więc, by zakupić odpowiednią ilość produktu uwzględniającą potrzebny zapas.

Nakładanie kleju na tapetę

Sztukateria ścienna i tapeta na ścianie

W zależności od rodzaju tapety, jaką wybraliśmy, powinniśmy zapoznać się z polecaną metodą aplikacji kleju. Wszelkie potrzebne informacje zawsze znajdują się na etykiecie produktu, najczęściej w formie piktogramu. Musimy bowiem wiedzieć nie tylko, jaki jest polecany sposób nanoszenia kleju, ale również, jaki jest czas jego nasiąkania. Należy zapoznać się także z informacjami, które umieszczono na opakowaniu kleju.

Zarówno w przypadku tapet winylowych, jak i papierowych zaleca się kładzenie kleju na pas tapety — pas tapety umieszczony wzorem do dołu na płaskiej powierzchni stołu należy pokryć za pomocą szerokiego pędzla warstwą kleju. Spoiwo należy rozprowadzić równomiernie, zaczynając od środka pasa do jego krawędzi.

Tak przygotowany pas należy zwinąć klejem do środka i pozostawić na około 10 minut, stosując się do zaleceń producenta.

W efekcie klej nie ma styczności z powietrzem, natomiast tapeta nasiąka spoiwem i pęcznieje. Jej powierzchnia w efekcie jest bardziej elastyczna i zmienia w niewielkim stopniu swoje wymiary. Podczas rolowania należy być bardzo ostrożnym, tak by nie zagiąć powierzchni.

Do klejenia tapety z włókna szklanego oraz w przypadku tapet flizelinowych należy podejść się w odmienny sposób. W ich przypadku klej powinniśmy nałożyć bezpośrednio na ścianę. Ich powierzchnia nie pęcznieje podczas kontaktu z klejem i nie zmienia swojego rozmiaru.

Tak jak w przypadku poprzedniej metody klej należy rozprowadzić szerokim pędzlem na szerokość delikatnie większą niż szerokość tapety.

Klejenie tapety do ściany

Pierwszy pas tapety należy przykleić do wyznaczonej linii bazowej, która powinna być wyznaczona bezpośrednio przy oknie lub drzwiach. Proces klejenia należy kontrolować za pomocą poziomicy, ponieważ to właśnie ten pierwszy pas będzie nam w kolejnych krokach wyznaczał wysokość klejenia pozostałych.

Tapetę należy przyklejać od górnej krawędzi ściany, tak by jej zapas pozostawiony został zarówno na górze, jak i na dole. W efekcie po docięciu wszystkie pasy będą idealnie równe. Po przyłożeniu pasa z klejem do ściany należy docinać tapetę od środka do krawędzi. Do tego celu najlepiej sprawdzi się miękka szczotka lub gumowy wałek.

Wygładzanie tapety jest konieczne, by klej lepiej związał z podłożem oraz by pozbyć się ze spodu tapety nieestetycznych bąbli powietrza.

Klej, który wycieknie spod tapety, należy usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki.

Gdy nasza tapeta została już przyklejona na całej długości ściany, możemy obciąć jej nadmiar zarówno na górze, jak i dole ściany. Do tego celu przydatna będzie długa metalowa listwa i ostry nożyk do tapet.

UWAGA: Tapetę możemy oczywiście przykleić na dowolnej wysokości ściany. Nie zawsze musi ona pokrywać całą dekorowaną płaszczyznę.

Sztukateria z tapetą na ścianie

Sztukateria i tapeta w aranzacji wnętrza
Aranżacja wnętrza z tapetą i sztukaterią

Jeśli nasza tapeta została już położona, a klej zdążył odpowiednio związać, możemy przejść do uzupełnienia aranżacji o wybraną sztukaterię.

Aby wnętrze prezentowało się estetycznie, niezbędne są oczywiście listwy przypodłogowe, które zakryją szczeliny dylatacyjne i uzupełnią wygląd podłogi.

Niezależnie od typu wnętrza polecamy listwy przypodłogowe poliuretanowo-duropolimerowe. Ich montaż wykonasz za pomocą właściwego kleju. Powierzchnia listew najczęściej przeznaczona jest do samodzielnego malowania na dowolny kolor.

Za pomocą dekorów możesz również uzyskać estetyczne przejście ścian w sufit. W zależności od tego, jaki masz pomysł na dane wnętrze, możesz wykorzystać listwy sufitowe lub listwy przysufitowe z oświetleniem led.

Doskonale sprawdzą się także listwy ścienne wykorzystane jako dekoracyjna lamperia lub jako ramki ścienne.

Prezentowane dekory dostępne w sklepie Decor System są łatwe w montażu, lekkie, wilgocioodporne oraz przeznaczone do samodzielnego malowania za pomocą farb bez rozpuszczalników.

W ofercie znajdziesz zarówno modele, które idealnie sprawdza się w klasycznych wnętrzach, jak i tych nowoczesnych.