Alkowa – dawna sypialnia małżeńska

Alkowa to słowo oznaczające nic innego jak sypialnię, w specjalnie wydzielonej części pokoju, mającą początki w domach arabskich. Wydzielona część izby pozwala na odgrodzenie części dziennej od tej przeznaczonej do wypoczynku. W tak odgrodzonym miejscu, najczęściej bez okien, stawiano łóżko. Wszystko to sprowadzało się do powstania zaciemnionego miejsca, które miało pełnić funkcję intymnego i odosobnionego pomieszczenia, w którym najważniejszy był wysoki poziom komfortu i relaks.

Znaczenie słowa alkowa

Z języka arabskiego al qubba oznacza kopułę i świetnie oddaje to, jak alkowy miały wyglądać, aby pełnić swoje funkcje. Stosowane w domach arabskich doskonale odgrywały swoją rolę zaciemnionych i ciepłych miejsc do wypoczynku. Kolejny termin z języka francuskiego alcôve możemy przetłumaczyć jako alkierz. W architekturze mówiono w ten sposób o pokoju lub izbie sypialnianej.

Natomiast z hiszp. pod słowem alcoba znajdziesz słowo sypialnia, które dopełnia całość i tłumaczy, do czego przeznaczona była i jest alkowa. Choć na każdej stronie globu znaczenie tego słowa jest nieco inne, to wszystkie te terminy doskonale się uzupełniają i tworzą jedną, spójną całość, zapisując jego wartość na konto miejsca, w którym stawiano łóżko.

I Ty możesz mieć alkowy

Sypialnię w formie wnęki możesz kojarzyć z dawnymi czasami, niemniej alkowy wracają do łask i stają się coraz bardziej popularne. Dzięki małżeńskiej alkowie możesz podzielić pomieszczenie na stronę wypoczynkową oraz stronę dzienną. W efekcie zapewnisz sobie na więcej intymności. Dodatkowo taka wnęka, przeznaczona wyłącznie na łóżko, pozwala na relaks w dowolnej chwili. W alkowie jest również znacznie cieplej niż w dużym pokoju.

Pomieszczenie w formie wnęki sprawdza się doskonale w małych mieszkaniach, w których nie ma wystarczająco przestrzeni, aby przedzielić pokój i stworzyć oddzielny, zamknięty kącik do spania. Taka wydzielona część izby to temat, który warto podjąć we własnym mieszkaniu, aby ułatwić sobie codziennie działania i oddzielić jedną, dzienną stronę od miejsca przeznaczonego na sypialnię.

Tylko zanim przejdziesz do działania, dokonaj pomiaru. Dowiedz się też, jakie wymiary mają niewielkie łóżka (bo mogą być nietypowe), najczęściej znajdziesz je w marketach meblowych. Treść udostępniana na kartach produktów w przeglądarce pozwoli odszukać idealne wyposażenie.

Alkowy – co w nich znajdziesz?

Preferencje są tu szczególnie ważne. Warto jednak zwrócić uwagę, do czego pierwotnie przeznaczona była taka część pomieszczenia. Oczywiście najważniejsze będzie odpowiednich rozmiarów łóżko, dostosowane do pomieszczenia i umożliwiające swobodne przejście z obu stron. Możesz również pomyśleć o małych szafkach nocnych, które doskonale sprawdzą się jako miejsce na Twój zegar lub telefon.

Twoje preferencje i upodobania są równie ważne. Pamiętaj więc o przyozdobieniu ścian, aby nadać pomieszczeniu odpowiedni klimat. Przeglądarka i wiele aplikacji aranżacyjnych na pewno ułatwi Ci wybór detali. Zwróć jednak uwagę, że to stosunkowo małe pomieszczenie, w którym, przez brak odpowiedniej wentylacji, możesz mieć problem z wilgocią. Zadbaj więc o odpowiedni przepływ powietrza z głównego pokoju.

Czy alkowa to dobry wybór?

Zastanawiasz się, czy alkowa jest dobrym wyborem, dla Twojego domu lub mieszkania? Odpowiedź jest tylko jedna: oczywiście. Tak się składa, że ta wydzielona część izby to doskonała opcja dla wszystkich, którzy poszukują niewielkiej przestrzeni sypialnianej bez dużej utraty powierzchni.