Sucha zabudowa. Poznaj potencjał płyt gipsowo-kartonowych

Ogromna swoboda w kreowaniu wnętrz oraz łatwość tworzenia lekkich, przestrzennych konstrukcji – to tylko część możliwości, jakie daje sucha zabudowa. Dowiedz się, do czego i gdzie można jej użyć, jakie elementy ją tworzą, a przede wszystkim jak poprawnie wykonać suchą zabudową, by prezentowała się świetnie i służyła przez lata.

Co to jest sucha zabudowa?

Systemy suchej zabudowy jest jednym ze sposobów wykańczania wnętrz (i nie tylko wnętrz, bo można ich użyć również na fasadach budynków). Jej głównym elementem są płyty gipsowo kartonowe, płyty gipsowo włóknowe oraz płyty drewnopochodne, występujące w różnych grubościach, co pozwala stawiać trwałe i solidne konstrukcje, które są jednocześnie lekkie.

Jak sama nazwa wskazuje, sucha zabudowa sama w sobie nie korzysta z wody. W odróżnieniu do tradycyjnych, mokrych zapraw tynkarskich, które nanosi się na całej powierzchni ścian, sufitów oraz skosów na poddaszach, omawiane płyty budowlane nigdy nie przylegają do muru w pełni.

Do ich montażu stosowane są profile aluminiowe lub przyklejane są za pomocą kleju. Konkretnie placków układanych w precyzyjnie dobranych miejscach. Nie ma znaczenia, czy skłonisz się do profili, czy też do klejenia płyt gipsowych. Efekt jest taki same: gładkie i równe powierzchnie, dające się łatwo malować lub tapetować. Stanowią też świetną bazę do kładzenia płytek, luster i innych elementów wykończenia wnętrz.

Zalety suchej zabudowyJakie są zalety suchej zabudowy? Gdzie warto jej używać?

Płyty g k zapewniają dużą swobodę modyfikacji przestrzeni zastanych, niezależnie od pierwotnego przeznaczenia budynku lub jego części. Bez względu na to, czy remontujesz parter, piętro, czy też poddasze – sucha zabudowa sprawdzi się praktycznie wszędzie. Mało tego, łatwość montażu sprawia, że możesz sam wykonać suchą zabudowę, oszczędzając na kosztach robocizny.

Płyta gipsowo kartonowa znajduje duże uznanie w budynkach użyteczności publicznej, lubią je także galerie handlowe. Tam używana jest budowania ścian działowych, z niej robi się podwieszane sufity. Najczęściej spotkasz ją w pomieszczeniach suchych: na korytarzach, w gabinetach, w pokojach dla petentów, w przebieralniach i w poczekalniach. Z nich może szybko powstać na przykład gustowna recepcja, bądź stanowisko dla kasjerów. Z pomocą płyt gipsowo-kartonowych możesz też:

·        przykryć nieestetyczne, poobtłukiwane pustaki lub cegły

·        szybko uzyskać pion i poziom, bez czasochłonnego wypełniania ubytków zaprawą

·        zmienić układ pomieszczeń, dodając ścianki działowe

·        uzyskać wyciszone, wytłumione wnętrza pozbawione efektu echa

·        przyjemne dla oka wykończenie poddasza

·        obniżyć sufit w wysokiej kamienicy, zmniejszając kubaturę wymagającą ogrzania

·        wybudować drobne elementy aranżacji, ukrywając w nich sprzęt RTV lub AGD

Co ważne, sucha zabudowa może zagościć w każdym pokoju i w każdym pomieszczeniu. Nie tylko w domach czy szeroko rozumianych obiektach mieszkalnych, lecz także w budynkach przemysłowych i biurowych.

Te płyty budowlane podzielą wielką halę na mniejsze, bardziej ustawne, milsze dla ludzi przestrzenie, w których załoga odnajdzie spokój, miejsce do efektywnej pracy. Świetnie oddzielą też część segment produkcyjny od handlowego – po to powstały płyty ognioodporne. W zakładach pracy trzeba brać takie rzeczy pod uwagę, szczególnie jeśli na ich terenie znajdują się substancje łatwopalne.

Systemy suchej zabudowy mają ten niepodważalny atut, że można używać ich w łazienkach. Do tego celu należy używać płyt stworzonych z myślą o pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza. Łazienki właśnie takie są. Specjalna konstrukcja zapobiega migracji wody do wnętrza płyty, zachowując trwałość ścianek działowych, jak również powłok zewnętrznych (np. płytek albo mozaik).

Kolejnym atutem jest szybkość, z jaką postępują prace. Sucha zabudowa to przecież panele o dużej powierzchni, pokrywające na raz kilka metrów kwadratowych ściany. Płyty g k dają się też łatwo dzielić na mniejsze elementy, odpady są zatem minimalne, a pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Nie są w pełni ekologiczne, bo pewien odpad zawsze zostaje, niemniej na pewno jest mniej kłopotliwy w sprzątaniu niż pozostałości mokrego tynku.

impregnacja suchej zabudowy

Elementy suchej zabudowy. Czego nie wolno pominąć?

Zacznijmy od płyt – one stanowią bazę suchej zabudowy. Jak już wiesz, istnieją dwa sposoby przytwierdzania ich do ścian i sufitów:

·        na stelażu – najpierw mocujesz profile aluminiowe, do nich przykręcasz płyty gipsowo kartonowe na specjalne wkręty

·        z pomocą kleju i wody zarobowej – uzyskaną gładką masę nanosisz kielnią na płytę i przyklejasz do ściany

Obie metody montażu karton gipsu mają wady i zalety. Obie warto jednak poznać, żeby wiedzieć, jakie są koszty i jakie możliwości. Ściany działowe z suchej zabudowy (a także wnęki) nie powstaną inaczej, niż przy użyciu profili aluminiowych. One tworzą szkielet, który wypełnisz wełną mineralną (chodzi o wygłuszenie), one zapewniają trwałość oraz stabilność konstrukcji ścianek działowych. Podobnie rzecz się ma w przypadku sufitu podwieszanego. Prawidłowe jego wykonanie wymaga użycia profili i wkrętów.

Natomiast do wyrównywania ścian wewnętrznych możesz spokojnie użyć kleju. Nie ma co go żałować, sucha zabudowa musi dobrze się trzymać, jeśli ma wytrzymać wiele lat i nie rodzić problemów.

Mimo wszystko każdy z systemów suchej zabudowy wymaga dopieszczenia. Przede wszystkim zabezpieczenia naroży – bez tego tylko patrzeć, jak zaczną się kruszyć. Naprawdę dużo nie trzeba, żeby przypadkiem obić narożnik ściany z budowanej z płyt gipsowo kartonowych. Aluminiowe zwieńczenie zwiększy trwałość tego elementu, a dodatkowo zapewni idealną gładkość, jakiej nie uzyskasz na drodze szlifowania płyty g k.

Kolejnym etapem jest wypełnianie łączeń. Trzeba to zrobić starannie i sumiennie, bo tylko w ten sposób sucha zabudowa zapewni najlepszy efekt wizualny. Drobne niedoskonałości uzupełnisz gładzią gipsową, która wymaga już tylko lekkiego doszlifowania.

Następnie, wygładzone już płyty budowlane, należy zagruntować i dać gruntowi dobrze się wchłonąć. Przed malowaniem dobrze jest też pokryć każdą z płyt gipsowo kartonowych przynajmniej jedną warstwą rozcieńczonej farby. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, gdzie stosowane są płyty g k w kolorze zielonym. Zamalować je na raz białą farbą – to może być trudne bez wcześniejszego przygotowania powierzchni.

Oczywiście każdy wariant suchej zabudowy wymaga korzystania z poziomicy. Niczego nie należy robić na oko. Krzywe ściany działowe sprawiają, że meble, obrazu, czy inne dekoracje, będą odstawać. I nie da się zrzucić winy na źle wykonane płyty gipsowo kartonowe.

moduły suchej zabudowy

Systemy suchej zabudowy. Co może z nich powstać?

Z jednej strony mamy klasykę w postaci budowy ścian działowych oraz sufitów podwieszanych. Ale to tylko część prawdy, bo z drugiej czeka wyobraźnia architekta. Płyta gipsowo kartonowa może się w kilka godzin stać półką na kosmetyki, bądź wnęką wypełnioną lampami LED. Elementy suchej zabudowy w krótkim czasie zmienią otwartą, nieatrakcyjną przestrzeń w nowoczesne wnętrze, pełne nietuzinkowych rozwiązań.

Sufity podwieszane

Płyty gipsowo kartonowe są wprost niezastąpione do podwieszania sufitów. Sucha zabudowa ma tę zaletę, że z jej pomocą dużo swobodniej ustalisz wysokość, na jakiem znaleźć się ma podwieszany sufit. Ma to niebagatelne znaczenie w kamienicach, gdzie strop potrafi być ponad 3 metry nad podłogą.

Obudowa pionów instalacyjnych

To wszystko, co chcesz ukryć przed wzrokiem, co nie powinno się znaleźć na widoku, to zamaskuje sucha zabudowa. Obudowy pionów instalacyjnych nie są wyjątkiem. One szybko znikną pod zabudową z płyt gipsowo kartonowych. Co ważne, wciąż możesz zachować dostęp do pionów, wystarczy zamontować okienko rewizyjne.

Lekkie ściany działowe

Konstrukcja niektórych budynków uniemożliwia, wręcz wyklucza postawienie ściany działowej z pustaków lub z ceramiki. Natomiast płyty gipsowo kartonowe uchodzą takim obostrzeniom, co pozwala stawiać lekkie ściany działowe praktycznie wszędzie.

Zabudowa poddaszy

Zabudowa poddasza przy użyciu płyt gipsowo kartonowych to fraszka i czysta przyjemność. W krótkim czasie zamaskują krokwie całkowicie lub częściowo, wplatając ich fakturę w design pokoju. Łatwość, z jaką wycina się w nich otwory daje niesamowitą swobodę aranżacji.