Tralki to kształty uformowane z różnych materiałów, takich jak w kamień, drewno, a czasem metal lub ceramika. Podtrzymują one zwieńczenie balkonu, tarasu czy balustrad schodów.
Balas – wygląd i cechy charakterystyczne
Nazwa pochodzi od francuskiej tralki z włoskiego balaustro i z greckiego βαλαύστιον / balaution „kwiat granatu”, ze względu na dzwonkowaty kształt kwiatu drzewa granatu.
Większość tralek ma przekrój okrągły, ale zdarzają się również konstrukcje kwadratowe lub wielokątne. Trzon tralki jest mocno wyprofilowany. Natomiast ich środkowa część jest często zbudowana bulwiasto (grubiej). Na ogół przypominają amfory lub wazy, a w rzadkich przypadkach również karbowane kolumny lub obeliski.
Z jakiego materiału wykonuje się tralki?
Tralki mogą być wykonane z wielu materiałów. Między innymi z kamienia naturalnego, metalu, sztukaterii, stali nierdzewnej czy nawet akrylu.
W meblarstwie tralki od starożytności były używane jako nogi stołów i krzeseł do mebli reprezentacyjnych. W architekturze stosowano je dopiero w okresie renesansu jako elementy nośne balustrady lub ozdobne narożniki.