Balustrada i wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Balustrada ma nas chronić, dbać o nasze bezpieczeństwo, a przy okazji ozdabiać dom i pięknie wyglądać. Powinna być wykonana solidnie i z dbałością o każdy detal, aby służyła nam przez wiele lat. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów poręczy dostosowanych do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Przeczytaj, jakie są rodzaje balustrady, co mówi o nich polskie prawo oraz jaka jest jej historia.

Czym jest balustrada?

Balustrada to pełne lub ażurowe zabezpieczenie schodów, balkonów, tarasów, mostów czy wiaduktów. Montowana najczęściej na samej krawędzi elementu zabezpieczanego. Poza dbałością o bezpieczeństwo pełni również ozdobną rolę.

Balustrada może pełnić również funkcję oddzielającą lub wydzielającą część z większej przestrzeni. W kościołach niejednokrotnie oddziela prezbiterium od nawy.

Balustrada schodowa – historia

Balustrada była dobrze znana już w starożytności. W tamtych czasach były to proste lub zębate niskie mury, które nazywano parapetami. Ich występowanie odkryto w murach greckich oraz rzymskich. W gotyku balustrady były ażurowe w formie arkadek ostrołukowych lub trójlistnych, które osadzono na ośmiobocznych słupkach. W renesansie natomiast bardzo popularna była balustrada tralkowa. W baroku przyszedł czas na balustrady z kutego żelaza, w których balaski miały gięty profil, wysunięty do przodu.

Z XVIII wiekiem przychodzi czas na elementy dekoracyjne z motywami kwiatowymi. Jednak po okresie rokoka kowalstwo powraca do symetrii i linearnych form. Zaczynają pojawiać się romby, medaliony czy rozetki. W XIX wieku stosowano głównie balustrady żeliwne.

Rodzaje balustrady. Jakie typy wyróżniamy?

Balustrady mogą być podzielone ze względu na materiał, z którego są wykonane. W ten sposób możemy podzielić je na: kamienne, betonowe, metalowe oraz drewniane.

Rodzaje balustrady mogą być wyznaczone również ze względu na sposób wykonania:

  • Balustrada pełna jest murowana z cegły lub z betonu i zakończona poręczą lub parapetem. Wysokość balustrady pełnej liczona jest razem z poręczą.
  • Balustrada z pionowych elementów (tralek) może być wykonana z kamienia, drewna, betonu lub metalu i połączona u góry poręczą. Ten rodzaj balustrady jest trwale połączony z całością konstrukcji i sprawia, że wszystkie elementy zabezpieczenia schodów stanowią całość.
  • Balustrada słupkowa – w tym przypadku słupki stanowią konstrukcję balustrady. Ma ona elementy wypełniające pomiędzy słupkami. Może być nimi szkło, jako wypełnienie pełne lub siatka, jako wypełnienie ażurowe.

Nowoczesna balustrada wewnętrzna

W każdym mieszkaniu, w którym montowane są schody wewnętrzne, jak i zewnętrzne bardzo ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo i zamontowanie balustrady. Poręcze ścienne są dobrą opcją, jeśli z obu stron schodów jest ściana. W innym przypadku, aby dzieci czy osoby starsze były bezpieczne, wykonanie balustrady jest koniecznością.

W nowoczesnych wnętrzach używa się różnych materiałów, aby efekt wykończenia był zadowalający. Balustrada może być wycinana laserowo, może być również wypełniona szkłem i otoczona stalową ramą. Często spotkać można balustrady z wypełnieniem poziomym lub wykonaną z pionowych profili.

Popularna w swej prostocie jest również balustrada pełna, która może być wykonana z betonu, płyt, cegieł, a nawet luksferów. Rozwiązanie pełnego zabezpieczenia jest świetną opcją, w przypadku, jeśli chcemy odizolować schody od pokoju dziennego lub oddzielić antresolę od reszty przestrzeni.

Balustrada a przepisy prawne

Przepisy dotyczące konstruowania balustrad zostały ustalone w drodze rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Akt ten szczegółowo określa warunki techniczne budynków użytku publicznego. Dział VII odnosi się do regulacji dotyczących bezpieczeństwa użytkowania.

Zgodnie z przepisami prawa balustrada powinna zostać zamontowana, gdy wysokość schodów lub podjazdu przekracza 50 centymetrów. Poza tym w budynkach użyteczności publicznej poręcze oraz balustrady muszą być po obu stronach klatki schodowej, aby korzystanie z nich było możliwe przy boku każdej krawędzi. Szerokość schodów powyżej 4 metrów to obowiązek zamontowania na środku dodatkowej balustrady.

Przepisy regulują również jaką wysokość i sztywność powinny mieć balustrady oraz jaka może być maksymalna wielkość prześwitu w ażurowej opcji zabezpieczenia.