Bardzo mały salon w bloku

Bardzo mały salon w bloku

Bardzo mały salon w bloku to trudna w urządzeniu przestrzeń. Mimo niewielkiego metrażu warto jednak postarać się, by była ona nie tylko reprezentacyjna, ale również funkcjonalna. Salon to przecież jedno z pomieszczeń w naszym mieszkaniu, w którym spędzamy najwięcej czasu.

Nawet jeśli Twoja przestrzeń to jedynie kilkanaście metrów kwadratowych możesz stworzyć projekt, który spełni oczekiwania domowników — wystarczy, że zastosujesz się do kilku prostych zasad i skorzystasz z patentów, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Jak urządzić mały salon w bloku?

By urządzić salon w bloku, który będzie nie tylko stylowy, ale i wygodny w użytkowaniu najlepiej postawić na meble wielofunkcyjne. Doskonałym ich przykładem jest wygodna sofa z funkcją spania, dzięki której zyskujemy dodatkowe miejsce dla naszych gości. Innym rozwiązaniem jest rozkładany stół jadalniany, który na co dzień będzie wystarczający dla dwóch osób, jednak w przypadku przyjęcia bez trudu pomieści wszystkich gości.

To na co warto jeszcze zwrócić uwagę to paleta barw, z jakiej chcemy skorzystać — zarówno dodatki, meble, jak i ściany oraz podłoga powinny zostać utrzymane w jasnych kolorach. Najlepiej również jakby elementy nie wyróżniały się skomplikowanym wzornictwem.

Pozwoli to stworzyć uporządkowaną przestrzeń, która optycznie wyda się większa. W małym salonie niezwykle ważny jest oczywiście porządek oraz dobra organizacja posiadanych przedmiotów. Dlatego warto nie przesadzać z dodatkami, które mogą jedynie stworzyć efekt chaosu.

Podczas tworzenia projektu warto kierować się kilkoma zasadami ułatwiającymi organizację niewielkiej przestrzeni:

  1. Podziel przestrzeń na strefy funkcjonalne. Najczęściej jedno niewielkie pomieszczenie, jakim jest salon to nie tylko miejsce relaksu, ale także spędzania czasu z najbliższymi. Salon często musi także okazjonalnie pełnić funkcję biura i jadalni, a jeśli w mieszkaniu przebywają również najmłodsi — bezpiecznego miejsca do zabaw.

    Dlatego jeszcze zanim zaczniesz aranżować salon, zastanów się, jakie funkcje powinien on spełniać. Pomoże Ci to wyodrębnić w pomieszczeniu strefy zgodne z Twoimi rzeczywistymi potrzebami. Bez obaw! Nie będzie to od Ciebie wymagało stawiania ścianek, półściankę, czy przegródek.

    Najczęściej wystarczy wizualne oddzielenie poszczególnych stref na przykład za pomocą dywanu, czy oświetlenia. Pomocna może okazać się sucha zabudowa w postaci listew halogenowych oraz sufitu podwieszanego. Taka dekoracja sufitu nad stołem jadalnianym sprawdzi się doskonale. Możesz również postawić na dekorację ścian np. za pomocą lameli i wyróżnić za ich pomocą ściankę telewizyjną, czy przestrzeń obok sofy wypoczynkowej.

  2. Wybierz spójną paletę barw. Nowoczesny salon kojarzy nam się najczęściej z połączeniem barw, w którym dominuje biel z dodatkiem szarości. Rzeczywiście, jest to duet, który doskonale sprawdzi się w każdej przestrzeni, nawet tej bardzo małej, ponieważ wizualnie ją powiększy.

    Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem chłodnych aranżacji, alternatywą jest połączenie bieli z ciepłymi kolorami, w postaci beżów, czy barw ziemi. Przytulny salon uzyskasz również poprzez dodanie do kompozycji naturalnych materiałów. W sytuacji, gdy jesteś miłośnikiem mocnych i wyrazistych kolorów, sposobem na zastosowanie ich we wnętrzu jest zakup oryginalnych dodatków.

    Taka przestrzeń dalej będzie optycznie powiększona dzięki ścianom i podłodze w neutralnych barwach, natomiast kolorowe poduszki, zasłony, czy dywan sprawią, że zyska ona oryginalny i stylowy element. Możesz również pobawić się sztukaterią i wybrać listwy przypodłogowe lub listwy ścienne do samodzielnego malowania.

  3. Zastosuj dodatki, które optycznie powiększą przestrzeń. Jednym z najczęściej stosowanych elementów w małych przestrzeniach są lustra. Dlaczego? Ponieważ ich zastosowanie pozwala poszerzyć mały salon i sprawić, że wyda się on o wiele większy.

    Podobny efek uzyskamy, stosując pionowe pasy w postaci lameli ściennych — taka dekoracja optycznie podwyższy pomieszczenie. Możesz również zdecydować się na dekoracyjne panele 3D – ich trójwymiarowy efekt sprawi, że cała przestrzeń wyda się dużo szersza.

  4. Bądź konsekwentny w dobieraniu elementów. Chodzi tutaj oczywiście o styl, w jakim pragniesz urządzić swój salon w bloku. Mała przestrzeń by nie wyglądała chaotycznie, musi być spójna stylistycznie. W praktyce oznacza to trzymanie się jednej, wcześniej ustalonej koncepcji urządzania wnętrz.

    Do bardzo małych pomieszczeń polecany jest oczywiście styl skandynawski, boho, czy nowoczesny. Sprawdzi się także styl loftowy oraz glamour, ale w ich przypadku należy bardzo ostrożnie podejść do ilości wykorzystanych elementów.

    Jeśli więc wybrałeś styl nowoczesny, zadbaj o to, by zarówno mebel tapicerowany, stół jadalniany, jak i dodatki były utrzymane właśnie w takim stylu. Wybierz minimalistyczną maskownicę karnisza i pasującą do niej prostą listwę przypodłogową — oba elementy pomaluj na jasny, pasujący do wnętrza kolor. To pomoże Ci zachować spójność.

Jak umeblować niewielki pokój dzienny?

Pokój dzienny w bloku

Jednym z najważniejszych etapów aranżacji małego salonu w bloku jest oczywiście wybór odpowiednich mebli. To one będą stanowiły największa część zajętej przestrzeni, dlatego ważne, by były wygodne i doskonale dopasowane do użytkowników.

Jak wybrać meble do małego pokoju dziennego:

  • postaw na wielofunkcyjność — wybór mebli zależy od tego, jakie funkcje oprócz wypoczynkowej ma spełniać Twój salon. Jeśli będzie on również dla Ciebie sypialnią lub ma okazjonalnie pełnić rolę pokoju gościnnego, ważne, by wybrać rozkładaną sofę lub narożnik z funkcją spania.

    W podobny sposób podejdź do wyboru stolika kawowego, który jednocześnie może stać się schowkiem na dokumenty, czy gazety, a także do zakupu stołu jadalnianego. O wiele lepiej sprawdzi się niewielki mebel z funkcją rozłożenia, niż stół, który przez większość czasu będzie zupełnie niepotrzebnie zagracał salon.

  • skorzystaj z usług personalizacji — meble wykonywane na zamówienie wiążą się niestety ze sporymi kosztami, jednak w przypadku bardzo małych przestrzeni może być to konieczność. Na szczęście coraz więcej producentów posiada w swojej ofercie meble modułowe, czyli takie, które możesz “stworzyć samodzielnie”.

    Popularność zyskują modułowe szafy, regały oraz meble tapicerowane, które tworzysz poprzez łączenie ze sobą gotowych elementów. Jednak nie zawsze wpasują się one w niewielkie przestrzenie, szczególnie tam, gdzie ważny jest każdy, nawet pojedynczy centymetr.

    Dlatego, zamiast męczyć się z niewygodnym meblem, warto zainwestować dodatkowe fundusze w spersonalizowane elementy, które zostaną stworzone idealnie pod nasze wnętrze. Takie rozwiązanie będzie cieszyło nas przez długi czas, szczególnie jeśli będzie ułatwiało nam funkcjonowanie w przestrzeni.

    Przykładem elementu tworzonego na wymiar są maskownice karnisza Decor System. Nie jest to co prawda mebel, jednak usługa wykonana listwy do zabudowy karnisza na indywidualne zamówienie to sposób na stworzenie aranżacji, która w stu procentach odpowiada Twoim oczekiwaniom.

  • wybierz proste kształty i jasne kolory — w przypadku bardzo małego salonu w bloku warto postawić na bardzo proste bryły i kształty wybieranych mebli. Doskonale sprawdzą się wszelkie szafy, komody, czy szafki rtv utrzymane w minimalistycznym i nowoczesnym stylu. Jeśli jednak zależy Ci na klasycznej aranżacji, warto postawić na meble o jasnym wybarwieniu drewna. Ciemne i bardzo zdobione powierzchnie optycznie pomniejszą i tak małą już przestrzeń.

Jak urządzić pokój dzienny z jadalnią — mieszkanie w bloku

Mały salon z jadalnią w bloku

Pokój dzienny z jadalnią to rozwiązanie bardzo często spotykane w przypadku małych mieszkań w blokach. Aranżacja małego salonu o dodatkowej funkcji opiera się przede wszystkim na wizualnym wyodrębnieniu tych dwóch stref.

W tym celu doskonale sprawdzi się wykorzystanie dekoracji ściennych w postaci lameli, paneli 3D, czy paneli tapicerowanych. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie tekstyliów w postaci dywanów, które będą wyznaczać granice poszczególnych stref na podłodze.

Możesz również wykorzystać dekoracyjne oświetlenie. Sufit podwieszany wspaniale sprawdza się jako wyznacznik stref funkcjonalnych. Możesz zastosować go na wiele różnych sposobów w zależności od wielkości Twojego pomieszczenia oraz jego kształtu.

Pamiętaj jednak, że niewielki salon musi być wizualnie spójny — oznacza to, że miejsce spożywania posiłków oraz relaksu muszą razem tworzyć jedną harmonijną kompozycję.

W zależności od tego, jak duży stół wybierzesz, możesz zdecydować się na umieszczenie go w kilku różnych miejscach. Modele prostokątne z dobrze będą prezentowały się w rogach pomieszczeń. Jeśli natomiast chcesz zaaranżować mały salon z okrągłym stołem, zastanów się nad jego umieszczeniem przed lub za sofą wypoczynkową. Pamiętaj, by w każdym przypadku pozostawić odpowiednią ilość miejsca na krzesła oraz wygodne z nich korzystanie.

Bardzo mały salon w bloku a dekoracje

Mały pokój dzienny powinien zostać urządzony w stylu, który go nie przytłoczy. Dlatego polecanym przez projektantów podejściem jest “im mniej, tym lepiej”. Tyczy się to również oczywiście dekoracji. Zamiast babilotów umieszczonych na komodach, czy regałach warto postawić na dekorację w postaci tekstyliów. Doskonale sprawdzą się w tym celu poduszki, zasłony, czy dywany.

W zależności od tego czy chcesz urządzić nowoczesny salon, czy pokój dzienny w stylu boho, możesz wybrać inne rozwiązania. Od kolorowych i wzorzystych tekstyliów, po te w kolorach ziemi, wykonane z naturalnych materiałów. To również wspaniały sposób na szybką i tanią metamorfozę salonu. Wystarczy zmienić kilka dodatków w pokoju dziennym, by zaczął się on prezentować zupełnie inaczej.

Sztukateria w małym salonie

Dekoracje w małym salonie w bloku

Pamiętaj, że dekoracja wnętrza to nie tylko gustowne dodatki, czy meble takie jak stolik kawowy oraz sofa. To także te wszystkie elementy, których na pierwszy rzut oka nie widać, a które finalnie sprawiają, że cała kompozycja jest niezwykle harmonijna.

W tej roli doskonale sprawdzi się sztukateria wewnętrzna. Listwy przypodłogowe to absolutne minimum jeśli zależy nam na tym, aby wystrój małego salonu w bloku był estetyczny. Ich zadaniem jest maskowanie szczelin dylatacyjnych, a często również i przewodów od oświetlenia i sprzętów.

Z kolei listwy sufitowe to wspaniały sposób na udekorowanie górnej części pomieszczenia. W przypadku małych przestrzeni warto wybrać zestawy maskownic karnisza z listwą przysufitową. To połączenie idealnie do siebie dopasowanych elementów stworzy estetyczną opaskę wokół górnej części pomieszczenia. Listwa maskująca doskonale ukrywa karnisza — nie ma znaczenia, czy jest on drążkowy, czy szynowy. Całość możesz uzupełnić również o zestaw LED.

Jeśli nie wiesz, jakie rozwiązanie wybrać możesz również zapoznać się z gotowymi aranżacjami salonu. Znajdziesz w nich ciekawe pomysły na urządzenie salonu, które później możesz łatwo przenieść do swojego wnętrza.