Dekoracyjna ścianka — sypialnia w salonie

Dekoracyjna ścianka — sypialnia w salonie

Mały metraż mieszkania może wymusić na nas połączenie kilku funkcji w jednym pomieszczeniu. Przykładem takiego rozwiązania jest salon z sypialnią, który jest szczególnie popularny w przypadku mieszkań w bloku. Aranżacja takiej przestrzeni nie należy do najłatwiejszych, jednak często zaledwie za pomocą kilku elementów możesz sprawić, że wnętrze będzie nie tylko funkcjonalne, ale i stylowe.

Pokój dzienny z sypialnią — jak go urządzić?

By urządzić wygodny i estetyczny pokój dzienny z sypialnią, musisz pamiętać nie tylko o odpowiednim wyborze podłogi, czy palety barw. Do zakupu pozostają jeszcze odpowiednie meble, dodatki, czy tekstylia. Najczęściej kłopotliwy okazuje się także wybór właściwego oświetlenia.

Aby ułatwić sobie pracę, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami:

  • Określ strefy w pomieszczeniu — na początek warto zastanowić się jakie funkcje powinien pełnić nasz salon. Jeśli wieczorem ma on się przekształcać w wygodną i komfortową sypialnię, należy podjąć decyzję, jak chcemy, by ta funkcjonalność została rozwiązania.

    Do wyboru mamy sofy lub narożniki wypoczynkowe z funkcją spania, lub takie zaaranżowanie wnętrza, by znalazło się w nim miejsce na łóżko sypialniane. Oba sposoby są polecane przez projektantów, jednak ich wybór powinien w pierwszej kolejności zależeć od metrażu pomieszczenia.

  • Wyodrębnij strefy — tego celu możesz wykorzystać elementy dekoracyjne. Dzielenie i tak małej już przestrzeni za pomocą ścianek, czy półścianek często nie jest rekomendowane.

    Często polecanym rozwiązaniem do wyznaczania granic na otwartej przestrzeni są dekoracje ścienne takie jak obrazy, czy fototapety, jednak możesz również wykorzystać lamele ścienne, czy dekoracyjne panele 3D. Szczególnie że łatwo pomalujesz je na dowolny kolor.

    Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem dekorowania płaszczyzny ścian, możesz również wyznaczyć przestrzeń za pomocą dywanu lub suchej zabudowy na suficie. Jest ona doskonałym przykładem tego, jak za pomocą prostego elementu możesz całkowicie zmienić wygląd wnętrza.

  • Wybierz tylko to, co niezbędne — połączenie sypialni z salonem nie zawsze oznacza to, że w pomieszczeniu musi znaleźć się dwa razy więcej mebli. Wręcz przeciwnie! W sklepach znaleźć możemy aktualnie wiele rozwiązań, które umożliwiają zastosowanie dwóch funkcji w jednym meblu.

    Mówimy tutaj nie tylko o meblach wypoczynkowych z funkcją spania, ale również o stolikach kawowych z wygodnym schowkiem na koce, czy poduszki, rozkładanych biurkach, czy dodatkowych siedziskach w postaci puf, które chowane są w bryle narożnika tapicerowanego. Dobrym rozwiązaniem są także nowoczesne listwy oświetleniowe led, które staną się wspaniałą dekoracją oraz źródłem światła.

    Projektując aranżację salonu z sypialnią, warto kierować się zasadą “mniej znaczy lepiej”. W efekcie unikniemy chaosu, o który łatwo w bardzo małych wnętrzach.

Sypialnia w pokoju dziennym — jak połączyć te dwie strefy?

Jak ciekawie połączyć pokój dzienny z salonem, tak by obie te funkcje dobrze ze sobą współgrały? Istnieje kilka popularnych rozwiązań szczególnie polecanych przez architektów wnętrz, dzięki którym możesz urządzić pokój dzienny połączony z sypialnią łatwo, szybko i efektownie. Oto one:

Ścianka w salonie z sypialnią

Jednym z najtrudniejszych, najbardziej kosztownych oraz czasochłonnych rozwiązań jest ścianka lub półścianka działowa. Jednocześnie zapewnia ona największy komfort i poczucie intymności, ponieważ całkowicie oddziela strefę dzienną i strefę sypialnianą.

Nie sprawdzi się ona niestety na bardzo małych powierzchniach, gdzie, zamiast porządkować wizualnie pomieszczenie, sprawi, że będzie ono wyglądało na zagracone i chaotyczne.

Ciekawym uzupełnieniem ścianki działowej może stać się listwa halogenowa, która umieszczona nad określoną strefą zapewni jej odpowiednią ilość światła dodatkowego.

Mniej przytłaczającym wnętrze rozwiązaniem, będącym jednocześnie łatwiejszym w wykonaniu jest parawan. Jeśli nie chcemy budować ścianki działowej, warto zainwestować w ten przedmiot, który nie tylko umożliwi połączenie salonu z sypialnią, ale stanie się także wspaniałą jego dekoracją.

Co ważne w razie potrzeby parawan łatwo możesz złożyć — na przykład wtedy, gdy uznasz, że łóżko sypialniane wolisz zastąpić meblem wielofunkcyjnym, lub gdy zechcesz zmienić układ funkcjonalny pomieszczenia.

Jeśli jednak żadne z tych rozwiązań nie przypadło Ci do gustu, jest jeszcze jeden sposób na to, by strefa sypialni została estetycznie odgrodzona od strefy wypoczynkowej. Wystarczy, że zamontujesz karnisz sufitowy i wykorzystasz dekoracyjne tkaniny w postaci zasłon. W efekcie do pomieszczenia nadal będzie wpadała duża ilość światła słonecznego, a Ty dodatkowo wizualnie ocieplisz przestrzeń.

Mały pokój dzienny a kanapa z funkcją spania

To jeden z najpopularniejszych sposobów na to, jak łatwo połączyć salon z sypialnią. Wielofunkcyjne meble możemy aktualnie znaleźć w praktycznie każdym mieszkaniu w bloku. Nawet jeśli nie korzystamy z rozkładanej kanapy na co dzień, pełni ona rolę miejsca okazjonalnego spania dla naszych gości. Doskonale sprawdzi się także jako codzienne rozwiązanie, które jednocześnie jest bardzo praktyczne.

Umożliwia nam ono korzystanie z całej powierzchni salonu w dzień, jednocześnie wieczorem stając się wygodnym miejscem spania. W efekcie możesz urządzić salon według własnego gustu, nie ograniczając się wydzieleniem dodatkowej przestrzeni — nie musisz dokonywać żadnych modyfikacji w układzie pomieszczenia.

Jest to doskonała opcja dla osób uwielbiających minimalizm, dla których ważne, jest by w przestrzeni, która ich otacza, znajdowało się mało przedmiotów i mebli. Jednocześnie tak uzyskana strefa sypialni nadal pozostanie wygodna.

Ukryte łóżko w salonie

Doskonałą alternatywą dla wielofunkcyjnych mebli jest wybór nowoczesnych rozwiązań takich jak łóżko ukryte w szafie czy regale. Jest to wygodny i niezwykle praktyczny sposób. W sklepach znajdziemy coraz więcej innowacyjnych mebli tego typu.

Może być to również wspaniały sposób aranżację pokoju młodzieżowego o niewielkim metrażu. Szczególnie że rozwiązanie umożliwia także szybkie i sprytne ukrycie bałaganu.

Jak urządzić bardzo mały salon z sypialnią?

Aranżacja sypialni w bardzo małym salonie może stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej nie interesowały się praktycznym urządzaniem wnętrz. Przed podjęciem decyzji o wyborze mebli warto odpowiednio wcześnie rozplanować zakup potrzebnych elementów.

Na co warto zwrócić uwagę?

  1. Meble i dodatki na indywidualne zamówienie — skorzystanie z usług stolarza, który przygotuje zabudowę meblową na wymiar, może okazać się bardzo kosztownym rozwiązaniem. Jeśli jednak pozwalają nam na to fundusze, warto sięgnąć po tę opcję. Tak przygotowany element jest idealnie dopasowany do wnętrza. Przykładem produktu “szytego na miarę” jest maskownica karnisza na indywidualne zamówienie, która będzie idealnie dopasowana kształtem i wymiarem do Twojej aranżacji.

    Na szczęście coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom meble modułowe, które można dowolnie łączyć ze sobą oraz uzupełniać o dodatkowe elementy. Warto również zwrócić uwagę na produkty, które łatwo można dopasować do wielkości pomieszczenia na przykład poprzez docięcie. Przykładem jest sucha zabudowa, taka jak sufit podwieszany, czy maskownica rur. Elementy z GK możesz dowolnie docinać oraz łączyć ze sobą, by uzyskać rozmiar i kształt potrzebny we wnętrzu.

  2. Wielofunkcyjne meble — to prawdziwy “must have” w bardzo małym pokoju dziennym z sypialnią. Sofa z funkcją spania, stolik kawowy ze schowkiem, czy komoda, która łatwo może stać się biurkiem — w ofercie wielu sklepów coraz częściej znajdziesz rozwiązania, które pozwolą Ci zaoszczędzić sporo powierzchni.

  3. Jasna kolorystyka i naturalne materiały — nie od dziś wiadomo, że jasne kolory pozwolą wizualnie powiększyć przestrzeń. Ciemne lub bardzo intensywne barwy sprawią, że pomieszczenie wyda się małe i zagracone, dlatego warto zdecydować się na połączenie bieli z szarościami lub beżami.

    Dobrym pomysłem może być również wykorzystanie tekstyliów takich jak zasłony, czy poszewki na poduszki uszyte z naturalnych materiałów. Nawet w przypadku stylu klasycznego lepiej jest postawić na meble o jasnym wybarwieniu drewna, z klasycznym jednak minimalistycznym zdobieniem.

    Taka sama zasada tyczy się wykorzystanych w aranżacji dodatków. Przykładem są listwy ścienne, za pomocą których wykorzystasz dekoracyjne ramki na ścianie oraz listwy sufitowe, które możesz pomalować na dowolny kolor.

  4. Dostęp do naturalnego światła — jeśli tylko w naszym pomieszczeniach znajduje się okno, powinniśmy zrobić wszystko, by za jego pomocą jak najlepiej oświetlić daną przestrzeń. Pomocne mogą okazać się lustra, których zadaniem będzie odbicie naturalnego światła padającego z okna.

    Jeśli chcemy zastosować firany lub zasłony warto zadbać o to, by aranżacja okna wydawała się “lekka” i nie przytłoczyła przestrzeni. Warto zakupić karnisz sufitowy szynowy, który ukryjemy za minimalistyczną maskownicą karnisza. W efekcie jeszcze lepiej wyeksponujemy zasłony — najlepiej wybrać takie z naturalnych materiałów, które przepuszczają światło.

    Jeśli rozważamy ściankę działową jako sposób na połączenie pokoju dziennego z salonem, umieśćmy ją raczej tak by nie “zabierała” ona wnętrzu światła. Lepiej sprawdzi się postawienie parawanu o ażurowym wzorze.

  5. Miejsce do przechowywania — każda z rzeczy w małym pomieszczeniu powinna mieć swoje miejsce. Im mniej rzeczy pozostawionych jest “na zewnątrz” tym łatwiej będzie uzyskać nam efekt porządku i idealnie harmonijnej przestrzeni. Dlatego dobrze jeszcze przed wyborem mebli zainteresować się tym, by zapewniały nam one odpowiednią ilość schowków i miejsc, gdzie ukryjemy wszystkie niezbędne rzeczy. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwi nam zadanie, jakim jest pogodzić salon ze strefę sypialnianą.