Mały salon w bloku ze stołem

mały salon w bloku ze stołem

Aranżacja małego salonu może niejedną osobę przyprawić o ból głowy i nieprzespane noce. Tym bardziej, jeżeli w naszym projekcie zakładamy wykorzystanie stołu, przy którym cała rodzina będzie mogła w spokoju zjeść.

Oczywiście można postawić na metody alternatywne: stolik kawowy. Ale nie dadzą nam one takiego komfortu jak duży stół prostokątny, stół kwadratowy czy okrągły stół. W poniższym tekście podpowiemy Wam więc jakie triki zastosować w małym salonie, by pomimo obecności stołu wydawał się jak największy i był jak najbardziej pojemny.

Jak urządzić mały salon w bloku ze stołem?

Mały salon ze stołem jadalnym to rozwiązanie wygodne i praktyczne, bo oprócz posiłków możemy wykonywać przy nim również inne czynności. Jednak aranżacja salonu w dużym stopniu uzależniona jest od tego, jaki wybierzmy kształt stołu. We wnętrzach o małej kubaturze warto wybrać te prostokątne lub kwadratowe, bo gdy zajdzie potrzeba możesz je ustawić bezpośrednio pod ścianą, oszczędzając tym samym miejsce.

Co z wymiarami stołu? Rozsądek podpowiada, że powinien on być raczej kompaktowy – coś w stylu stolika kawowego. Jednak przy takim cała rodzina nie zje w komforcie. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem będzie stół rozkładany. Na co dzień może on stać złożony, a gdy zajdzie potrzeba, zwiększysz przestrzeń do serwowania posiłków o połowę.

Co warte podkreślenia, jasne kolory pozwolą optycznie powiększyć mały salon. Wybierz więc meble w jasnych barwach, tak by urządzić pokój dzienny w sposób miły dla oka. Warto wybrać stół o stylistyce pasującej do wnętrza i dodatków, ale równocześnie zadbać o to, by był wytrzymały i służył na przez lata.

Jak ustawić stół w niewielkim pokoju dziennym?

Jak już wspomnieliśmy powyżej – jeśli potrzebujesz dużego stołu, wybierz model prostokątny lub kwadratowy. Świetnie, jeśli posiada opcję częściowego złożenia i jest to stół wysuwany, czyli rozkładany model. Urządzając mały salon, klasyczny stół możesz ułożyć na środku pokoju podczas posiłków, a na co dzień trzymać go pod ścianą. Prostokątny i kwadratowy kształt pozwoli dosunąć go do ściany w rogu pomieszczenia, co znacznie zaoszczędzi miejsce.

Jak urządzić salon ze stołem i krzesłami?

Jeśli mamy stół, to przydałaby się do niego również krzesła. Należy więc zadbać, by stół do pokoju dziennego był odpowiednio wysoki względem krzeseł (standardowa wysokość stołu wynosi 75-80 cm). Zakłada się, że siedzisko powinno znajdować się 30 centymetrów poniżej blatu.

Pokój dzienny ze sztukaterią

Pod względem stylistyki, warto zaaranżować mały salon w oparciu o dekory sztukateryjne. Mały pokój dzienny ze sztukaterią będzie z jednej strony wyglądał bardzo atrakcyjnie, a z drugiej będzie funkcjonalny.

Wystarczy wymienić tutaj chociażby listwy sufitowe. Te elementy wykończeniowe nie przytłoczą wnętrza, natomiast dzięki płynnemu połączeniu ścian z sufitem, optycznie je powiększą. Ponadto w listwach sufitowych, ściennych i przypodłogowych można ukryć mało estetyczne kable czy inne elementy instalacyjne.

Aranżacja małego salonu – podsumowanie

Urządzenie małego salonu w bloku ze stołem nie jest zadaniem łatwym i wielu osobom taka aranżacja może sprawić wiele kłopotu. Jeśli chcesz zdecydować się na takie rozwiązanie, zadbaj o następujące rzeczy:

  • rozmiar stołu – idealnym rozwiązaniem, by zmieścić stół, jest model rozkładany. Meble wielofunkcyjne (składane krzesła i stół) pomogą zaoszczędzić na co dzień wiele miejsca.

  • kształt stołu – jeśli zastanawiasz się nad okrągłym stołem lub owalnym stolikiem kawowym, miej na uwadze, że nie dosuniesz ich do ściany w rogu mieszkania. Najlepszy będzie stół prostokątny lub kwadratowy.

  • wybieraj jasne kolory – jasne meble wprowadzą wizualny efekt powiększonej przestrzeni. Dodatki i dekory również powinny być utrzymane w jasnej kolorystyce.

  • stylistyka mebli – warto, by były to meble lekkiej konstrukcji, by swoją masywnością nie przytłoczyły wnętrza.