Czerwony dach – jaki kolor elewacji domu wybrać?

Zastanawiasz się jaki kolor elewacji do czerwonego dachu wybrać? Chcesz, aby budynek wyglądał elegancko i wpisywał się w klimat pobliskich zabudowań, jednak nie wiesz, czy wybrać ciemne kolory elewacji, odcienie szarości, a może jasne kolory? Sprawdzone rozwiązania często okazują się tymi najbardziej trafnymi. Sprawdź, jaki kolor elewacji pasuje do ceglastego dachu.

Plan zagospodarowania przestrzennego a kolor dachu

Zanim zdecydujesz i upewnisz się, że ten kolor dachu to dokładnie to, czego chcesz, warto zajrzeć w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Każda gmina ma taki akt, który nie pozwala na dokonywanie samowolki i czuwa nad zachowaniem spójnego krajobrazu.

Na całe szczęście gminy rozumieją oczekiwania osób budujących domy i coraz częściej pozwalają na wybieranie spośród określonej palety barw. Nie zamykają się jedynie na jeden dopuszczalny kolor elewacji i dachu, który musi pasować każdemu.

Warto pamiętać, że jeśli Twój dom znajduje się na obszarze, który jest pod ścisłą kontrolą konserwatora zabytków, niemożliwa jest zmiana koloru dachu. Również w miejscowościach popularnych turystycznie taki plan kładzie duży nacisk na estetykę i spójność architektury z walorami przyrodniczymi.

Jaki kolor elewacji do czerwonego dachu?

Skoro tu jesteś to wielce prawdopodobne, że wybór pokrycia dachowego masz już dawno za sobą. Teraz przyszedł czas na dopełnienie całości i wybór koloru elewacji domu. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny kolor, warto przyjrzeć się bliżej otoczeniu, w którym znajduje się Twój dom. Może mieszkasz w zatłoczonym mieście, blisko innych zabudowań, a może Twoimi sąsiadami są sarny i dziki? Niezależnie od położenia działki czerwony dach daje, na całe szczęście, pole do popisu, a dzięki swojej uniwersalności pasuje do każdej przestrzeni.

Czerwony dach to klasyczny, książkowy wręcz element w architekturze. Ciężko znaleźć kolor, który nie współgrałby z ceglastymi barwami. Niemniej jednak niektóre pasują bardziej, a niektóre już nieco mniej. Dlatego warto przyjrzeć się sprawdzonym rozwiązaniom, zarówno tym bardziej, jak i mniej oczywistym.

Biała elewacja

Pierwszą i najbardziej oczywistą propozycją może być połączenie czerwonego dachu z białą elewacją. To bardzo bezpieczna opcja, która nie ma prawa się nie udać. Jeśli jednak uważasz, że to aż nadto banalne połączenie możesz do tego wariantu dorzucić odcienie szarości. Najlepiej sprawdzą się tutaj szare panele drewnopodobne, które sprawią, że budynek nabierze charakteru. Dzięki takiemu zestawieniu możesz być pewien, że nikt nie przejdzie obojętnie obok Twojego domu.

Pamiętaj, że biel ma wiele tonów – od zimnych po ciepłe. Jest więc z czego wybierać, a paleta barw nie kończy się na oczywistym śnieżnobiałym kolorze. Jeśli dodatkowo chcesz, aby dom wyglądał elegancko, to ponadczasowym rozwiązaniem będzie wybór gotowych zestawów elewacyjnych. Taka opcja daje Ci stylowe połączenie elementów sztukaterii elewacyjnej, które mogą wpłynąć na efekt końcowy całej elewacji.

Żółta elewacja

Kolejna propozycja to jasne odcienie żółtej elewacji. Ta opcja rozświetla dom, sprawia, że jest znacznie przyjemniejszy dla oka i wydaje się przytulniejszy. Idealnie komponuje się z miejską zabudową, a jeśli dodasz tutaj drewniane elementy, to otrzymujesz niezwykle spójną całość. Jeśli jednak drewno to nie Twoja bajka, przy tym połączeniu warto rozważyć bonie elewacyjne. Tym bardziej że świetnie nadają się do pomalowania, więc możesz je bez problemu wkomponować w elewację domu i dachowe czerwienie.

Jasne odcienie szarości

Z czerwonym dachem lubi się również szarość. Trzeba jednak zwrócić uwagę na odcień i pójść w te jaśniejsze tony szarości. Diabeł tkwi w szczegółach więc listwy elewacyjne zewnętrzne to must have takiego połączenia elewacji i dachu. Dzięki temu Twoje drzwi i okna nie będą już nudnymi elementami bez wyrazu, a staną się dopełnieniem całości, które tutaj jest niezbędne. Pamiętaj, że elewacje w odcieniach szarości to nadal aktualny trend, który doskonale odnajduje się w przestrzeni miejskiej i najbardziej cieszy oczy na budynkach z dużymi oknami.

Brązowa elewacja

A co gdyby na elewacji użyć odcieni brązu? Oczywiście mowa tu o jasnobrązowej elewacji, którą określić można popularnym “kawa z mlekiem”. W ten sposób dom nabierze sielskiego klimatu i będzie wręcz emanował ciepłem.

Jasne odcienie brązu i czerwony dach doskonale współgrają również z drewnianymi elementami architektonicznymi, najlepiej w kolorze zbliżonym do tego na elewacji. Bardzo dobrym uzupełnieniem całości może okazać się wybór listew elewacyjnych, aby całość ożywić i nadać jej odrobinę stylu i elegancji.

Czas na czerwień

Jeśli nudzą Cię najczęściej powielane rozwiązania to czas na coś dla bardziej odważnych. Dachy w kolorze czerwieni świetnie współgrają z elewacjami z tej samej palety barw. Choć sam pomysł może wydawać się ekstrawagancki, to lekka czerwień czy odcienie różu pozwolą na uzyskanie modnego efektu monochromatycznego.

Zbyt odważna propozycja? Możesz pomyśleć nad użyciem czerwieni jedynie jako elementu ozdobnego niektórych ścian budynku. Pasy dekoracyjne to jeden z takich akcentów, który nie pozwoli, aby Twój dom zniknął w tłumie innych budynków.

Cegła klinkierowa

Z czerwonym dachem doskonale komponuje się nieoczywista cegła klinkierowa. Takie rozwiązanie architektoniczne świetnie sprawdza się na elewacji budynku piętrowego, gdyż nie przygniata wtedy małego, parterowego domu swoim ciężarem masywnej cegły. Należy pamiętać, że tutaj niezwykle istotny jest również kolor okien. Jeśli planujesz budowę domu z cegły, to pomyśl nad ciemnymi, najlepiej czarnymi oknami, które nadadzą elewacji surowości i wyrazistości.

Dlaczego nie wybierać ciemnej elewacji?

Mowa tu głównie o tym, co sprawdza się i wygląda świetnie na budynku z czerwonym dachem. Warto jednak wskazać również te odcienie, które nie są zalecane i to niezależnie od koloru dachówki.

Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, w której ciemna elewacja okala cały budynek. Dobierając elewację, warto kierować się nie tylko własnym poczuciem estetyki i gustem, ale również trwałością. W końcu chcemy, aby wygląd budynku nie zmieniał się, a wykonana elewacja domu była trwała i solidna. Może jednak okazać się to niemożliwe, kiedy zdecydujemy się na ciemną elewację.

Jeśli tynk stale narażony będzie na ostre działanie promieni słonecznych, to może dojść do jego uszkodzenia (pękania) albo, w jeszcze gorszym wypadku, do zniszczenia znacznie większej części całego systemu ocieplenia domu. Elewacja będzie nagrzewać się i z czasem kolor może mocno spłowieć. Warto wziąć pod uwagę, że wybrany kolor może przysporzyć więcej problemów niż korzyści. Wygląd domu dla wielu jest niezwykle istotny, ale należy pamiętać, że nie tylko on się liczy.

Właśnie dlatego lepiej nie decydować się na malowanie domu w całości jednym, ciemnym kolorem. Jeśli któryś z ciemnych odcieni robi na Tobie duże wrażenie i bardzo chcesz mieć go na swojej elewacji, warto pomalować nim tylko niektóre elementy. Mogą to być fragmenty fasady, które są na północnej ścianie budynku. Takie wyróżnienie najlepiej sprawdzi się na filarach, kolumnach czy pilastrach.