Gdy szukasz pomysłu na oryginalną i niebanalną fasadę domu, rozważ elewację w stylu skandynawskim. Drewniane deski elewacyjne, kamień dekoracyjny oraz płytki cegłopodobne to przepis na nowoczesną aranżację w kultowej formie. Zobacz, co zrobić, żeby styl skandynawski stał się wizytówką Twojego domu.
Styl skandynawski – co czyni go tak wyjątkowym?
Musisz wiedzieć, że styl skandynawski stawia na harmonię, czerpiąc garściami z różnych rozwiązań architektonicznych. Nie powinno więc dziwić, że tak wiele osób decyduje się na wykorzystanie stylu skandynawskiego już na etapie projektowania domu, żeby zgrać harmonijnie całość – wnętrze domu oraz jego elewację.
Wprawne oko wypatrzy w nim cechy minimalizmy i nowoczesności, jak również prostoty i praktyczności. W efekcie elewacja pokryta będzie tym, co ludzie znają od wieków – elewacja pokryta będzie drewnem malowanym ekologiczną farbą rozcieńczoną, co jest wyrazem troski o materiał, a dodatkowo gwarantuje zachowanie estetycznego wyglądu fasady budynku.
Styl nowoczesny przejawia się przede wszystkim w zachowaniu umiaru. To ważna cecha stylu skandynawskiego, wolnego od zbytecznego przepychu, pstrokacizny i ekstrawagancji, powszechnie spotykanych na ścianach domów ozdabianych kolorowymi tynkami.
Nie znaczy to jednak, że w stylu skandynawskim brakuje kolorów. Materiał pokrywany jest barwną szatą, która trafia w gusta właścicieli. W odróżnieniu od skandynawskiego wnętrza (białego i jasnego, co wyrównywać ma tamtejszy deficyt światła słonecznego) elewacje w stylu skandynawskim mogą być kolorowe. Zaleca się jednak umiar w wybieraniu palety (najlepiej dwie barwy), jak również odcieni (czyli pozostanie przy tych stonowanych).
A skoro w stylu skandynawskim pożądana jest naturalność, drewnianym powierzchniom towarzyszy często kamień dekoracyjny i/lub płytki cegłopodobne. Tym sposobem architekci przełamują jednorodność elewacji, wplatając w nią wciąż surowe, lecz nader gustowne elementy.
Drewno na elewacji gwarancją estetycznego wyglądu
Jeśli zależy Ci na ozdobieniu domu czymś, czego nie ma nikt w okolicy, przy zachowaniu cech rustykalnych (taki design jest teraz na topie), rozkochaj się w drewnie! Na elewację można przeznaczyć wiele gatunków drzew. Takie drewno ma swój niepowtarzalny urok uwidaczniający się w układzie słojów, w niepowtarzalnym zapachu, a także w tym uczuciu, które towarzyszy każdemu dotknięciu elewacji w stylu skandynawskim.
Polecane do tego celu drewno to: sosna skandynawska, świerk skandynawski, modrzew syberyjski oraz cedr kanadyjski. Nieprzypadkowo wymieniamy tu gatunki przywołujące na myśl zimne krainy, bo właśnie takie musi być drewno, żeby wytrzymać najsroższe zimy.
O ile obecność sosny nie dziwi, bo to materiał powszechnie stosowany w budownictwie, o tyle pozostałe, czyli wspomniany już świerk skandynawski, modrzew syberyjski i cedr kanadyjski, raczej uchodzą uwadze polskim budowlańcom.
Takie elewacje drewniane (odpowiednio w dodatku pielęgnowane) nie boją się mrozów. Są na niego naturalnie odporne. Deska elewacyjna o zimowym rodowodzie staje się świetnym zwieńczeniem betonu, zatrzymującym z powodzeniem ciepło. Na szczególne uznanie zasługują tu świerk oraz modrzew syberyjski, choć fasada z desek sosnowych nie ustępuje mu trwałością i znajduje szerokie zastosowanie.
Elewacja z desek sosnowych wychodzi korzystnie cenowo i nie będzie przesadą powiedzieć, że rządzi w stylu skandynawskim.
Co ciekawe, tego typu elewacje drewniane układane są pionowo! Ten sposób jest łatwy i ma na celu podkreślenie smukłości bryły. Czyni ją wizualnie wyższą. Tak wykonana elewacja w stylu skandynawskim wieńczy całe domy: ich ściany oraz tarasy. Wszystko jest spójne, miłe dla oka. Jednocześnie prostota projektu wprowadza niezrównaną estetykę, czyli to, czego wymaga styl nowoczesny.
Kamień dekoracyjny jako uzupełnienie dla drewna
Nie ulega wątpliwości, że na elewacji w stylu skandynawskim dominuje drewno, a konkretnie deska elewacyjna. Niemniej drewno to nie jedyny budulec, z jakiego powstaje elewacja inspirowana daleką północą.
Drewno lubi towarzystwo, a design domu znakomicie podkreśla kamień dekoracyjny. Deska elewacyjna dodaje bryle budynku wysokości, podczas gdy kamień symbolizuje jego twardy fundament. Równocześnie obydwa materiały zachowują pozory surowości. Tak wykonana elewacja w skandynawskim stylu wolna jest od pozornej monotonii i nie będzie się na nią składać w 100%, dajmy na to, świerk skandynawski.
Płytki cegłopodobne na fasadzie budynku
Kamień dekoracyjny ma to do siebie, że pozostaje materiałem o bardzo stonowanym kolorze. Dlatego w skandynawskim stylu stosuje się czasem zamiennik w postaci płytki cegłopodobnej. Tak wykonane elewacje zyskują kontrastowy czynnik zakrywający powierzchnie z betonu. Co ważne, płytki dostępne są w różnych odcieniach, w szerokiej palecie kolorów. Połączenie deski z cegłą na elewacji domu daje ciekawe efekty.
Oryginalna elewacja z niejednym obliczem
Jak widzisz, elewacja w stylu skandynawskim to nie jest jeden utarty schemat, powtarzany w nieskończoność, lecz dziesiątki pomysłów na aranżację tego, co tworzy Twój dom z zewnątrz.
Drewno pełni tu bardzo ważną funkcję, drewna jest (w zasadzie powinno być) dużo. Deski dominują w stylu skandynawskim, pokrywając ściany od góry do dołu lub dzielą się przestrzenią, pozostawiając miejsce na kamień albo cegły. Tylko od ciebie zależy, jak połączysz dostępne materiały.