Elewacja w stylu prowansalskim

Znawcom architektury wystarczy jedno spojrzenie na to, co znajduje się wokół ram okiennych, żeby ochrzcić budynek mianem domu w stylu prowansalskim. Choć to nie jedyny warunek, to właśnie wykończenie drzwi i okien oraz kolorystyka tworzą klimat tamtejszej architektury – budownictwa ze słonecznego południa Francji. W nim zaklęta została rodzinna atmosfera i pastelowe kolory. Przeczytaj koniecznie, co tworzy piękne oblicze domu w stylu prowansalskim!

Styl prowansalski – harmonia naturalnych materiałów

Dom w stylu prowansalskim nie wymaga specjalnych, wyszukanych materiałów. I choć dzisiaj styl prowansalski można spotkać na całym świecie, to wszędzie, pod każdą szerokością geograficzną, na dom zbudowany w stylu prowansalskim składają się kamień (lub jego imitacja), ceramiczna dachówka (zwieńczenie dachu) i drewno (dekoracja ram okiennych i drzwi).

Zastosowanie drewna i jego intensywne kolory przełamują surowość kamienia, wprowadzając beztroskę ze sporą dozą ciepła. Elewacja domu rodem z Prowansji ma zachęcać do odwiedzin, jak również stanowić zapowiedź tego, co znajdziesz w środku.

Projekt domu w stylu prowansalskim zakłada więc przestrzeganie pewnych norm architektonicznych, co w połączeniu z możliwościami, jakie dają naturalne materiały (przede wszystkim wspomniane już kamień i drewno), tworzy elewacje klimatycznych budynków.

Dom w stylu prowansalskim. Czego nie może w nim zabraknąć?

Istnieje kilka konkretnych wyróżników domu w stylu prowansalskim. Jeśli marzysz o takim, koniecznie musisz je poznać.

Elewacja domu w stylu prowansalskim

W Prowansji nie stosowano gładkich tynków. Tak nie powinna wyglądać elewacja domu, który budujesz, bo nie będzie to dom w stylu prowansalskim, lecz tylko jego mierna, nieudana imitacja. Atrybutem tamtejszej architektury (prowansalskiej) była i jest faktura ścian.

Tynk domu w stylu prowansalskim

Na jednych murach domu w stylu prowansalskim nie stosowano w ogóle tynku, pozostawiając na widoku goły kamień. Elewacja innych zakładała pokrycie warstwą zaprawy. Wtedy jednak na pierwszy plan wysuwała się faktura silnie dająca o sobie znać. Faktura ściany to ważny element stylu prowansalskiego!

Kolorystyka tynków domu w stylu prowansalskim

Mimo wszystko kolory wybierane na elewacje domu w stylu prowansalskim były stonowane, bo to nie one miały grać pierwsze skrzypce. Tę rolę odgrywają pastelowe kolory drewnianego wykończenia zamkniętego w formie regularnych figur geometrycznych.

Zastosowanie drewna w stylu prowansalskim

Pozyskiwanie barwnego kamienia w dużych ilościach (o ile nie występuje on na miejscu) jest drogie. Tak było kiedyś, tak jest i teraz. Dużo łatwiej (a przy okazji taniej) zabarwić tylko elementy wykończenia domu. Tak też zrobiono. Okazało się, że świetnym dodatkiem dla kamiennych brył są inne naturalne materiały – przede wszystkim te z drewna.

Elewacje charakterystyczne dla stylu prowansalskiego

Każdy dom w stylu prowansalskim ma na elewacji drewno. Oczywiście nie na całej, tylko w ściśle określonych miejscach – masywne okiennice chroniły dobytek, stanowiły też barierę dla intensywnego słońca. Zastosowanie drewna dodaje ponadto mnóstwo uroku samym oknom, które skupiają odtąd na sobie całą uwagę patrzącego.

Intensywne, pastelowe kolory, które budują nastrój

Kto widział zdjęcia domów w stylu prowansalskim, ten wie, jak urocze jest ich otoczenie. Jak wiele wokół nich różnobarwnych roślin. Fragmenty aranżacji przygotowanej przez naturę przeniesiono żywcem na budynki. W rezultacie dom w stylu prowansalskim przypomina fragment polnej ziemi upstrzonej kolorowymi kwiatami.

Dom w stylu prowansalskim emanuje ciepłem

Rolę kwiatów odgrywają rzecz jasna elementy z drewna pomalowanego na różne kolory. One rozpościerają się na całej elewacji, od dachu po fundament. Poza kolorowymi oknami dobrze jest mieć bujną roślinność w obejściu domu, jak również pnącza wspinające się na surowy mur. Elewacja domu zyska na tym!

Dom w stylu prowansalskim nie stroni od pastelowych barw. To wręcz wyróżnik stylu prowansalskiego! W stylu prowansalskim chodzi o to, by z rozwagą ozdobić spartańską wymowę ściany. W stylu prowansalskim monotonię kamienia przełamują wesołe kolory.

Nowoczesne materiały w domu prowansalskim

U początków stylu prowansalskiego budowniczy mogli korzystać tylko i wyłącznie z tego, co znajdowali na południu Francji. Wybierali kamień i drewno. Dziś też tak można, niemniej mając na uwadze ceny tych elementów elewacji, warto rozważyć zamienniki.

Tak samo gustowne i charakterystyczne, a jednak nowoczesne i przede wszystkim tańsze listwy styropianowe powlekane stylizowanym tynkiem sztukatorskim. Jedne są zupełnie płaskie, one przywodzą na myśl prostą deskę, która w pełni oddaje charakter stylu prowansalskim.

Do takich rozwiązań zaliczają się detale o prostych do zapamiętania nazwach (one symbolizują różne wymiary):

·        Listwa prosta LE-32C

·        Listwa elewacyjna LE-32B

·        Listwa elewacyjna LE-32A

·        Listwa elewacyjna LE-32

Inne, jak listwa elewacyjna LE-6, mają żłobienia dodające ozdabianym powierzchniom krztynę oryginalności. Z pomocą wszystkich wymienionych wyżej listew stworzysz obramowanie okien i drzwi, wieńcząc elewację tym, co wyróżnia styl prowansalski.

Kluczowe jest oddanie charakteru francuskiej prowincji, a nie kurczowe trzymanie się sztuki wyrosłej przed wiekami. Korzystając z nowoczesnych zamienników szybciej i taniej wykreujesz styl prowansalski, a kolorystyka pozostanie ta sama!