Na projekt w domu w stylu amerykańskim składa się wiele kwestii. Począwszy od tego, co tworzy bryłę domu (a jest to zwykle nieregularna bryła), przez fasady, szary dach i szare elewacje oraz wykusze. Ważna jest także stolarka okienna i przestronna weranda. Dopiero wtedy możemy mówić o amerykańskim stylu. Zobacz, co jeszcze musi zawierać taki dom, by nazwać go made in USA.
Charakterystyka domów w stylu amerykańskim
Amerykański dom, tradycyjny dom dla czteroosobowej rodziny mieszkającej na przedmieściach pośród szerokich alejek gęsto obsadzonych wysokimi drzewami, to tak naprawdę kawał budynku! Szczególnie jeśli przełożyć go na polskie realia.
Projekty domów w Polsce zakładają często powierzchnię w granicach 100 metrów kwadratowych. Tymczasem za oceanem rzadko schodzi się poniżej 150 metrów kwadratowych.
Dom w stylu amerykańskim ma robić wrażenie. Duże wrażenie! Tego typu nieruchomości są symbolem zamożności i bezpieczeństwa. Gwarantują mieszkańcom wypoczynek w otoczeniu schludnie zaprojektowanej okolicy pozbawionej ogrodzeń, za to z perfekcyjnie przystrzyżonymi trawnikami i krążownikami szos na podjazdach.
Tym, co dominuje w stylu amerykańskim, jest z pewnością rozmach. Amerykański dom charakteryzuje duża powierzchnia użytkowa. Na budynki te składają się przestronne pomieszczenia z dużymi, niejednokrotnie zróżnicowanymi oknami. Te największe znajdziesz przede wszystkim w salonie, w którym na 99% króluje kominek – na pewno znasz go z filmów.
W ten sposób amerykanie czynią fasadę ciekawszą, niwelują z niej monotonię. Ważnym elementem domów amerykańskich jest także to, co pokrywa ich elewacje. A tam czeka na przykład drewno lub kamień w szarym kolorze, bądź w różnych odcieniach szarości. W kontraście z szarą elewacją stoi zwykle dach. Ale do tego za chwilę dojdziemy.
Nieregularna bryła to znak rozpoznawczy amerykańskiego stylu
Jak budujemy w Polsce? W ogromnej większości w zwartej, jednorodnej bryle. I nieprzypadkowo, bo w ten sposób oszczędzamy miejsce na placu, a dom ma lepsze parametry termoizolacyjne. Szczycimy się wykorzystaniem drewna, niemniej tylko w postaci więźby dachowej i deskowania. Rzadko wykorzystujemy je do przyozdabiania elewacji.
Okiennice z drewna są taką samą rzadkością, jak weranda, lecz niejeden architekt wprowadził do projektu domu nad Wisłą taras i drzwi prowadzące do salonu.
Tymczasem projekty domów w stylu amerykańskim bazują przede wszystkim na nieregularnej bryle. Ta zasada dotyczy zarówno układu pomieszczeń, jak i elewacji, co dobrze widać na zdjęciach w internecie albo na filmach. Dom amerykański lubi zabawę formą, stąd jedne pokoje wyraźnie wychodzą poza klasyczną formę bryły i nie mają nad sobą pięter.
Duża powierzchnia użytkowa jest w amerykańskim stylu
Amerykanie stawiają na wygodę, także w materii codziennego funkcjonowania. W tym celu nie ograniczają się do niewielkich, zamkniętych pomieszczeń, lecz inwestują w przestronność. Duży salon z dużym kominkiem, zawsze gotowym do rozpalenia i wypełnienia wnętrza przytulnym ciepłem. Salon łączy się rzecz jasna z dużą kuchnią oraz z jadalnią, gdzie domownicy spożywają posiłki.
Do tych pomieszczeń prowadzi szeroki korytarz, nazywany holem, wiodąc do kolejnych pokojów. Te są nieco odizolowane, dla zachowania prywatności. Lecz niejednokrotnie mają swoje własne łazienki.
Dom amerykański to jasna elewacja oraz szary dach dla kontrastu
Co jeszcze wprowadza dom w stylu amerykańskim? A choćby niedające pomylić się z niczym innym elewacje. Te drewniane są najbardziej charakterystyczne. Tworzą je m.in. deski ułożone poziomo, ozdabiane czasami narożnikami w innym kolorze. Powstaje wówczas przyjemna dla oka kompozycja. Innym rozwiązaniem jest kamień ułożony na ścianie – od góry do dołu lub tylko na podmurówce. Resztę fasady mogą pokrywać wspomniane już deski albo gładka, tynkowana powierzchnia.
Bez względu na to, czym i jak pokryto ściany, elewacja w stylu amerykańskim wymaga obecności szarego, spadzistego dachu. Coś takiego wieńczy wiele amerykańskich domów. Dach pokrywa wtedy dachówka, ułożona na całej powierzchni – od kalenic po krawędzie – spoczywa nawet na wykuszach.
Projekt domu z poddaszem użytkowym
Ponieważ dom w stylu amerykańskim nie zawsze posiada piętro, maksymalnie wykorzystuje się to, co pod samym dachem przewidział projekt domu, czyli poddasze użytkowe. Tam da się zaaranżować jeszcze kilka pomieszczeń (zależnie od powierzchni poddasza) i zyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną. Oczywiście trzeba się liczyć z pewnymi niedogodnościami, jak niższe sufity i duże skosy, ale to w końcu ładnych parę metrów kwadratowych więcej do mieszkania.
Ozdobne okiennice w stylu amerykańskim
I wreszcie ten detal elewacji, który stanowi kwintesencję domu w stylu amerykańskim. Są to rzecz jasna ozdobne okiennice. Każdy dom w stylu amerykańskim takie posiada. Nie muszą być masywne, bo nie taka ich rola. Mają być przede wszystkim w kolorze kontrastującym do fasady (która, przypominamy, powinna być szara albo w odcieniu szarości).
Lecz jeśli nie chcemy mieć okiennic, możemy zastąpić je sztukaterią elewacyjną. Elementami dającymi efekt wyciągniętych powierzchni ściany, bywa, że dopełnione gzymsem elewacyjnym (szerszym lub węższym). Listwy i gzymsy wykonane są ze styropianu powlekanego masą sztukatorską – materiałem trwałym, lekkim, prostym i łatwym w montażu. Co ważne, są to zestawy dostępne na przykład w takich wzorach oraz kombinacjach:
· Zestaw w stylu amerykańskim ZA5
· Zestaw w stylu amerykańskim ZA4
· Zestaw w stylu amerykańskim ZA3
· Zestaw w stylu amerykańskim ZA2
· Zestaw w stylu amerykańskim ZA1
Nie taras, a przestronna weranda
Dom w amerykańskim stylu nie może się obejść bez werandy! Miejsca relaksu i spotkań z rodziną oraz przyjaciółmi. Weranda przynależy bezpośrednio do domu i musi być otoczona balustradą z drewna. Dzięki werandzie zwiększa się też powierzchnia użytkowa domu, szczególnie w ciepłe dni, kiedy można usiąść za stołem z kawą i z książką.
Weranda jest czymś pośrednim między polskim gankiem a tarasem. Ma zadaszenie i ściany boczne, lecz jest przewiewna, a dodatkowo w całości poza bryłą części mieszkalnej nieruchomości.