Gutty to podobne do kropli elementy wiszące na spodniej stronie niektórych elementów konstrukcyjnych greckiej świątyni w stylu doryckim, które były albo stożkowo poszerzane w dół, albo miały cylindryczny kształt.
Historia Gutty. Skąd się wzięła?
Motyw kropli pojawił się już w architekturze starożytnej Grecji. Odpowiada ona, w belkowaniu porządku doryckiego, małym, ogólnie cylindrycznym lub ściętym stożkowym elementom, które zwisają poniżej mutuli gzymsu i regulae fryzu.
Ozdoby klasycznej architektury greckiej odpowiadają elementom funkcjonalnym architektury drewnianej i terakotowej okresu archaicznego. Mutula symbolicznie przedstawia kawałek drewna, przez który przewleczono kołki, aby przymocować rozpórkę po nachyleniu dachu. Kropla jest zatem symbolicznym „skamienieniem” tych kołków używanych, gdy belkowanie było wykonane z drewna.
Motyw kropli w architekturze klasycystycznej
Na początku XVII wieku motyw kropli był używany w architekturze klasycystycznej. Można go znaleźć na przykład na tylnych elewacjach brukselskiego ratusza zbudowanego w latach 1706-1717 w stylu klasycystycznym przez Corneille’a van Nervena wzdłuż rue de l’Amigo i rue Charles Buls.
Jak zmieniał się kształt gutty na przestrzeni wieków?
Co ciekawe kształt gutty zmienia się w czasie, wraz z rozwojem porządku doryckiego. Z walca epoki archaicznej przechodzi w ścięty stożek w epoce klasycznej, by skrócić się w późnej epoce klasycznej i hellenistycznej w tzw. kształt tabletu. Z drugiej strony, w epoce cesarstwa znaleziono wyraźnie obcięte i przerośnięte gutty.