Jaki ciężar wytrzyma płyta g-k?

Jesteś w trakcie remontu i zastanawiasz się, co będzie w stanie wziąć na swoje barki nowa ścianka z płyt gipsowo-kartonowych? A może masz dość pustych przestrzeni i doskonale wiesz “co”, ale jeszcze nie wiesz “jak” zamontować na nowej ściance działowej? Niezależnie od powodu warto sprawdzić, czy większe obciążenie może być sporym problemem i tym samym wyzwaniem dla płyt g-k. Przeczytaj poniżej jakie kołki wybrać do montażu przedmiotów na ścianie oraz co możesz na niej powiesić.

Budowa ścianki z karton-gipsu. Co warto wiedzieć o systemie suchej zabudowy

Podstawą każdej ścianki z płyt kartonowo-gipsowych jest stelaż. Do wyboru mamy ten z profili stalowych lub drewniany. Jednak coraz rzadziej jednak korzysta się z rozwiązań drugiego wariantu. Wszystko dlatego, że stal jest znacznie prostsza w montażu i zdecydowanie mniej podatna na obciążenia.

Jeśli chcesz umieścić w ściance drzwi przesuwne, to pamiętaj, że musi być ona dwuwarstwowa. Tak samo sprawy mają się, jeśli zależy Ci na lepszej izolacji akustycznej. Pamiętaj, że podwójne ścianki z płyty g-k są naprawdę wytrzymałe i mogą przyjąć na siebie podwójny ciężar.

Zanim wybierz odpowiedni rodzaj płyty gipsowo-kartonowej, sprawdź, czy wilgotność w pomieszczeniu nie przekracza 70%. Zwykła płyta nie jest odporna na wilgoć i wykonana z niej ściana lub podwieszany sufit mogą sie nie sprawdzić. Nie musisz za to martwić się o nośność, gdyż płyty gipsowo-kartonowe są bardzo lekkie. To zaledwie 30 do 40 kg na metr kwadratowy, więc ściankę działową możesz postawić nawet na płytkach.

Pamiętaj jednak, że podłoga wykonana z drewna i ścianka z płyty g-k to nie jest dobre połączenie. Drewno stale pracuje, a pod wpływem ciężaru przenosi ruch, więc łatwo tu o pęknięcia. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na takim rozwiązaniu, to możesz rozebrać część podłogi w miejscu, w którym ma pojawić się ściana.

Jeśli wiesz już co nieco o systemach suchej zabudowy, to czas przygotować odpowiednie narzędzia. Profile bez problemu zamocujesz z pomocą wiertarki udarowej. Odpowiednie ich przycięcie zagwarantują Ci za to nożyce do blachy lub szlifierka kątowa. Natomiast same płyty g-k bez problemu przytniesz nożykiem, a następnie zamontujesz przy użyciu wkrętarki.

Szkielet Twojej ścianki jest już gotowy? Czas więc na przymocowanie płyt g-k. Zwróć uwagę czy opierają się o podłoże. Jeśli tak, to przytnij je w taki sposób, aby znajdowały się kilka milimetrów wyżej. Pamiętaj, że korzystanie z wkrętarki na pewno ułatwi i znacznie przyspieszy Twoją pracę. Zwróć jednak uwagę, aby urządzenie nie zniszczyło swoją mocą płyty oraz wkrętu. Najlepiej, jeśli w ostatnim etapie dokręcisz wkręty manualnie.

Ostatnim z etapów jest odpowiednie osadzenie specjalnej taśmy oraz szpachlowanie. W ten sposób pozbędziesz się nieestetycznych nierówności w płytach gipsowo-kartonowych oraz zamaskujesz osadzone wkręty. Dzięki temu otrzymasz niezwykle gładką ścianę i pozostanie Ci jedynie wybrać odpowiedni kolor farby, którą ją pokryjesz.

Jaki ciężar wytrzyma ścianka z karton-gipsu?

W przypadku ścian działowych z karton gipsu warto pamiętać, że lekkie przedmioty do 5 kg można spokojnie powiesić na specjalnych haczykach i nie martwić się, że konstrukcja tego nie wytrzyma. Jeśli jednak chcemy zamontować na ścianie działowej większy ciężar, to trzeba pamiętać, że nie obędzie się tutaj bez specjalnych wkrętów.

I tak w przypadku telewizora zaczynają się schody. Jeśli mamy do czynienia ze sprzętem do 52 cali, czyli maksymalnie do 25 kg, to wystarczy, że zaopatrzymy się w specjalne kołki typu molly. Specjalny uchwyt na wiszący telewizor zazwyczaj przymocujemy przy użyciu maksymalnie dziesięciu śrub.

Już na etapie stawiania ścian działowych warto zastanowić się co i w jakiej ilości będziemy chcieli na niej powiesić. Ściana utrzyma telewizor tylko wtedy, gdy stalowe profile będą miały minimum 50 mm grubości, a ścianka nie mniej niż 12,5 mm. Montaż telewizora warto przeprowadzić w miejscu, gdzie znajduje się profil słupkowy, aby równomiernie rozłożyć ciężar urządzenia na ścianie.

Zastanawiasz się jak w płytach g-k zamocować szafki w nowej kuchni? Zwróć uwagę na konstrukcję, która w tym przypadku powinna być dodatkowo wzmocniona. Nie liczy się waga samej szafki, ale również jej wypełnienia, które często przewyższa swoim ciężarem samą szafkę. W takim przypadku musisz pomyśleć, zanim postawisz ścianę z płyt g-k i dokładnie ustalić na etapie tworzenia konstrukcji, w którym miejscu będą znajdować się regały.

To bardzo ważne, gdyż w szkielecie ściany musisz zamocować specjalne poprzeczki wzmacniające. Dzięki nim udźwig Twojej nowej ściany wzrośnie do około 150 kg. Poza tym pomocnym rozwiązaniem jest skorzystanie z szyny montażowej, która znacznie ułatwi precyzyjne i równomierne zamontowanie szafek, ale co najważniejsze, rozłoży równomiernie ciężar wiszących przedmiotów.

Jakie przedmioty można powiesić na ściance z płyty gipsowo-kartonowej?

Wiele osób, zanim zdecyduje się na ściankę z płyt gipsowo-kartonowych zastanawia się, czy bardzo różni się od tradycyjnych rozwiązań i czy na pewno jest równie funkcjonalna. Prawda jest taka, że możesz zaaranżować ją w taki sam sposób i nie obawiać się, że cięższe przedmioty nie będą mogły jej zdobić. Oto najpopularniejsze przedmioty wieszane na konstrukcji z płyty g-k.

Ceramika sanitarna

Wydawać by się mogło, że przymocowanie ceramiki sanitarnej do płyty gipsowo-kartonowej jest niemożliwe. Jednak warto zwrócić uwagę, że umywalki czy podtynkowe wc montowane są na specjalnych stelażach. Nie ma tu mowy o przytwierdzeniu ceramiki do samej płyty, która oczywiście mogłaby tego nie wytrzymać, gdyż poza ciężarem samego przedmiotu dochodzą do tego również obciążenia dynamiczne, jak np. nacisk naszego ciała. Odpowiedni szkielet nośny oczywiście należy zamontować, zanim postawimy ściankę.

Szafki kuchenne

Robisz szybki remont bądź stawiasz dodatkową ściankę, aby oddzielić jadalnie od kuchni? Pytanie tylko, czy Twoja ściana z płyt gipsowych udźwignie ten ciężar. Wiszące szafki to żadne wyzwanie. Wystarczy, że w szkielecie zamontujesz specjalne poprzeczki wzmacniające. W ten sposób konstrukcja wytrzyma ciężar nie tylko szafek, ale również przedmiotów, które do nich włożysz. Oczywiście poza kuchennymi szafkami możesz przytwierdzić do ściany również inne meble.

Obrazy i lustra

Jeśli zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub masz do zamocowania obrazy różnej wielkości to bez problemu możesz uczynić to na ścianie g-k. Ich montaż to niezwykle prosta sprawa, chociażby ze względu na swoją niewielką wagę. Pamiętaj tylko, że lustro to około 2,5 kg wagi na metr kwadratowy. Tutaj więc mogą przydać się specjalne rozwiązania, które nie pozwolą, aby obciążenie było zbyt duże i uszkodziło ścianę. Tak naprawdę jakakolwiek ozdoba, która Ci się zamarzy, może przyozdobić Twój nowy kąt.

Telewizor

Telewizor stojący na nóżkach to właściwie historia. Coraz częściej wybieramy opcje montażu szklanego ekranu na ścianie. To wygoda i znacznie więcej wolnej przestrzeni, co jest szczególnie ważne, jeśli dysponujemy niewielkim metrażem i chcemy zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Kto choć raz kupował TV, ten wie, że to już nie są żarty. Taki sprzęt to zawsze minimum kilkanaście kilogramów, więc nie obędzie się bez specjalnych kołków podczas montażu.

Które kołki rozporowe są najlepszym rozwiązaniem do płyt gipsowo-kartonowych?

Skoro tu jesteś, to pewnie przytłoczyła Cię ilość dostępnych na rynku kołków. Pamiętaj jednak, że kołek kołkowi nierówny i że wybranie odpowiedniego to połowa sukcesu. Oto przegląd wkrętów, które mogą Ci się przydać i dzięki którym mocowanie wymarzonych szafek i ciężkich obrazów będzie proste i przyjemne.

Kołki ślimaki

Kołek typu ślimak może być wykonany z tworzywa sztucznego lub z metalu. Pamiętaj jednak, że materiał nie oznacza większej wytrzymałości. Charakteryzuje się spiralnym kształtem i przypomina śrubę. Właśnie dlatego jest bardzo łatwy w montażu i wcale nie musisz używać do tego specjalnych narzędzi. Wystarczy użyć trochę siły i przykręcić go palcami. Ten rodzaj kołka pozwala na powieszenie do kilku kilogramów.

Kołki motylkowe

Jak sama nazwa wskazuje, wyróżniają je charakterystyczne skrzydełka. Te skrzydełka nie są tutaj bez powodu. Po wepchnięciu kołków w płytę rozszerzają się i w ten sposób uniemożliwiają wypchnięcie wkrętów. Pamiętaj, aby zawsze sugerować się wielkością wkrętów proponowaną przez producenta. Zwłaszcza jeśli chcesz zamocować do ściany lekki przedmiot. W innym przypadku kołek może ulec uszkodzeniu.

Kołki typu molly

Ten typ kołków świetnie spisuje się podczas montażu ciężkich elementów jak np. nowy telewizor. Często wykorzystywane są przez profesjonalistów, więc ich montaż może wydawać się trudny dla przeciętnego majsterkowicza. Większość modeli wymaga od nas zastosowania specjalnych kleszczy do montażu.

Na całe szczęście powstały warianty, które są znacznie uproszczone, a do ich przytwierdzenia wystarczy sam śrubokręt. Waga, jaką jest w stanie przyjąć na siebie ten rodzaj kołka, jest zależna od jego wielkości. Najczęściej jest to do kilkudziesięciu kilogramów.

Kołki uniwersalne

Jak sama nazwa wskazuję, są uniwersalne, a więc doskonale sprawdzają się w różnych rodzajach zabudowy. Również w przypadku płyt gipsowo-kartonowych spełniają swoją funkcję. Ten rodzaj kołka często różni się wielkością, kolorem, długością czy materiałem, z którego został wykonany.

Należy pamiętać, że taki kołek, jeśli będzie nieodpowiedniej grubości, to może być problematyczny do wkręcenia lub przeciwnie – wkręci się bez problemu, ale szybko się obluzuje. Udźwig kołków uniwersalnych jest mocno zależny od długości rdzenia.

Kołki uchylne

Ten rodzaj kołka świetnie sprawdza się przy płytach karton-gips, ale równie dobrze radzi sobie z powierzchniami drewnianymi czy blachą. Dzięki solidnej konstrukcji i dużej powierzchni przylegania nadaje się do stosowania przy dużych obciążeniach. W dowolny sposób zamontujesz na nich telewizor, lampę czy umywalkę. Jest to również dobra opcja podczas przytwierdzania listwy montażowej pod wiszące gablotki.

Kołki parasolki

Można powiedzieć, że swoją konstrukcją przypominają kołki motylkowe, z tym, że są nieco ulepszone i przeznaczone do trudniejszych zadań. Często wykorzystywane są jako wieszaki sufitów podwieszanych, ale bez problemu powiesisz na nich również armaturę łazienkową. Ich sposób działania jest bardzo prosty – ramiona kołka otwierają się i mocno trzymają się z tyłu płyty. Uciskowa nakładka sprawia, że ich mocowanie jest bardzo stabilne.

Kołki do płyt gipsowo-kartonowych

Specjalne kołki przeznaczone do płyt g-k są wykonane z plastiku, a do ich mocowania używa się wierteł o mniejszej średnicy niż kołek. Ten rodzaj kołków przypomina śruby z szerokim gwintem ze świdrem na samym przodzie, która sprawia, że kołek wkręca się w płytę.

Najczęściej producenci podają na opakowaniu, jakie wiertło będzie odpowiednie do danego kołka. Pamiętaj, że jak tylko przewiercisz się przez płytę g-k to kołek mocujesz w płycie za pomocą śrubokrętu krzyżakowego. Jeśli kołek znajduje się już w płycie, to w środek należy wkręcić śrubę, na której znajdować będzie się wiszący element.