Podwieszany sufit i jego rodzaje

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów sufitów podwieszanych. Ich ilość może przyprawić o zawrót głowy. Gotowe prefabrykaty znacznie ułatwiają zadanie i pozwalają na samodzielny montaż. Sufit podwieszany ma wiele zastosowań. Może posłużyć Ci jako maskownica do rur, ciekawa ozdoba lub zakrywająca pęknięcia konstrukcja.

Zastanawiasz się nad wykorzystaniem oświetlenia led, a może szukasz rozwiązania z odpowiednim poziomem wentylacji? Niezależnie od powodu, warto przed wybraniem materiału dowiedzieć się, jakie są jego cechy oraz czy, aby na pewno nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń.

Czym charakteryzuje się sufit podwieszany i jakie są jego zalety

Gotowe sufity podwieszane to część suchej zabudowy, która mocno zmienia wygląd i aranżację wnętrza. Należy do konstrukcji, która znajduje się poniżej stopu. Najczęściej zabudowa tworzona jest z płyt gipsowo-kartonowych oraz z pomocą profili aluminiowych. Poza funkcją dekoracyjną pełni również funkcje użytkowe.

Podwieszane sufity mają wiele zalet. Wśród najważniejszych wymienić można:

  • Ukrycie okablowania oraz zamaskowanie rur – w ten sposób otrzymujemy pomieszczenie, które jest wolne od nieestetycznej instalacji.
  • Mniejszy obszar do ogrzewania – zmniejszenie wysokości sufitu skutkuje zmniejszoną powierzchnią do ogrzewania i mniejszymi rachunkami.
  • Aranżacja wnętrza światłem – nie ma nic lepszego i bardziej efektownego jak oświetlenie ledowe na suficie podwieszanym.
  • Maskowanie nierówności – kto choć raz musiał walczyć z nierównym sufitem, wie, jakie to trudne. Montaż sufitu podwieszanego pozwala na stosunkowo szybkie i bezproblemowe pozbycie się nierówności i mankamentów.

Sufity podwieszane – rodzaje

Sufity podwieszane można podzielić według dwóch głównych kryteriów: ze względu na materiał, z którego są wykonane oraz ze względu na montaż. Przyjrzyj się poniższemu podziałowi i odkryj najważniejsze cechy każdego z sufitów podwieszanych.

Podział ze względu na konstrukcję

Sufity podwieszane kasetonowe

Ten rodzaj sufitów podwieszanych cechuje się niezwykle prostym montażem. Jedyne co musisz zrobić to stworzyć konstrukcję z profili aluminiowych, a następnie je wypoziomować. Później wystarczy, że wszystkie z płyt odpowiednio ułożysz i gotowe. Najczęściej spotykane panele mają rozmiar 60×60 cm, więc cała konstrukcja nie jest ciężka.

Montaż za to jest prosty i łatwy. Kolejną zaletą, która ucieszy każdego, jest fakt, że podczas montażu sufitu kasetonowego nie mamy styczności z pyłem, a jeśli będziemy chcieli zmodyfikować wystrój, nie musimy demontować wszystkich elementów.

Sufity podwieszane napinane

Ten niezwykle innowacyjny produkt znajduje zastosowanie głównie w dużych pomieszczeniach. Świetnie sprawdzi się w przestronnym przedpokoju, jadalni czy salonie. Podczas montażu wykorzystuje się elastyczną folię oraz specjalne napinacze. Z ich pomocą szybko można zakryć sufit o dużej powierzchni. Niestety rodzaj materiałów wykorzystywany przy tego typu sufitach, nie pozwala na oświetlenie ledowe, jako dodatkowe źródło światła. Folia jest po prostu zbyt delikatna, aby utrzymać dodatkowe wyposażenie.

Podział ze względu na materiał

Sufity z płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe pozwalają na szybkie stworzenie nowego sufitu w każdym pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że na rynku dostępne jest wiele rodzajów tych płyt, które należy dobrać do poziomu wilgotności w danym pomieszczeniu. Trzeba o tym pamiętać, gdyż nie każdy rodzaj płyty będzie odpowiedni przy montażu konstrukcji w łazience czy kuchni. Montaż w pomieszczeniach z dużą wilgotnością wykonujemy płytami w kolorze zielonym z oznaczeniem H2.

Pamiętaj, że poza płytami g-k możesz również pochylić się nad wyborem płyt gipsowo-włóknistych. Zdecydowanie lepiej radzą sobie z wilgotnością niż wymienione poprzedniczki. Trzeba natomiast zwrócić uwagę na ich ciężar. Znajdą zastosowanie jedynie na suficie, gdzie strop jest naprawdę solidny. Wszystko przez dużą wagę.

Płyty gipsowe dają Ci nieograniczone możliwości aranżacyjne. Konstrukcje z nich stworzone przypominają klasyczny sufit. Łatwo ukryjesz w nich mnogość przewodów elektrycznych i nadasz wnętrzu niepowtarzalnego klimatu.

Sufity podwieszane panelowe

Sufity panelowe cechuje niezwykle łatwy montaż oraz ogrom możliwości aranżacyjnych. Panele mogą być wykonane z materiałów drewnopochodnych, metalowych lub twardego PCV. Na rynku dostępna jest szeroka gama kolorystyczna oraz zróżnicowane rozmiary. Dzięki temu wnętrze możemy przyozdobić według własnych upodobań i bez ograniczania się lub szukania innych rozwiązań.

Sufity podwieszane mineralne

Sufity mineralne są szczególnie popularne w budynkach użyteczności publicznej. Wykonane w technologii mokrej, zwaną wet-felt. Ten rodzaj płyty składa się ze składników organicznych jak, np. papier czy kreda, które zostają zmieszane z włóknami mineralnymi. Takie gotowe elementy zostają wzbogacone o preparaty bakteriobójcze, dzięki czemu szansa pojawienia się na ścianie grzyba czy pleśni jest naprawdę niewielka.

Warto zwróć uwagę, że sufity podwieszane mineralne mają niewielkie właściwości izolacyjne oraz słabą odporność na wilgoć, dlatego nie nadają się do każdego rodzaju pomieszczeń. Występują za to w wielu rozmiarach i często z różnymi krawędziami, pozwalającymi na estetyczne wykończenie wnętrza.

Sufity podwieszane drewniane

Drewniane sufity podwieszane cechują się niesamowitym stylem, którego nie da przypisać się żadnej z powyższych konstrukcji. Mają niespotykany urok, dlatego tak chętnie wykorzystywane są w teatrach, salach konferencyjnych czy bibliotekach. Poza tym mają doskonałą izolację termiczną i akustyczną.

Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj sufitu, masz do wyboru wiele rodzajów kasetonów. Możesz zdecydować się na kwadratowe podwieszenie bądź ułożyć sufit z długich i cienkich desek. Drewniane podwieszenia dają nam nieskończone możliwości. Możesz wybrać listwy montażowe w kształcie litery U lub L i przedłużyć ozdobę sufity również na ścianach. Pamiętaj, aby drewno pokryć warstwą lakieru. W przyszłości zaowocuje to nieosiadaniem kurzu oraz łatwiejszym i szybszym sprzątaniem powierzchni.