Kroksztyn, czyli ozdobny wspornik

Kroksztyn jest rodzajem konsoli lub końcowym elementem belki wystającej ze ściany. Jego zadaniem jest podparcie profili ozdobnych, w tym balkonów czy gzymsów. Spełnia więc funkcję praktyczną, ale ze względu na bogatą ofertę wzorniczą pełni również funkcję elementu dekoracyjnego elewacji, a często nawet wnętrza.

Kroksztyn w architekturze

Oprócz funkcji elementu nośnego kroksztyny są często elementem konstrukcyjnym w architekturze. Wykonywane są zazwyczaj z kamienia naturalnego lub cegły. W dość rzadkich przypadkach mogą być również wykonane z drewna lub metalu oraz, jako dzieło dekoracyjne, z wypalanej gliny, gipsu, kamiennej tektury. Hasła „Kroksztyny” pochodzą z języka niemieckiego (Kragstein).

Kroksztyn montowany jest zazwyczaj na całej długości budynku w niewielkich odległościach, mając za zadanie imitować wystające z dachu belki czy krokwie.
Termin używany jest wówczas, gdy podpory są przynajmniej dwie. Pojedyncza określana jest raczej jako wspornik.

Dekoracyjne kroksztyny

Wszelkie ozdobne kroksztyny, które można kupić, służą wyłącznie do celów dekoracyjnych. Oznacza to, że nie można ich używać do podtrzymywania ciężkich elementów, takich jak balkon. Można je przymocować pod spodem, ale nie będą one przenosić żadnych obciążeń. W takim przypadku należy zastosować dodatkowe konsole.

Ozdobny wspornik wykonany jest z lekkiego, utwardzonego styropianu. Od zewnątrz jest uszczelniony specjalną warstwą ochronną wykonaną z żywicy polimerowo-akrylowej z granulatem kwarcu. Jest odporny na wszelkie warunki pogodowe — silne wiatry, mróz, niskie i wysokie temperatury, a także deszcz i śnieg.