Maswerk. Czym jest ten geometryczny wzór architektoniczny?

Maswerk to geometryczny wzór architektoniczny, który najczęściej był zrobiony z cegieł lub odkuty z kamienia. Używany był do wypełnienia rozety, przeźrocza lub górnej części gotyckiego okna. Ale to nie wszystko — poznaj go lepiej.

Maswerk dekoracyjny. Poznaj go lepiej

Maswerk może również występować jako dekoracja ścian, blend, murów, wimperg, a nawet jako element zdobniczy balustrad. Wtedy takie elementy geometryczne nazywamy ślepym maswerkiem. Maswerk można znaleźć na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Najprawdopodobniej termin ten wywodzi się jeszcze z czasów późnogotyckiej architektury.

Elementy geometryczne w maswerku tworzy najczęściej układ cztero- lub trójliścia. Architektura mocno spopularyzowała ten wzór dekoracyjny, dzięki czemu przeniknął do rzemieślnictwa artystycznego, a następnie pojawił się w snycerstwie oraz złotnictwie.

Maswerk występuje często razem z laskowaniem, które jest dekoracją składającą się z wąskich lasek (pionowych prętów), które mogą wypełniać otwór okienny, drzwiowy lub blendę.

Maswerk – dekoracyjny element w historii

Uważa się, że pierwszy maswerk pojawił się około 1230 roku w kaplicach Katedry Notre Dame. Był to rodzaj geometryczny, który był prostą formą zdobień. Z czasem jednak maswerki stawały się jeszcze bardziej ażurowe. Natomiast elementy geometryczne, które w nich stosowano, coraz mocniej skomplikowane. Na początku była to przede wszystkim kombinacja kół, łuków ostrych oraz sześcioliści. Później, w gotyku dojrzałym zaczęto interesować się i stosować motyw rybiego pęcherza wraz z cztero- i trójliściem.