Rustyka w architekturze

Rustyka to sposób dekoracyjny, który w okresie renesansu i baroku zdobił florenckie pałace. Wykorzystywany często jako parterowy element domu, chronił go przed uszkodzeniami i naturalnymi zjawiskami. Solidnie wykonany przy pomocy ciosów kamiennych mógł być częścią muru na wiele lat. Sprawdź, czym jest rustyka w architekturze oraz jak wiele wspólnego ma z boniowaniem.

Czym jest rustyka?

Rustyka to sposób obróbki, w którym chodzi głównie o dekoracyjną fakturę powierzchni muru z kamienia lub kamiennej okładziny ściennej. Wszystko ma zostać stworzone tak, aby miało, jak najbardziej surowy wygląd. W ten sposób ma przypominać nierówną i naturalną powierzchnię kamienia. Ten element dekoracyjny najczęściej tworzony był przy pomocy ciosów kamiennych.

Ze względu na użyte narzędzia można wyróżnić rustykę:

  • żłobkowaną
  • groszkową
  • grubo wyrównaną

W czasie renesansu i baroku to właśnie parter otrzymywał najbardziej surową oprawę. Taki sposób dekorowania był bardzo popularny dla florenckich pałaców.

Rustyka a boniowanie. Czym to się różni?

Bardzo często termin rustyka używany jest naprzemiennie z boniowaniem. Należy pamiętać jednak, że obie te techniki odnoszą się do zupełnie innej formy obróbki.

Zarówno jeden, jak i drugi termin odnoszą się do rzeźbiarstwa architektonicznego i swoją fakturą mają przypominać naturalny materiał. W rustyce jednak chodzi o obrobienie ciosów kamiennych, natomiast boniowanie polega na wyprofilowaniu krawędzi elementów budowlanych lub naśladowaniu tej obróbki, ale wyłącznie z wykorzystaniem tynk