Alkierz to termin, który odnosi się do architektury. Ten rodzaj przybudówki można było spotkać w karczmach, wiejskich domach oraz pałach i dworach. Wiele przeznaczeń alkierzy powoduje, że jest niesamowicie uniwersalna i elastyczna, a wykorzystywanie jej w klasycznym domu XXI wieku wcale nie musi oznaczać archaicznego budownictwa.

Co to jest alkierz?

Pod słowem alkierz kryje się wiele znaczeń (patrz Słownik Języka Polskiego i Wielki Słownik Ortograficzny). Niemniej gdzie by nie zajrzeć, treść udostępniana, jak i podane w nim źródło, jednakowo odnosi się do architektury. W taki sposób określano przybudówkę, którą budowano na planie kwadratu bądź prostokąta. Alkierz zawsze miała własny dach, a jeśli był wyższy od głównego budynku, wówczas nazywany był wieżą alkierzową. Taki narożnik wyraźnie wystawał z bryły budynku (podobnie jak wykusz, lecz w innym punkcie).

Pierwsze alkierza były tworzone z baszt średniowiecznych zamków (gromadzących łuczników), które utraciły już swoje funkcje obronne, więc konieczne było znalezienie im nowego przeznaczenia. Wtedy określono, że alkierz przejdzie na stronę ozdobną.

Przeznaczenie alkierzy

Alkierz pełniła bardzo wiele funkcji. Na polskich dworach i w pałacach nazywano w ten sposób izby mieszkalne, które pełniły rolę gabinetu, sypialni czy nierzadko garderoby.

Polskie wsie wykorzystywały alkierz do przechowywania ziarna. Wówczas takie pomieszczenie nierzadko nazywali Szafarnią. Wiejski dom używał określenia alkierz również w odniesieniu do tzw. pomieszczenia na pokaz, które służyło za niezwykle reprezentacyjną izbę bądź sypialnię – jak widać, różne pomieszczenia określano podobnym imieniem. Słowa miały swoje znaczenie, ale w ustach ludzi podano inaczej.

Należy wspomnieć również o karczmach. W ich architekturze alkierz odnosi się po prostu do pokoju sypialnianego, izby mieszkalnej (niemniej jej rodowód wciąż bazuje na licencji fortyfikacyjnej).

Alkierz w nowoczesnym domu

Rzeczownik, jakim jest alkierz, już dawno przestał gościć w architekturze. To nie oznacza jednak, że we współczesnym budynku nie może znajdować się tego rodzaju dobudówka.

Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się jeśli architektura domku utrzymana została w stylu klasycznym. Spójność jest najważniejsza, więc decydując się na alkierz, gwarantujesz sobie nie tylko piękne i ciekawe rozwiązanie z zewnątrz, ale również praktyczną aranżację pomieszczenia w środku. W takim miejscu możesz oczywiście ulokować sypialnię, ale jeśli alkierz będzie przeszklona, to dobrym rozwiązaniem będzie wkomponowanie w niej jadalni, w której picie porannej kawy będzie prawdziwą i czystą przyjemnością.