Antaby do drzwi

Antaby, a współcześnie pochwyty drzwiowe, to ciekawy element dekoracyjny, który zmienił się na przestrzeni wieków. Stosowana do drzwi antaba była mocno dekoracyjną formą, która służyła również jako kołatka. Dziś w zupełnie innej odsłonie spotkać ją można głównie w budynkach użyteczności publicznej lub biurowcach.

Antaba w architekturze

Antaba to stały lub ruchomy metalowy uchwyt, który umieszczany był najczęściej na drzwiach, skrzyni, bramie lub kufrze. Antaba, która znajdowała się na drzwiach lub bramach, bardzo często miała postać lwiej głowy z ruchomą obręczą i służyła za kołatkę. Występowała w sztuce romańskiej oraz gotyckiej, a współcześnie wykorzystywana głównie jako element dekoracyjny. Stara polska nazwa antaby to dzierżak.

Współczesne drzwi zewnętrzne z antabą

Współcześnie antaba montowana jest do drzwi zewnętrznych i swoim wyglądem nie przypomina tej znanej ze sztuki romańskiej. Dziś słowo antaba stosuje się zamiennie z pochwytem drzwiowym. Stosowana w drzwiach zewnętrznych antaba jest niezwykle elegancka, prosta i minimalistyczna.

Takie rozwiązanie często wybierane jest do biur oraz miejsc publicznych. Zastępuje po części znane wszystkim standardowe klamki. Często w antabie montuje się przyciski do otwierania drzwi zewnętrznych, które mogą być również zamontowane w skrzydle drzwiowym.