Artesonado, czyli ozdobny strop drewniany

Artesonado lub sufit hiszpański to termin określający rodzaj misternie połączonego drewnianego sufitu. W artesonado dodatkowe łaty są wplecione w krokwie podtrzymujące dach, tworząc splątane wzory geometryczne z zagłębieniami.

Czym jest artesonado?

Artesonado to hiszpańska nazwa mauretańskich stropów i drzwi pokrytych boazerią. Wykonana jest najczęściej z wielu barwnych gatunków drewna, tworzących kunsztowne wzory geometryczne.

Nazwa ta odnosi się do każdego dachu z dekoracją drewnianą, która rozwiązuje problemy konstrukcyjne budynków, a zwłaszcza wykonanie stropów i wzmocnień dachu. Wykorzystywane są w architekturze mudejar i andaluzyjskiej.

Co zdobi artesonado?

Artesonado to wyszukane, geometryczne drewniane stropy składające się z wielu połączonych ze sobą, bogato malowanych i złoconych belek i paneli. Zdobią tak znane budowle, jak Alhambra w Granadzie i Aljafería w Saragossie. Często łączą elementy chrześcijańskie i islamskie, łącząc lub syntetyzując dwie kultury, które zamieszkiwały Półwysep Iberyjski w okresie średniowiecza.