Ten podtrzymujący sufit posąg w kształcie męskiej postaci cieszył się ogromnym zainteresowaniem w starożytności. Miał nawet swój damski odpowiednik, a dziś spotkać go można na okazałych, zabytkowych kamienicach. Sprawdź, co oznacza atlant oraz jaka jest jego historia.
Czym jest atlant?
Atlant to posąg mężczyzny podtrzymujący sufit, czyli element architektoniczny, jak np. balkon, belkowanie czy strop. Najczęściej ta postać mężczyzny, zastępująca filar czy kolumnę, ma wyraźne, widoczne umięśnienie. Taki posąg podtrzymuje najczęściej barkami, głową lub rękami element architektoniczny. Innymi słowami określającymi męski posąg są: gigant, telamon czy herkulant.
Atlant ma swój żeński odpowiednik. Jest nim kariatyda, czyli podpora architektoniczna w kształcie kobiecej postaci. Z tą różnicą, że dama, jako podpora zastępująca filar, ciężar elementów dźwigała wyłącznie na głowie.
Atlant – początki w architekturze
Nazwa tego elementu architektonicznego pochodzi z mitologii greckiej i łączy się z mitycznym tytanem Atlasem. Według wierzeń został skazany przez Zeusa za udział w wojnie tytanów. Jego karą miało być trzymanie na swoich barkach ciężaru nieba. Wyraz atlant jest więc mocno związany ze swoimi początkami, które sięgają starożytności.
Podpora architektoniczna w formie posągu mężczyzny była niezwykle popularna w czasach antycznych. Dźwigający balkon gigant dobrze przyjął się w starożytnym Egipcie oraz Grecji.
Szczególną popularnością męska podpora balkonu cieszyła się w epoce baroku. To właśnie z tego okresu pochodzi najwięcej zachowanych gigantów.