Attyka może stanowić mur ogniowy lub chronić, na płaskim dachu, przed upadkiem. Świetnie sprawdza się jako wykończenie domu i może przybierać różne formy, których najwięcej znajduje się w Europie Środkowej. Nowoczesna architektura uwielbia attykę, która zawsze powinna zostać wykonana z materiałów niepalnych. Ta średniowieczna, lecz odświeżona, nowa propozycja wykończenia budynku na pewno przypadnie ci do gustu.

Co to jest attyka?

Attyka to górny element konstrukcyjny budynku, który wystaje ponad powierzchnię dachu. Może mieć różne formy, lecz najczęściej występuje w postaci ścianki, rzędu sterczyn lub balustrady. Dawniej attyki składały się z trzech części: gzymsu, muru attykowego oraz grzebienia. Do ich wykonania używano przeważnie kamienia lub cegły.

Attyka pełni głównie funkcję dekoracyjną oraz użytkowo-konstrukcyjną. Dba bowiem o to, aby w przypadku pożaru ogień nie przemieszczał się z jednego budynku na sąsiedni. Oczywiście, aby spełniać swoje funkcje najlepiej, aby attyka wykonana była z materiałów niepalnych, np. cegły ceramicznej, i miała odpowiednią grubość. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się m.in. w zabudowie szeregowej.

Attyka w nowoczesnym budownictwie

Budowa attyki we współczesnym budownictwie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jeśli jesteś zwolennikiem płaskiego dachu, to warto pomyśleć o takim rozwiązaniu architektonicznym. Płaski dach lub stropodach to również doskonałe miejsce na taras bądź balkon. W takim przypadku attyka stanowi element zabezpieczający przed ewentualnym upadkiem z dużej wysokości.

Kluczowy staje się tu również temat wilgotności i deszczu. Warto pamiętać, że ścianki attyki można odpowiednio zabezpieczyć i uchronić je przed zaciekaniem wody opadowej. Jeśli mowa już o warunkach atmosferycznych, to istotne jest również ocieplenie. Ocieplone ścianki attyki będą odporne na mróz i zawilgocenie. Tutaj najlepiej sprawdzą się bloczki betonowe, płyty z wełny mineralnej lub płyty styropianowe. Prawidłowo ułożona izolacja termiczna pozwoli dłużej cieszyć się attyką i płaskim dachem, służącym nam jako taras.

Często popełnianym błędem, przy obróbce attyki, jest brak klinów w narożnych ścianach attyki. Takie kliny zmniejszają kąt zagięcia papy o połowę, co przekłada się na dłuższą żywotność wykonanej obróbki.