Czarny dach i biała elewacja — nowoczesny minimalizm

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz – ta zasada dotyczy nie tylko ludzi, ale także domów. Nie bez powodu wybór koloru elewacji domu nie jest łatwą decyzją. Trzeba pamiętać, że wybrany odcień będzie nam towarzyszył przez wiele lat. Dlatego warto wybrać neutralne kolory, które będą idealnie komponować się z otaczającym środowiskiem i cieszyć oko.

Biała czy beżowa elewacja domu łącznie z czarnym dachem zapewni ponadczasowe połączenie. Ciekawym rozwiązaniem będzie również połączenie czerni z błękitem lub z cegłą.

Jakie kolory sprawiają, że dom wygląda na większy? 

Podobnie jak niektóre kolory ścian i zasłon mogą sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądało na większe, niektóre kolory sprawiają, że wygląd zewnętrzny domu będzie większy, niż jest w rzeczywistości. Wierzcie lub nie, te same kolory, które zostały użyte do „powiększenia” pokoju, mogą również sprawić, że wygląd zewnętrzny Twojego domu będzie większy.

Jeśli chcesz, aby Twój dom wyglądał imponująco duży, wybierz jasne, neutralne kolory, takie jak biel, piaskowe beże lub szarości. Im ciemniejszy kolor, tym optycznie mniejszy będzie Twój dom.  

Jaki kolor elewacji do czarnego dachu?

Czarne dachy są znane z tego, że są bardziej odporne na warunki atmosferyczne w obszarach, które są podatne na burze śnieżne, deszcz czy oblodzenia. Ciemny dach może również przenosić pochłaniane przez niego ciepło do pomieszczeń poniżej. To z kolei pomaga w obniżeniu kosztów ogrzewania, które w sezonie grzewczym są bardzo wysokie. Decydując się na czarny dach, musisz upewnić się, że kolor elewacji będzie z nim dobrze współgrał.

Biała elewacja, czarny dach to duet idealny 

Biała elewacja domu i czarny dach to jedno z najbardziej klasycznych połączeń. Biel jest dostojna i oferuje czysty wygląd. Nawet jeśli zdecydujesz się na złamaną biel, taką jak skorupka jajka, trudno zaprzeczyć, jak piękny kontrast oferuje ten dynamiczny duet.  

Praktycznie każdy rodzaj architektury może współpracować z białym domem w połączeniu z czarnym dachem. Co więcej, ta kombinacja działa również dobrze z prawie każdym rodzajem akcentującego koloru. Jeśli więc uwielbiasz mieć czerwone, zielone, a nawet fioletowe akcenty na froncie swojego domu, to jest to propozycja dla Ciebie.  

Ceglana elewacja w połączeniu z czarnym dachem

Czarny kolor dachu doskonale współgra z cegłą i jej ciemnoczerwonym kolorem, przede wszystkim ze względu na jej tradycyjny styl. Ta opcja elewacji domu oferuje sporo tekstury i stanowi genialny sposób na dodanie uroku budynku.  

Budynki murowane mogą dobrze współpracować zarówno z czarnymi, jak i betonowymi dachami również w odcieniu brązu. W niektórych przypadkach możesz nawet zobaczyć pokrycie dachowe z kombinacją dwóch odcieni razem. Ze względu na to, że usuwanie farby z cegły jest wykonalne, możesz również eksperymentować z różnymi, innymi mniej lub bardziej stonowanymi kolorami.

Beżowa elewacja domu — subtelny i nowoczesny wygląd

Beżowa elewacja domu w połączeniu z czarnym dachem, mimo że daje mniej uderzający kontrast w porównaniu z białą elewacją — wygląda nowocześniej. Niektórzy uważają nawet, że jest to bardziej uniwersalny wygląd, szczególnie wśród luksusowych domów w rozwiniętych społecznościach. Wybierając taką kolorystykę, możesz oczekiwać wielu komplementów.

Szara elewacja i ciemny dach. Poznaj uniwersalne wykończenie

Większość czarnych dachów w rzeczywistości nie wygląda na czarną a grafitową. To z kolei oznacza, że dzięki połączeniu szarych ścian z czarnym dachem uzyskasz elegancki i monochromatyczny wygląd. Co więcej, budynki w odcieniach szarości połączone z czarnymi dachami mają zazwyczaj chłodny wygląd, który może pomóc w pochłanianiu ciepła.

Niebieski kolor elewacji w połączeniu z czarnym dachem

Wielu projektantów domów ma tendencję do łączenia czarnych dachów z farbami do domu, które mają chłodne odcienie, takie jak szarości, błękity i choć rzadsze zielenie. Niebieskie domy z czarnymi dachami to prawdziwie amerykański wygląd. Są piękne, indywidualistyczne i do pewnego stopnia retro. Może właśnie dlatego to połączenie wraca do łask.  

Jaką sztukaterię zewnętrzną dobrać do ciemnego koloru dachu?

Na przestrzeni dziejów elegancka sztukateria zdobiła najwspanialsze domy i budynki komercyjne na całym świecie. Zwiększyła tym samym wartość domu znacznie przewyższając jego koszt. Nie bez powodu sztukateria może zmienić przeciętny dom w charakterystyczne dzieło architektury. Ma jeszcze inne zalety.

Dzisiejsze kolumny przyciągają wzrok. Mogą być wykorzystane jako środek wsparcia konstrukcyjnego lub jako unikalny element projektu. Stanowią doskonały sposób na dodanie odrobiny charakteru i uroku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Architektoniczne kolumny nośne nie tylko definiują styl Twojego domu, ale także sprawiają, że ganek wygląda bardziej zachęcająco.

Warto również zwrócić uwagę na zworniki, które są ozdobnym klinowym elementem sztukaterii umieszczanym w centralnym punkcie sklepienia. Zworniki elewacyjne dają nieskończenie wiele możliwości dekoracyjnych. Szeroki wachlarz wzorów sprawia, że z łatwością dopasujesz je do eleganckiego i modnego wykończenia elewacji swojego domu zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym.

Gzymsy zewnętrzne z pianki dekoracyjnej służą do dekoracji pokrycia dachowego domu – nawisu dachu. Gzyms jest jednym z najważniejszych elementów architektonicznych elewacji. Kształt, wymiary i konfiguracja gzymsu wywierają największe wrażenie na zewnętrznym wystroju ścian domu. Dobór kształtu i wymiarów gzymsu to najważniejszy etap w projektowaniu elewacji domu.

Czy czarne dachy blakną? 

Chociaż czarny i grafitowy dach może oferować formalny i ekskluzywny wygląd prawie każdemu domowi, ma dość dużą wadę. Są one bardziej podatne na blaknięcie ze względu na działanie promieni słonecznych. Na szczęście nie są wyjątkiem, bo praktycznie wszystkie rodzaje pokryć dachowych będą w pewnym stopniu blaknąć. Jeśli nie chcesz, aby stało się to widoczne, musisz wybrać lżejszy rodzaj pokrycia dachowego dla swojego domu.  

Czarny dach a plan zagospodarowania przestrzennego

Decydując się na czarny dach, masz do wyboru szereg rozwiązań. Od tych klasycznych i eleganckich po nietypowe i oryginalne. Aby dobrze dobrać kolor elewacji do dachu musisz wziąć pod uwagę styl, kształt, bryłę domu, projekt domu oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ten akt czuwa nad zachowaniem spójnego krajobrazu poprzez określenie co i w jaki sposób może zostać wybudowane na poszczególnej działce.

Na szczęście nie wszystkie działki podlegają restrykcyjnym wymogom. Gminy nie zamykają się jedynie na jeden dopuszczalny kolor elewacji i dachu, który musi pasować każdemu. Coraz częściej pozwalają na wybieranie spośród określonej palety barw. Ograniczenia wprowadzane są zazwyczaj, jeśli Twój dom znajduje się na obszarze, który jest pod ścisłą kontrolą konserwatora zabytków np. historyczne dzielnice miasta oraz w miejscowościach, które znajdują się w najbliższym sąsiedztwie parków narodowych i krajobrazowych.