Kolor grafitowy to jeden z najpopularniejszych kolorów w świecie architektury i budownictwa – dotyczy to również doboru koloru dachu. Nie wiesz, czy wybrać ciemne kolory, szarości czy jasne odcienie elewacji domu? Masz wątpliwości czy budynek będzie tworzył spójną całość z pobliskimi zabudowaniami? Zaufaj sprawdzonym rozwiązaniom i sprawdź, jaki kolor elewacji najbardziej pasuje do Twojego grafitowego dachu.
Kolor dachu a plan zagospodarowania przestrzennego
Decydując się na dach grafitowy masz do wyboru szereg rozwiązań. Od tych klasycznych i eleganckich po nietypowe i oryginalne. Przy doborze materiałów na swoją elewację musisz wziąć pod uwagę styl, kształt, bryłę domu oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ten akt czuwa nad zachowaniem spójnego krajobrazu poprzez określenie co i w jaki sposób może zostać wybudowane na poszczególnej działce.
Zmiana koloru dachu nie zawsze jest możliwa. Ograniczenia wprowadzane są zazwyczaj, jeśli Twój dom znajduje się na obszarze, który jest pod ścisłą kontrolą konserwatora zabytków np. historyczne dzielnice miasta oraz w miejscowościach, które znajdują się w najbliższym sąsiedztwie parków narodowych i krajobrazowych.
Na szczęście nie wszystkie działki podlegają restrykcyjnym wymogom. Gminy nie zamykają się jedynie na jeden dopuszczalny kolor elewacji i dachu, który musi pasować każdemu. Coraz częściej pozwalają na wybieranie spośród określonej palety barw.
Jakie są najlepsze kolory elewacji do grafitowego dachu?
Małe podmiejskie domy charakteryzują się niezwykłym urokiem wynikającym z połączenia klasycznego stylu z odrobiną luksusu. Niebanalna bryła z wykuszami, czterospadowy dach, rozbudowany garaż oraz ozdobne okiennice w białym kolorze. W takich domach dużo się dzieje, z tego powodu warto zachować umiar przy wyborze koloru elewacji.
Grafitowy dach w połączeniu elewacją w odcieniach szarości
Grafitowy dach warto połączyć z kolorami z tej samej rodziny kolorystycznej. Odcienie szarości sprawdzą się w tej kwestii znakomicie. Warto rozważyć wybór odcienia szarej farby, który jest o kilka odcieni ciemniejszy lub jaśniejszy niż szarość gontów dachowych. Kluczem do uzyskania tego wyglądu jest upewnienie się, że nie używasz dokładnie tego samego odcienia szarości. Pamiętaj, żeby zaznaczyć wyraźną definicję między dachem a kolorem farby.
Kolejną rzeczą do rozważenia, jeśli wybierasz monochromatyczny wygląd, jest ton (ciepły lub zimny) obecny w kolorze dachu. Przykładowo, jeśli twoje szare gonty mają brązowe odcienie, kolor farby może być w ciepłym szarobrązowym tonie.
Żółta elewacja i grafitowy dach
Żółty i grafitowy to klasyczne zestawienie kolorów, które sprawdza się we wszystkich typach domów. Chcesz uzyskać bardziej tradycyjny wygląd domu? Wypróbuj słoneczny odcień koloru żółtego z grafitowym dachem. W celu uzyskania ostrzejszego wyglądu budynku spróbuj połączyć kolor dachu z jaśniejszym żółtym. Bardzo jasny musztardowy świetnie sprawdzi się również jako akcent na drzwiach w szarej, monochromatycznej kolorystyce.
Zerwij z tradycją — grafitowy dach z niebieską elewacją
Dom zazwyczaj podzielony jest na strefy funkcjonalne — wejście, salon, sypialnia, pokój dziecięcy czy pomieszczenie gospodarcze są starannie przemyślane i zaprojektowane przez architektów. Oryginalne elewacje domów często wykorzystują ten podział, odbijając go na zewnątrz kolorami. Wprowadzając więcej niż jeden lub dwa odcienie na elewację zewnętrzną, warto nawiązać do koloru dachu. W przypadku dachu grafitowego można łączyć różne odcienie błękitu.
Estetyczne i niebanalne, czyli grafitowy dach i zielona elewacja
Tradycyjne domy z dachem dwuspadowym cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją funkcjonalność oraz powściągliwy i elegancki wygląd, który dobrze komponuje się z otoczeniem. Prosta bryła i stonowany kolorem dach to otwarte zaproszenie na dawkę nowoczesnego szaleństwa. Decydując się na kolor jasnozielony, możesz być pewny, że dom będzie prezentował się rewelacyjnie — zwłaszcza gdy będzie otoczony stylowo urządzonym ogrodem. Nasycone kolory w różny sposób łączą się i uzupełniają, stąd możesz sobie pozwolić na dokładanie dodatkowych materiałów na elewacje zewnętrzne
Kontrastowe zestawienie do grafitowego dachu i białych okien
Wśród oryginalnych pomysłów na elewacje można znaleźć również te odważniejsze. Do nich należą, chociażby, kontrastowe zestawienia kolorystyczne np. bieli z grafitowym dachem. Biała elewacja stonowana tynkiem mozaikowym w kolorze soli i pieprzu będzie wyglądać niesamowicie nowocześnie i schludnie. Taki kolor domu sprawdzi się idealnie w przypadku miejskiego krajobrazu.
Ceglaste elewacje i grafitowe dachy
Czerwona i biała cegła wyglądają znacznie lepiej z szarym gontem niż niektóre inne odcienie cegły. Jeśli Twój dom jest z czerwonej lub białej cegły i planujesz użyć szarego gontu na dachu, dodaj czarne lub szare okiennice i czarne lub szare drzwi, aby połączyć całość.
Jakich odcieni unikać przy wyborze koloru elewacji do grafitowego dachu?
Jeśli masz szary dach, zrezygnuj z wyboru stonowanych kolorów, takich jak beż lub brąz. W połączeniu z szarym kolorem te kolory mogą sprawić, że Twój dom będzie wyglądał na zbyt wyblakły. Kluczową ideą jest stworzenie kontrastu, więc chcesz czegoś, co będzie się bardziej wyróżniać.
Jaką sztukaterię zewnętrzną dobrać do ciemnego dachu?
Projekt elewacji to kluczowy etap każdej budowy, od którego bezpośrednio zależy wygląd budynku. Obecność wystroju pozwala przekształcić nudny, szary budynek w dzieło sztuki architektonicznej.
Pilastry zachowały swoją wartość historyczną i są dziś aktywnie wykorzystywane w nowoczesnym projektowaniu domów. Taka dekoracja elewacji jest imitacją kolumny, która ma podstawę i głowicę, czyli górną dekorowaną część.
Warto również zwrócić uwagę na zworniki, które są ozdobnym klinowym elementem sztukaterii umieszczanym w centralnym punkcie sklepienia. Zworniki elewacyjne dają nieskończenie wiele możliwości dekoracyjnych. Szeroki wachlarz wzorów sprawia, że z łatwością dopasujesz je do eleganckiego i modnego wykończenia elewacji swojego domu zarówno w stylu nowoczesnym, jak również klasycznym. Zewnętrzne gzymsy służą natomiast do intensywniejszej dekoracji otworu okiennego domu na zewnątrz. Jeśli konieczne jest wizualne zwiększenie wysokości otworu, gzyms elewacyjny z łatwością rozwiązuje ten problem.
Pomysły na zwiększenie prestiżu budynku
Przy budowie domów w klasycznym, artystycznym czy nowoczesnym stylu często wykorzystywane są dekoracyjne kolumny zewnętrzne. Zwiększają koszt i prestiż elewacji domu, czyniąc ją bogatszą i bardziej efektywną. Jeżeli kolumna ma pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną, produkty piankowe i poliuretanowe stosuje się również poza domem. Popularność zyskały ozdobne kolumny gankowe. Z ich pomocą ozdabiają grupę wejściową, czyniąc ją bardziej wyrazistą, bogatszą i piękniejszą. Są instalowane po bokach drzwi wejściowych.