Pilaster – listwa dekoracyjna, ozdoba, płaski filar

Chcąc nieco urozmaicić oblicze elewacji naszych domów bądź ich wnętrz, często sięgamy po coraz ciekawsze elementy dekoracyjne. Podążając za wciąż zmieniającą się modą, projektanci uciekają się do niekonwencjonalnych środków by zadowolić potencjalnego klienta. Dużym zainteresowaniem cieszy się obecnie wyjątkowy dekor, którego inspiracją jest architektura charakterystyczna dla starożytnej Grecji i Rzymu. Element tego typu ma nie tylko zastosowanie dekoracyjne, które podkreśli status posiadacza. Pełni również funkcję konstrukcyjną. Pilastry z powodzeniem zdobią ściany we wnętrzach domów oraz na elewacjach wszędzie tam gdzie liczy się podkreślenie poczucia stylu oraz luksusu.

Co to jest pilaster i z czego się składa?

Pilaster to ozdobna listwa, element architektoniczny w większości przypadków wystający przed lico ściany lub scalony jest z nią całkowicie. Zaliczany do sztukaterii mieszkaniowej i elewacyjnej element dekoracyjny służy dodatkowo jako wzmocnienie ściany oraz stosowany jest do jej budowy. Rzadziej ale jednak, można ujrzeć pilastry dekoracyjne dla mebli dostosowane do indywidualnego zamówienia klienta.

Forma jaką przyjmuje pilaster przypomina płaski filar wtopiony w płaszczyznę ściany. Składa się z trzech części przypominających kolumnę:

  • Głowicy – z reguły wykonanej w jednym z trzech klasycznych porządków.
  • Trzonu – najczęściej gładkiego bądź z wyżłobieniami.
  • Bazy i cokołu.

Można spotkać także pilastry, które są nakładane na siebie tworząc coraz większą warstwę.

Pilastry – wykorzystanie kiedyś i dziś

Od starożytności pilaster służył jako element konstrukcyjny. Praktyczne zastosowanie polegało na wtopieniu go w przegrody ścienne aby dokonać pionowego podziału płaszczyzny ściany świątyń i budynków świeckich. Z biegiem lat zauważono, że pilastry mogą być również ozdobą elewacji, a także wnętrz budynków.

Obecnie pilastry stosowane są najczęściej jako dekoracja. Zdobią elewacje budynków nadając im luksusowy wygląd. Gustownie prezentują się również w pomieszczeniach, np.: salach balowych, restauracjach, hotelach oraz innych wnętrzach komercyjnych. Proces montażu jest stosunkowo prosty, więc dużej jadalni w prywatnym mieszkaniu też można nadać ponadczasowy dworkowy klimat.

Rodzaje pilastrów – z czego są wykonane

Pilastry możemy podzielić na takie, które będą zdobić wnętrza pomieszczeń oraz te wyróżniające budynek z zewnątrz. W obu przypadkach będą one miały zastosowanie dekoracyjne ale nie można zapomnieć o funkcji praktycznej, którą mogą wciąż pełnić.

Pilastry wewnętrzne

Wykorzystywane do zdobienia pomieszczeń. Chcąc nadać wnętrzu budynku klimat rodem ze starożytnego Rzymu bądź Grecji można do tego wykorzystać pilastry wewnętrzne. Płaskie kolumny zdobiące ścianę potrafią zamienić nudny pokój w balową sale. Podkreślą status posiadacza i wyrafinowane poczucie gustu. Pilastry tego typu w większości wykonane są ze styropianu odpornego na działanie wilgoci.

Oprócz pilastrów ściennych, wyróżniamy też takie, które zdobią zabudowę pomieszczeń. Wykonane są z drewna lub mdf i można je spotkać jako dekoracja mebli oraz bibliotek stylizowanych.

Pilastry zewnętrzne

To pilastry elewacyjne, które stosuje się na zewnątrz budynku. Tak jak w przypadku wewnętrznych, pilastry zewnętrzne najczęściej wykonane są z wysokiej jakości styropianu, opornego na działanie warunków klimatycznych. Odpowiednio dobrana dekoracja nada budowli niepowtarzalnego charakteru, która stanie się wizytówką właściciela. Montaż poszczególnych elementów sztukaterii jest stosunkowo prosty, dzięki czemu zdobienie ścian można przeprowadzić na własną rękę. Należy pamiętać aby zrobić to z wyjątkową dokładnością. Tak aby pilastry elewacyjne wyglądały estetycznie.

Produkowane są także pilastry elewacyjne wykonane z cegły. Zastosowanie ich spełnia jednocześnie funkcję konstrukcyjną jak i dekoracyjną. Ich grubość jest zależna i dostosowana do specjalnego zamówienia klienta. Pilastry murowane najczęściej wykorzystywane są do wzmocnienia ścian budynków, na których