Filar – źródło stabilności

Filar to nic innego jak pionowa konstrukcja używana w architekturze lub budownictwie. Określenie filaru nie istnieje tylko w kontekście artystycznym, ale przede wszystkim z uwagi na niesamowite funkcje nośności i rozkładu obciążenia budynku. Sprawdź, co stoi po stronie znaczenia słowa filar i poznaj jego przeznaczenie.

Przeznaczenie filaru

W inżynierii budowlanej filary podtrzymują duże obciążenie nad nimi. Nie bez powodu odegrały dużą rolę w umożliwieniu ludzkości wznoszenia wyższych konstrukcji, które nie zawalają się pod własnym ciężarem. Filar może być masywny (np. filar mostu), ale bywają także filary o postaci słupów. Te o wielobocznym kształcie, które mają przekrój poprzeczny, nazywamy kolumnami.

Nowoczesne filary są zaprojektowane tak, aby wytrzymać siły boczne i obciążenie zmienne podczas burz i trzęsień ziemi. Rozmieszczenie filarów w konstrukcji jest również ważne do wyrażenia i obliczenia poziomu aktywności sejsmicznej. Dzięki filarom budynek może wytrzymać obciążenie wiatrem oraz wytworzyć naturalny mur obronny.

Filar w nowoczesnym domu

Filar może być wykonany z dowolnego materiału — cementu, kamienia, cegły lub dowolnej innej mieszanki materiałów. Większość z nas uważa taką konstrukcję za czysto funkcjonalną, ale od filaru zależny jest również niebanalny wystrój wnętrz. Filarów można użyć do oddzielenia jadalni od reszty przestrzeni w domu oraz w celu ulepszania nastroju z uwagi na użycie ciekawych wzorów czy faktur.