Fryz — sztuka wizualnego podziału

Definicja fryzu sięga architektury przedromańskiej. To nic innego jak poziomy pas dekoracyjny, który biegnie wzdłuż górnej części konstrukcji architektonicznej. Fryz spotkasz zazwyczaj w budowlach klasycznych. Wystarczy, że spojrzysz na elewacje i od razu dostrzeżesz go w postaci poziomego pasa ozdabiającego ścianę.

Zastosowanie i historia fryzu w architekturze

Fryz jako element dekoracyjny pojawia się najczęściej między architrawem a gzymsem i stanowi zdobienia zarówno elewacji, jak i wnętrz budowli. Można go spotkać w rozmaitych motywach dekoracyjnych. Przykładowo w konstrukcjach rzymskich fryz zdobiono dwuwymiarowymi wzorami drzewa liściastego, a jedną z odmian jest tzw. fryz arkadowy, którego poziomy człon składa się z szeregu łuków.

Najsłynniejszym z ozdobnych fryzów jest niewątpliwie ten wyrzeźbiony na szczycie zewnętrznej ściany Partenonu. Fryz przedstawia rytualną procesję Święta Panatenaje i charakteryzuje się znakomitą rytmiką i bezbłędnym wykonaniem.

Fryz w nowoczesnym budownictwie

Fryz jako środkowa część belkowania w nowoczesnym budownictwie nadal istnieje i ma się dobrze. W dalszym ciągu jest elementem narracyjnym architektury i po dziś dzień ozdabia elewacje budynków. Kina, hotele, domy towarowe i restauracje nadal wykorzystują ozdobne płaskorzeźby, aby stworzyć interesujący krajobraz. Decydując się na fryz we własnym domu, gwarantujesz sobie nie tylko praktyczną aranżację pomieszczenia w środku, ale i niebanalne rozwiązanie z zewnątrz.