Kapitel — dekoracyjna część kolumny

Kapitel to tak naprawdę najwyższa wieńcząca część kolumny. Głowica, bo tak możemy ją zamiennie nazywać, będąca pośrednim członem konstrukcyjnym spełnia nie tylko funkcje dekoracyjne, ale odpowiada także za stabilną konstrukcję całości. Sprawdź historię kapiteli oraz jej przeznaczenie w nowoczesnym budownictwie.

Historia kapiteli w architekturze

Historia kapiteli sięga czasów starożytnych. Do najwcześniejszych należą kapitele egipskie. W kraju faraonów występowały głównie stylizowane głowice roślinne, głowice figuralne z obliczem bogini Hathor oraz głowice heraldyczne z motywem lilii i papirusu.

W starożytnej Grecji rozpoznajemy trzy główne typy kapiteli: jońska, dorycka i koryncka, w architekturze romańskiej np. głowice kostkowe.

Jeśli mowa o kapitelach gotyckich — miały przeważnie dekorację roślinną. Wyróżnia się tu oraz przede wszystkim głowice liściaste oraz głowice pączkowe zwane też czołgankowymi. W tym samym okresie można było też spotkać głowice bliźnie, w których podwójny kapitel wiązał dwie kolumienki. Bogato dekorowane głowice stalaktytowe, kapitele w formie spiętrzonych belek czy rozłożystych wachlarzy były natomiast specyficzne dla architektury islamu.

Kapitel — zalety i korzyści

Kapitel to część kolumny, która bezpośrednio przenosi obciążenie konstrukcji, którą podtrzymuje. Głowice zazwyczaj mają wiele skomplikowanych wzorów, które uzupełniają nie tylko kolumnę, ale także resztę budynku. Są dostarczane jako osobna część i mocowane po zamontowaniu kolumny, pomiędzy szybem a konstrukcją, którą mają podtrzymywać.

Pierwszą i najbardziej oczywistą korzyścią jest ich aspekt dekoracyjny. Głowica dodaje wizualnej atrakcyjności kolumnie i budynkowi, do którego jest dołączona. Drugą, bardziej dyskretną zaletą kapiteli jest to, że dodaje ona dodatkową siłę do kolumny. Głowica zapewnia większą powierzchnię, na której można oprzeć belkę, łuk lub dach i przez to, zapewnia wyższy stopień stabilności całego budynku.

Kapitel w domu jako źródło elegancji

Dzięki szerokiej ofercie możesz wybrać to, na czym najbardziej Ci zależy, a dzięki wysokiej jakości materiałom otrzymujesz produkt, który zaskoczy trwałością na długie lata oraz niebanalnym wyglądem.

Kapitel jako wieńcząca część kolumny nada każdemu pomieszczeniu elegancji i szyku. Estetyczny wygląd i wyróżniające się wzornictwo to ważne elementy każdego domu. Dzięki swojej unikalności możesz dopasować kapitele do wystroju zarówno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Spraw, aby wszystko w Twoim domu współgrało ze sobą i tworzyło jeden spójny system.