Głowica nasadnikowa. Co to jest? Skąd się wzięła?

Głowica nasadnikowa to detal architektoniczny w postaci odwróconej poduszki piramidalnej znajdującej się między głowicą kolumny a początkiem łuku. Poznaj ją lepiej.

Zrozumieć detal architektoniczny. Jakie funkcje ma głowica nasadnikowa?

Każdy architekt przykłada dużą wagę do detali architektonicznych. Nic dziwnego, że głowica nasadnikowa występowała już w architekturze wczesnochrześcijańskiej. Ten element architektoniczny charakteryzuje się występowaniem ponad głowicą dodatkowego bloku rozszerzonego ku górze.

Pełni funkcję łączenia liniowej konstrukcji nośnej z konstrukcją podpartą i ma kształt impostowej bryły, przypominającej poduszkę dociskaną ciężarkiem. Może pojawić się na kapitelu nie tylko jako odwrócony ostrosłup ścięty, ale także jako równoległościan o podstawie kwadratu lub innego rodzaju rozwiązania.

Głowica nasadnikowa i jej kształt. Co warto wiedzieć?

Jej szczególny wypukły kształt nadaje głowicy strukturalną funkcję koncentrowania naprężeń generowanych przez obciążenia na niej i przenoszenia naprężenia na kolumnę znajdującą się poniżej głowicy. Przykład można zobaczyć w Bazylice San Lorenzo, zaprojektowanej przez Filippo Brunelleschiego około 1420 roku.