Płyty sufitowe potrafią przyprawić nas o zawrót głowy. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów płyt kartonowo-gipsowych oraz płyt drewnopochodnych. Jeżeli nie jesteś profesjonalistą, może być Ci trudno zorientować się w wyborze. Obawiasz się pęknięć lub boisz się, że wykonany przez Ciebie sufit podwieszany nie będzie wyglądać tak, jak to sobie wyobrażałeś? Przeczytaj poniżej zastosowanie płyty wiórowej oraz OSB i przekonaj się, która sprawdzi się lepiej w Twoim pomieszczeniu.
Dlaczego płyta na sufit to dobry wybór?
Do wykonywania sufitów podwieszanych najczęściej wybiera się płyty gipsowo-kartonowe. Istnieją jednak alternatywy, które spisują się równie dobrze. Zarówno płyta OSB, jak i wiórowa to świetny wybór, z którym stworzysz eleganckie pomieszczenie. Sufity podwieszane są nieocenioną pomocą, gdy musisz wyrównać powierzchnię. Są również przydatne, kiedy potrzebujesz obniżyć wnętrze. Jeśli Twój salon, kuchnia bądź korytarz są bardzo wysokie, wówczas dodatkowo zaoszczędzisz na ogrzewaniu dużej powierzchni. Poza tym świetnie niwelują zjawisko pogłosu.
Jeśli zdecydujesz się zrobić sufit podwieszany, na pewno docenisz fakt, jak doskonale maskuje wszystkie nierówności. Robienie gładzi wymaga czasu i wprawy, a sucha zabudowa to prosty sposób, aby cała konstrukcja wyglądała estetycznie i elegancko. Pamiętaj, że w płytę bez problemu wkręcisz i zamontujesz wszystkie potrzebne urządzenia. Płyty wiórowe są na tyle solidne, że spokojnie możesz w nich zamontować dodatkowe oświetlenie lub powiesić dekoracyjny kwietnik.
Płyty OSB również mają wiele zalet. Dzięki nim możesz szybko zmienić otaczającą Cię przestrzeń. Płyta OSB świetnie maskuje nieużywaną instalację. Jeśli nie chcesz pozbywać się starych kabli, to po prostu schowaj je w płycie. Z jej pomocą równie szybko i prosto zamontujesz sufity podwieszane, w których bez problemu schowasz klimatyzację. Możesz zamontować w mniej również głośniki czy kamery. W ten sposób otrzymasz sporo wolnej przestrzeni bez zbędnego okablowania.
Sufity podwieszane z płyty wiórowej
Zapewne wiele dobrego słyszałeś już na temat płyt gipsowo-kartonowych. Te najczęściej wybierane nie są jednak jedynym rodzajem do wygładzenia i wyrównania ścian czy sufitów. Przede wszystkim należy zacząć od tego, że ten rodzaj płyty jest zbudowany z drobniejszych kawałków drewna niż w przypadku płyt OSB. Jej największą zaletą jest jednak fakt, że najczęściej ma niezwykle gładką strukturę, więc nie musisz dodatkowo męczyć się i ją wygładzać. Jeśli nie oczekujesz idealnie gładkiej tafli na podwieszanym suficie, to wystarczy, że płyta zostanie pokryta odpowiednim podkładem, a potem pomalowana wybraną przez Ciebie farbą.
Płyta wiórowa jest niezwykle łatwym do pracy materiałem. Będzie idealnym wyborem dla osób, które nie lubią skomplikowanej obróbki. Zamontowanie w niej oświetlenia LED czy żyrandola to prosta sprawa.
Musisz jednak pamiętać, że wilgoć jest jej wrogiem. Dlatego właśnie w pomieszczeniach gospodarczych, łazience czy kuchni warto zaopatrzyć się w płytę wiórową, która jest zaimpregnowana. Pamiętaj, że ciepłe powietrze lubi się unosić, dlatego para wodna będzie osadzać się głównie na suficie.
Niezaimpregnowana płyta niestety z czasem może zacząć pęcznieć pod wpływem wody i konieczna będzie wymiana konstrukcji. Jeśli możesz, wybierz do pomieszczeń, gdzie działanie wilgoci jest duże, np. płyty gipsowo-kartonowe wodoodporne. Dzięki temu nie będziesz obawiać się o uszkodzenia i drogie koszty naprawy. Płyta wiórowa najlepiej sprawdza się na poddaszu oraz w pokojach typu salon i sypialnia.
Płyta OSB na suficie podwieszanym
Jeśli zdecydujesz się na płytę OSB, to możesz być pewien, że ten materiał świetnie nadaje się do wykończenia poddasza oraz trudnych i wymagających skosów. Po zamontowaniu takiej płyty w łazience lub kuchni wystarczy ją zaimpregnować, aby służyła nam przez wiele lat i zdobiła swym urokiem sufit podwieszany.
Pamiętaj, aby podczas wyboru płyty zwrócić szczególną uwagę na jej jakość. Jeśli płyta nasiąknie wilgocią, to efektem może być odpadanie farby, pęknięcia czy plamy. Płyta OSB jest świetnym rozwiązaniem w pomieszczeniu gospodarczym lub w przydomowym warsztacie. Dzięki niej łatwo zamaskujesz widok wełny mineralnej czy styropianu.
Płyta OSB przy odpowiednim montażu i zabezpieczeniu może również podzielić bardzo wysoki pokój na dwa poziomy. W ten sposób posłuży nie tylko jako sufit, ale również jako podłoga. Jeśli zamontujesz do niej schody, to otrzymasz dodatkową przestrzeń, nieocenioną w małym mieszkaniu w bloku. W takim przypadku zwróć szczególną uwagę na grubość płyty OSB, aby bezpiecznie udźwignąć ubrania, wieszaki oraz ludzi.
Jeśli zastanawiasz się, jaka grubość płyty OSB da Ci upragniony efekt, to zdaniem wielu fachowców dobrym wyborem jest płyta o grubości 18 mm. Pamiętaj, że płyta użyta do podwieszanego sufitu nie może być zbyt ciężka.
Płyty OSB podzielić można ze względu na trwałość. Jeśli więc chcesz wykorzystać je w wymagających miejscach, czyli np. w garażu, wybierz materiał wysokiej klasy i trwałości. W pomieszczeniach, gdzie temperatura nie spada poniżej 12 stopni, bez problemu możesz zdecydować się na płyty przystosowane do użytku we wnętrzach oraz suchych warunkach.
Pamiętaj jednak, że są one niezwykle delikatne i ze wszystkich dostępnych na rynku płyt, najbardziej podatne na jakiekolwiek uszkodzenia. Za to na plus na pewno jest ich powszechna dostępność oraz fakt, że ich cena jest niska, a więc atrakcyjna.